Praha Zhruba 500 lidí stavělo (22. až 24. července) v zátopových oblastech Prahy všechny dosud vybudované protipovodňové ochrany města na obou březích Vltavy. Taktické cvičení VODA 2005 sloužilo k nezbytnému otestování protipovodňového systému jako celku. Zároveň ale také porovnalo s realitou...
Praha
Zhruba 500 lidí stavělo (22. až 24. července) v zátopových oblastech Prahy všechny dosud vybudované protipovodňové ochrany města na obou březích Vltavy.
Taktické cvičení VODA 2005 sloužilo k nezbytnému otestování protipovodňového systému jako celku. Zároveň ale také porovnalo s realitou operační manuály pro výstavbu mobilních zábran a ověřilo, jaké zatížení pro všední život města představuje současný pohyb tak značného množství těžké techniky a přesuny stovek tun materiálu. Prověřilo i součinnost všech složek krizového managementu hlavního města včetně všech mmořádných situací.
"Máme za sebou nejrozsáhlejší cvičení v dějinách našeho krásného města a podle názoru odborníků i nejrozsáhlejší akci svého druhu v Evropě. Dobrovolní hasiči odvedli práci na vysoké profesionální úrovni. Nejenže mají dokonalý přehled o všech specifikách mobilního hrazení, ale jsou schopni improvizace, což je důležité, protože při hrozbě povodní hraje roli každá minuta. Od okamžiku, kdy je zaznamenáno ohrožení, nám příroda dává maximálně 48 hodin na zajištění komplexní protipovodňové ochrany města. Cvičení prokázalo vynikající výsledek 11 hodin, za které se podařilo vybudovat všechny prvky protipovodňové ochrany, jež máme v současné době k dispozici," vyjádřil svoji spokojenost primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.
Do léta roku 2006 investuje hlavní město do protipovodňových opatření více než dvě miliardy. koun a s výjimkou Zbraslavi, Radotína, Chuchle a Troje bude ještě letos dokončena celá protipovodňová ochrana Prahy.