Jedním ze základních trendů moderního odpadového hospodářství je třídění a sběr komunálních a jim podobných odpadů. Jednou z cest je zřizování sběrných dvorů (SD), což je vymezený prostor, ve kterém jsou umístěny speciální nádoby umožňující organizovaný příjem určených druhů odpadů. V Plzni, která...
Jedním ze základních trendů moderního odpadového hospodářství je třídění a sběr komunálních a jim podobných odpadů. Jednou z cest je zřizování sběrných dvorů (SD), což je vymezený prostor, ve kterém jsou umístěny speciální nádoby umožňující organizovaný příjem určených druhů odpadů.
V Plzni, která má kolem 180 000 obyvatel, je v současnosti provozováno sedm sběrných dvorů. Jednotlivé SD se liší sortimentem sbíraného odpadu, technickým zázemím, vybaveností nádobami, provozní dobou i možností využívat SD podnikatelskou sférou.
Pro občany je sběrný dvůr téměř zdarma (některé vybírají manipulační poplatek za televizní přístroje, lednice), podnikatelé za uložení platí cenu dle ceníku, který je ale i v rámci stejného obvodu rozdílný.
Z výše uvedeného vyplývá, že chybí celková koordinace činností jednotlivých sběrných dvorů z pozice Magistrátu města Plzně (MMP). Při loňské kontrole všech dvorů na území města prováděné členy komise životního prostředí při Radě města Plzně vzešel jako nejlepší sběrný dvůr v Heyrovského ulici, který je také nejvíce využíván širokou veřejností.
NEJLEPŠÍ DVŮR
Provoz sběrného dvora v Heyrovského ulici byl zahájen před rokem a půl. Jde o jeden ze tří sběrných dvorů na území největšího plzeňského obvodu. Úřad městského obvodu Plzeň 3 (MO), který financuje provoz dvora, tím splnil jednu z povinností obce vyplývajících ze zákona o odpadech - umožnit občanům odkládat vytříděné nebezpečné složky komunálního odpadu. Provozovatelem sběrného dvora je společnost REODEPONA, s. r. o., zabývající se komplexními službami v odpadovém hospodářství v Plzni a okolí. Dvůr byl vybudován v areálu firmy, takže náklady na zprovoznění byly minimální.
Sortiment SD umožňuje občanům ukládat jednak vytříděné nebezpečné složky komunálního odpadu (olověné akumulátory, televizory, lednice, zářivky, zbytky barev i jiných chemikálií, znečištěné obaly, suché baterie, motorové a převodové oleje, olejové filtry, staré léky), jednak ostatní druhy komunálního odpadu (papír, sklo, plast, dřevo, železný šrot, odpad zeleně, pneumatiky, stavební suť, zeminu, objemný odpad, textil).
Pro skladování nebezpečných odpadů je sběrný dvůr vybaven speciálními kontejnery splňujícími normu pro ukládání nebezpečných látek. Ty jsou navíc kvůli bezpečnosti umístěny v uzamykatelných prostorách budovy sběrného dvoru. Ukládání ostatních odpadů je řešeno řadou velkoobjemových kontejnerů na venkovní ploše. Velkou výhodou se ukázalo zapuštění velkokapacitních kontejnerů na suť, zeminu a objemný odpad pod úroveň asfaltové plochy sběrného dvoru, což umožňuje pohodlnější manipulaci s odpadem.
VYSOKÁ NÁVŠTĚVNOST
Možnost ukládat odpad zde mají nejenom občané. Dvůr mohou využívat také drobní živnostníci, kteří se za úplatu zbavují odpadu vznikajícího při jejich podnikatelské činnosti. Ceny pro ně jsou stanoveny ceníkem. Od občanů je odpad odebírán zdarma. Jedinou výjimkou je manipulační poplatek za odebrání starého televizoru. Náklady plně hradí MO Plzeň 3.
Problém nastává při prokazování, zda jde o živnostenský nebo domovní odpad. Mnozí podnikatelé svůj živnostenský odpad deklarují jako domovní, aby se vyhnuli placení poplatku. V těchto případech pak o zařazení do kategorie (a tím také o platbě) rozhoduje obsluha dvora podle skladby, případně množství odpadu.
