01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč ano leasingu nemovitostí?

Vedle běžně užívaného leasingu automobilů je stále oblíbenější leasing nemovitostí. Potvrzuje to až čtvrtinový meziroční nárůst objemu uzavřených leasingových smluv v této oblasti.

Využití leasingu v komunální sféře v některých případech brání legislativa, náhradou však je splátkový prodej.

CO JE ZPĚTNÝ LEASING

Leasing nemovitostí je formou dlouhodobého financování, které se neomezuje pouze na poskytnutí finančních prostředků na koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Součástí jsou další odborné služby - stavebním managementem počínaje a zajištěním celého procesu výstavby konče. Municipality při využití leasingu nemovitostí tak ušetří nejen své lidské zdroje, ale mohou předejít i různým omylům. Při financování projektu výstavby nebo rekonstrukce nemovitosti jsou pracovníci leasingové společnosti schopni převzít vyjednávání na úřadech, podporu při vyhledávání stanoviště, dohled nad budováním staveb a vyřizování stavební fakturace včetně všech kontrol.

V mnoha ohledech se ukazuje, že je výhodnější majetek používat než vlastnit. Není tak vázán kapitál v budovách, ale zůstává volně k použití. Zároveň nemovitosti nejsou díky leasingu evidovány v rozvaze jako fixní aktiva. Městům a obcím se tak zlepšuje celkový ukazatel jejich likvidity, a tím usnadňuje přístup k bankovním úvěrům.

K tomu, aby bylo možné uvolnit dodatečně vázané finanční prostředky, slouží tzv. zpětný leasing. V tomto případě se nemovitost jednoduše prodá leasingové společnosti a následně pronajímá zpět. Leasingová společnost se uzavřením smlouvy stává vlastníkem nemovitosti (pronajímatelem) a bývalý vlastník je jejím nájemcem. Leasingová operace probíhá tak, že klient leasingové společnosti platí nájemné v řádných splátkách a účtuje je do nákladových položek svého účetnictví. Ukončením leasingové smlouvy ve většině případů pronajímatel odprodá nemovitost za zůstatkovou nebo smluvní cenu zpět nájemci.

LEGISLATIVNÍ PŘEKÁŽKY

Významná část investičních a rozvojových projektů měst a obcí je náročná na přípravu a zpracování. Zejména proto, že navazují například na tvorbu územních plánů, vyžadují stavební řízení a další důležitá rozhodnutí. Co se týče finančních nákladů, jsou hrazeny jednak z vlastních zdrojů samosprávy, jednak z dotací Evropské unie či státu. Nemalou část tvoří splátkový prodej, úvěr nebo jiný typ komerčního financování. Využití leasingu v těchto situacích brání řada legislativních překážek. V případě dotací je totiž důležitá podmínka zachování vlastnictví ve prospěch dlužníka. Samo-správy, které přijaly dotaci, sice nemohou klasickou formu leasingu využít, ale mohou zkusit například splátkový prodej.

Účelem splátkového prodeje je na základě kupní smlouvy s úhradou kupní ceny ve splátkách umožnit klientovi trvalé užívání financovaných věcí. Na rozdíl od leasingu, u splátkového prodeje přechází na kupujícího vlastnické právo k pořizovanému majetku v okamžiku převzetí, čímž je splněna základní podmínka pro čerpání dotací. Větší variabilita splátkového prodeje je dána také tím, že neexistuje zákonem omezená délka splácení (smlouvy se standardně uzavírají v rozmezí 12 až 48 měsíců). Získané prostředky lze využít pro nákup prostředků hromadné dopravy, zdravotnické techniky, čistírny odpadních vod apod. V řadě případů lze využít výhodnějších dodavatelských podmínek díky spolupráci financující společnosti a dodavatele.

/sk/

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down