Pro čisté ovzduší: Kotlíkové půjčky pro dalších 122 obcí a auta na ekologický pohon pro 51 úřadů

Ministr životního prostředí Richard Brabec schválil finanční podporu ve výši 436 milionů korun více než dvěma stům projektů, které pomohou zlepšit kvalitu ovzduší a řešit následky klimatické změny.

Největší část peněz pokryje žádosti o bezúročné půjčky na výměnu starých neekologických kotlů, které pro velký zájem ze strany obcí i občanů čekaly v zásobníku projektů. Miliony korun pošle rezort životního prostředí městům a obcím také na nákup ekologických vozidel, zajištění zdrojů pitné vody či na výzkum adaptačních technologií mírnících dopad klimatické změny.

Pilotní program kotlíkových půjček byl vyhlášen jako doplněk kotlíkových dotací ve třech strukturálně znevýhodněných krajích - Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém. Cílil především na domácnosti, které s výměnou neekologického kotle na tuhá paliva váhaly nebo neměly na pokrytí nákladů dostatečnou finanční hotovost. Zájem o výhodné půjčky byl však mimořádný, Ministerstvo životního prostředí proto postupně navýšilo prostředky z původních 740 milionů až na 1,2 miliardy korun.

„Aktuálně jsme schválili půjčky v objemu 373 milionů dalším 122 obcím a městům, převážně z Moravskoslezského kraje, jejichž žádosti pro velký zájem spadly do zásobníku projektů a obce je musely svým občanům prozatím krýt ze svých rozpočtů,“ konstatoval ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Záměrem pilotního programu kotlíkových půjček bylo pomoci zejména zájemcům z řad nízkopříjmových skupin obyvatel a prostřednictvím kombinace bezúročné půjčky a kotlíkové dotace je motivovat k výměně nevyhovujícího kotle. Podle nejnovějšího socioekonomického výzkumu provedeného Státním fondem životního prostředí ČR se to opravdu podařilo, neboť mezi žadateli o půjčky oproti žadatelům o dotace byli skutečně ve větší míře zastoupeni lidé s podprůměrnými příjmy, převážně důchodového věku. I tyto domácnosti nyní dosáhnou na nové, ekologičtější vytápění,“ zhodnotil pilotní program ministr Richard Brabec a připomněl zákonnou povinnost vyměnit nevyhovující kotle na tuhá paliva do září roku 2022.

Ministr Richard Brabec však upozornil i na další pozitivní dopad programu na životní prostředí: „Efekt kotlíkových půjček spočívá nejen v tom, že přispěje ke snížení škodlivých emisí ze zastaralých lokálních zdrojů. Nesmíme zapomenout, že splacené peníze z půjček obce a města vracet nemusí, ale mohou je účelně využít na jiné projekty, které zlepší kvalitu života a životního prostředí v obci.“

Prostředky na kotlíkové půjčky plynou občanům ze Státního fondu životního prostředí ČR prostřednictvím měst a obcí. Čerpání z pilotního programu shrnuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. „Do programu kotlíkových půjček se od jeho spuštění zapojilo 296 obcí. Celkově si řekly o 1,16 miliardy korun, přičemž největší zájem evidujeme z Moravskoslezského kraje.“

Vedle kotlíkových půjček schválil ministr životního prostředí také podporu ve výši 20 milionů 51 úspěšným žadatelům z řad obcí, jejich příspěvkových organizací a institucí na pořízení elektromobilů a jiných vozidel na ekologický pohon. Úsporněji a šetrněji tak bude moci zajišťovat služby občanům například Správa a údržba silnic Pardubického kraje, Technické služby ve Vsetíně nebo pečovatelský dům v Mikulově.

Další miliony pomohou obcím provést průzkumné hydrogeologické vrty a zajistit pro občany nedostatečné zdroje pitné vody, vybudovat soustavu domovních čistíren odpadních vod nebo zpracovat územní studie krajiny.

Mezi schválenými projekty je také rozsáhlý inovativní projekt České zemědělské univerzity. Na téměř 500 hektarech půdy v jedné z nejsušších oblastí u nás vědci budují chytře propojenou soustavu malých vodních a retenčních nádrží, mokřadních systémů a niv, na níž ukáží, jak lze v praxi bojovat se suchem, jak připravit krajinu na výkyvy počasí a zadržet vodu v krajině. Projekt bude fungovat i jako modelový případ přirozeného biologického čištění kontaminovaných vod odtékajících do krajiny zejména ze zemědělsky využívaných ploch.*

Přehled schválených projektů najdete na: https://www.narodniprogramzp.cz/dokumenty/detail/?id=1886 .

/tz/

Ilustrační foto: budova Ministerstva životního prostředí v Praze

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down