Sběrný dvůr v Heyrovského ulici je nejvyužívanějším ze všech sedmi v současnosti provozovaných dvorů v západočeské metropoli. V průměru zde měsíčně odloží svůj nepotřebný odpad zhruba 600 -700 občanů a podnikatelů, přičemž dvůr je využíván nejenom veřejností z třetího obvodu, ale odpad sem dopravují i občané ze vzdálenějších míst. To vše je důsledek jednak širokého sortimentu sbíraných odpadů, jednak vhodné provozní doby. Otevřeno je celý den v pracovní dny, v sobotu dopoledne a v letním období také v neděli. Vysoká návštěvnost s sebou však nese i určité problémy spojené s plynulým odbavením jednotlivých zákazníků v nejvíce využívaných provozních hodinách (např. v sobotu), což způsobují menší rozměry manipulační plochy dvora.
Další tentokrát negativní zkušeností je také častá neukázněnost občanů, která se projevuje nerespektováním provozního řádu a pokynů obsluhy, a to hlavně:
[*] ukládáním odpadu na volné prostranství před areál SD mimo provozní dobu,
[*] dovozem nepřipraveného, tj. neroztříděného směsného odpadu, který je pak nutno pracně dotřídit přímo ve SD,
[*] chybným ukládáním odpadu do příslušných nádob.
Za 15 měsíců provozu (09/98-12/99) bylo ve SD nasbíráno více než 1500 tun odpadu. Skladba odpadu SD je uvedena v grafu.
ZPRACOVÁNÍ
Všechen odebraný odpad je po naplnění kontejnerů průběžně odvážen k následnému zpracování, či zneškodnění. Snahou provozovatele i MO Plzeň 3 je, aby co největší část odpadu byla recyklována. To však znamená vyšší finanční náročnost, neboť ekologický způsob využití odpadu je téměř vždy dražší než tradiční způsoby zneškodnění (např. skládkováním).
Mezi jednotlivými dodávkami odpadu od občanů převládají likvidace pozůstalostí, vyklízení sklepů apod. Ve velké míře SD zajišťuje také sběr použitelného textilu (oděv, přikrývky), který je pak používán Červeným křížem pro humanitární a charitativní činnost.
DALŠÍ DVŮR
Počátkem ledna byl za účasti zástupců Magistrátu města Plzně a Městského úřadu Plzeň 1 slavnostně otevřen areál sběrného dvora v Úněšovské ulici, který pokrývá obvod s největším počtem obyvatel v Plzni. Zatím byla dokončena 1. etapa jeho výstavby
Jedná se o zpevněný oplocený pozemek s buňkou a sociálním zázemím pro obsluhu, se skladem pro nebezpečné odpady (vybavený plechovou buňkou s dvojitým dnem typ Meva). Součástí plochy je jáma umožňující snadnou manipulaci s objemnými odpady. Areál SD se nachází v těsné blízkosti zástavby panelových domů. Po dobudování II. etapy (do 06/2000) a vybavení potřebnými skladovacími prostorami, přístřeškem a dokončením asfaltového po-vrchu, bude SD splňovat náročné požadavky pro sběr a ukládání komunálních odpa-dů v souladu s platnou legislativou.
Provozovatelem SD se na základě výběrového řízení stala společnost REODEPONA, s. r. o. Plzeň, která také ve spolupráci s obvodní úřadem zajistila prvotní propagaci - letáky do každé domácnosti v obvodě, informace v tisku, besedy na školách. Otevírací doba byla po dobrých zkušenostech ve dvoře v ulici Heyrovského stanovena stejně.
SD je od počátku využíván nejenom k ukládání odpadů, ale v současné době zde probíhá štěpkování vánočních stromků, které jsou sem sváženy z celého obvodu. Štěpka pak bude využita při úpravě zelených ploch na obvodu.
VÝCHOVA VEŘEJNOSTI
Sběrný dvůr neslouží pouze jako místo, kam mohou občané odnášet svůj odpad, ale provozovatel ve spolupráci s městskými úřady využívá jejich prostory také pro ekologickou výchovu mládeže. Žáci základních a středních škol zde mají možnost v praxi vidět, jakým způsobem probíhá oddělený sběr komunálního i jiného odpadu. V přípravě jsou také akce pro děti z mateřských škol, kde jim budou zábavnou formou (soutěže zaměřené na ekologickou výchovu) vštěpovány základy ekologického nakládání s odpady.
MILAN KORECKÝ,
REODEPONA, s. r. o., Plzeň
FOTO ARCHÍV