01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PRODEJNÍ STÁNKY: ZACHOVAT JE, ČI RUŠIT?

Pravomoci obcí v přenesené působnosti ve vztahu k městským tržištím a stánkovému prodeji jsou dány zákonem o živnostenském podnikání a dále konkretizovány pozdější legislativou a předpisy. Podle nich obec může svým nařízením vydat tržní řád pro prodej zboží a poskytování služeb. Zákonné zmocnění umožňuje regulovat a kontrolovat stánkový prodej v územním obvodu příslušné obce.

Stánkový prodej má své příznivce i odpůrce. Tuto formu nabídky zboží například široce využívají sociálně slabší skupiny občanů. Na druhé straně se na stáncích objevují méně kvalitní výrobky a vyskytují i různé druhy padělků. Také kultura prodeje leckdy nebývá na žádoucí úrovni a zanedbatelné nejsou ani časté daňové úniky. (Širší výklad pravomocí obcí v souladu se zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání a zákona č. 128/2000 Sb. o obcích ve znění pozdějších předpisů pro prodej zboží a poskytování služeb mimo řádně zkolaudované provozovny uvádíme na str. 31.)

Na konkrétní zkušenosti a problémy související se stánkovým prodejem jsme se zeptali v několika městech.

Ing. Marie Dočkalová, vedoucí živnostenského odboru, Městský úřad Mikulov:

Od 14. listopadu 2000 platí na území našeho města tržní řád, který stanovuje podmínky, za kterých lze uskutečňovat nabídku a prodej zboží a poskytovat služby mimo provozovny. Dále vymezuje místa pro tyto činnosti a současně je zakazuje vykonávat jinde než na vyhrazených plochách. Dodržování pravidel tržního řádu důsledně kontroluje městská policie, která v Mikulově nedovolí ani podomní prodej. Určení míst a zároveň sortimentu zboží, který lze na stáncích prodávat, zjednodušuje přidělování vymezené plochy jednotlivým zájemcům. Prodejci jsou povinni, kromě platného tržního řádu, dodržovat i obecně závazné právní předpisy, včetně zákona o živnostenském podnikání. Náš živnostenský odbor stánkaře pravidelně kontroluje a ověřuje, zda prodejce má příslušné živnostenské oprávnění, je-li jeho stánek řádně označen a zda je u zboží uvedena jeho cena. Za užívání veřejného prostranství platí stánkaři místní poplatek ve výši 10 Kč/m2. Prodej zboží v tržnicích, na tržištích a trzích je možný jen na základě předchozího souhlasu provozovatele, který o jejich kapacitě rozhoduje vždy v souladu s místními podmínkami.

Lenka Stříhavková, tisková mluvčí Městské části Praha 11:

I v naší městské části se často řeší otázka, zda stánkový prodej zachovat, nebo zrušit. Přestože k jednoznačnému rozhodnutí zatím nedošlo, z ulic Jižního Města začínají stánky postupně mizet. První kroky v tomto směru podniklo již minulé vedení městské části a současná rada v zahájeném trendu pokračuje. Hlavním důvodem je, že mnohé stánky už dosluhují a městu na vzhledu příliš nepřidávají. K tomu přičteme určitou nekulturnost prodeje, přičemž někdy, třeba u masných výrobků, lze dokonce mluvit o závadném zboží. Velkým problémem také bývá, pokud prodejci nabízejí alkoholické nápoje, které zákazníci konzumují přímo na místě. A jestliže těmto tzv. hospůdkám chybí jakékoliv hygienické zázemí, pak okolí stánků působí skutečně nevábně. I proto se koncem letošního srpna vedení městské části rozhodlo zrušit několik dalších stánků v blízkosti stanice metra Roztyly. Nejjednodušší je vypovědět nájem pozemku, na kterém stánky stojí. Jenže pozemky jsou ve vlastnictví Dopravního podniku hlavního města Prahy, s nímž musíme jednat, aby je na příští rok již stánkařům nepronajímal. Ne vždy se zrušení prodejního stánku setká s kladnou odezvou. Přesto jsou radní přesvědčeni, že redukce této formy prodeje je pro další rozvoj a vzhled obce nezbytná. Z Jižního Města by se však neměly vytratit stánky s prodejem květin, ovoce a zeleniny, ani tradiční trafiky.

Anna Vondrašová, odbor správy majetku, Městský úřad Domažlice:

Ještě před několika lety bylo u nás kolem deseti prodejních stánků se zbožím, zatímco loni se jejich počet zvýšil až na 150 a prakticky zaplnily celé náměstí. Přitom poptávka po stánkových místech stále existuje. Prodejci je vyhledávají proto, že Domažlice leží blízko hranice s Německem, odkud k nám přijíždějí stálí návštěvníci trhů. Dávají jim přednost, i když v okolí hranice je několik tržnic vietnamských obchodníků. Pravidelné středeční trhy na náměstí organizujeme podle vlastního tržního řádu. Zejména u vietnamských obchodníků však bývá složité zajistit, aby dodržovali naše podmínky a především vymezený prostor. Od počátku letošního roku jsme museli snížit počet stánků na polovinu. Návštěvníci trhů totiž neměli možnost odstavit svá auta, neboť město se potýká s nedostatkem parkovišť. Důsledkem bylo, že o prodejní místa přišlo 72 vietnamských stánkařů, z nichž mnozí se však neustále domáhají přidělení náhradních ploch. Město se snažilo nabídnout jim náhradní tržiště poblíž náměstí, ale o ně stánkaři nemají zájem. Nyní trh už probíhá bez komplikací, prodejci se naučili dodržovat tržní řád města. Návštěvníci trhů však představují finanční přínos i pro majitele tzv. kamenných obchodů a restauračních zařízení, což se projevuje i v příjmech města.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down