01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro přeshraniční spolupráci je nutné najít stabilní partnery

Cestovní ruch stále více nerespektuje hranice států. Vstupem České republiky do Evropské unie se změní chápání hranic i pro nás. Samozřejmě pohled na ně je přímo úměrný vzdálenosti, odkud turista do destinace přijíždí.

Japonský turista převážně reaguje na Evropu a někdy na její střed. Rakušan je připraven zaznamenat i jednotlivé turistické oblasti či obce. Racionální důvody vedou tudíž země tzv. V4 (Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko) k společným postupům při oslovování především zámořských destinací. Účinnost propagace v rámci vyčleněných finančních prostředků je pro všechny vyšší.

V našich příhraničních oblastech se podařilo nastartovat spolupráci na úrovní obcí a malých celků s partnery na druhé straně hranic např. v rámci projektů Phare. Realizátoři projektů si musí sami zhodnotit, jestli to nebylo pouze jednorázové a administrativní propojení, jehož vazba je přerušena dokončením projektu, ne-li pouze jeho odsouhlasením.

Málo obsazeným prostorem je však spolupráce mezi příhraničními regiony. Např. spolková země Sasko hledá stabilní partnery na naší straně. Její území sousedí s několika našimi regiony, jejichž ochota ke vzájemné spolupráci není rovnoměrná. Menší území typu Tolštejnského panství či Krušné hory - západ spolupráci realizují v každodenním životě a považují ji za nezbytnou. Německá strana však s problémy hledá partnery za větší celky, které by se chtěly aktivně podílet na realizaci iniciativy INTERREG III. Největší problém nastává při zajišťování spolufinancování projektů. Nízká aktivita subjektů na naší straně hranic ke spolupráci s německými se může změnit vstupem do EU. Pak budou naše subjekty navrhovat projekty do iniciativy INTERREG III a budou hledat partnery v Německu. Věřme, že u sousedů budou mít krátkou paměť a svoji aktivitu nepřizpůsobí zrcadlu naší současné formy spolupráce.

Mezi dobré příklady z této doby patří projekt turistického svazu Ostbayern s rakouským partnerem a našimi kraji Jihočeským a Plzeňským s názvem Zelená střecha Evropy. Po vleklých jednáních bude snad zúročeno úsilí na realizaci projektu Modrý pás Labe. Koordinační roli na sebe vzal za českou stranu Královéhradecký kraj a věci se výrazně posunuly kupředu. Projekt velmi dobrého produktu Hradní stezky - Burgenstrasse má na českém území několik méně či více povedených epoch. V současné době jsou vytvořeny podmínky, které by mohly nastartovat faktickou, věcnou a každodenní spolupráci začleněných subjektů na naší straně a tím zvýraznit mezinárodní charakter produktu.
Přísloví "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá" lze použít i na tuto problematiku. Reagujme tudíž včas.

ředitel odboru regionalistiky Czechtourism

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down