01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč jsou důležité krajské plány rozvoje sociálních služeb

V minulých číslech Moderní obce jsme psali o přípravě Kritérií kvality plánování sociálních služeb. Do začátku dubna se uskutečnilo již několik setkání pracovní skupiny, která první verzi kritérií připravuje. Skupina rozpracovala šest klíčových témat a postupně vznikají samotná kritéria. Potřeba...

V minulých číslech Moderní obce jsme psali o přípravě Kritérií kvality plánování sociálních služeb. Do začátku dubna se uskutečnilo již několik setkání pracovní skupiny, která první verzi kritérií připravuje. Skupina rozpracovala šest klíčových témat a postupně vznikají samotná kritéria.

Potřeba obecných vodítek pro kvalitu plánování sociálních služeb je aktuální také v souvislosti se zpracováváním prvních krajských plánů rozvoje sociálních služeb. Jejich význam umocňuje vazba na financování sociálních služeb. Krajské plány slouží totiž jako jeden z podkladů žádosti o dotace poskytovatelům sociálních služeb.

Je důležité nastavit způsob vypracování střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb. Nyní je vhodná příležitost, jak připravit proces jeho tvorby. Za současné situace lze předpokládat, že budou vznikat krajské plány zohledňující ne vždy zcela uspokojivou realitu plánování sociálních služeb v obcích a další skutečnosti z této oblasti. K optimální podobě plánů a procesů jejich vzniku se dospěje patrně až v dalších plánovacích obdobích. Už při přípravě prvních krajských plánů má ale smysl se zamýšlet, jak celý proces pojmout, neboť by mohl sloužit jako východisko pro další plánovací cyklus.

JAKÁ JE ROLE OBCÍ

V přípravě krajských plánů hrají velkou roli také obce. Kraje využívají či budou využívat od obcí informace o poskytování sociálních služeb, ale také o potřebách, které obce podle § 94 písm. a) mají zjišťovat (viz zákon číslo 108/2006 Sb., o sociálních službách). Zjišťování potřeb, zajišťování dostupnosti informací o možnostech a způsobech poskytování sociálních služeb na území obcí a spolupráce s dalšími obcemi, krajem a poskytovateli sociálních služeb ostatně může probíhat v rámci plánování sociálních služeb na místní úrovni. A to i přesto, že obce nejsou povinny zpracovávat střednědobé plány. Pro obce je výhodné sociální služby plánovat, krajům jsou pak k dispozici výsledky obecních plánů včetně specifikace finančních nároků a priorit.

Kritéria jako návod

Záleží i na kvalitě místních plánů rozvoje sociálních služeb. I proto Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky iniciovalo zpracování kritérií kvality plánování sociálních služeb. Měla by sloužit jako určitý návod k zajištění kvality plánování, případně plánů rozvoje sociálních služeb.

Na kvalitě procesů plánování značně závisí například spokojenost uživatelů, poskytovatelů, zadavatelů služeb a veřejnosti se zapojením do plánování a možností uplatnění svých námětů, ale zčásti i kvalita plánů samotných a zejména konkrétních opatření, ať už jde o vznik nových nebo transformaci stávajících sociálních služeb.

Vše by mělo však směřovat k tomu, aby lidé měli k dispozici potřebné sociální služby a současně, aby jejich zadavatelé vynakládali finanční prostředky efektivně..

Vladana Vasková
odbor sociálních služeb
Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down