01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Program nabízí spolupráci městům střední Evropy

Čtyři oblasti spolupráce, nejméně tři projektoví partneři a zajímavé zkušenosti - tak láká zájemce o spolupráci Operační program Nadnárodní spolupráce Střední Evropa, vyhlášený Evropskou komisí již koncem roku 2007 v rámci Cíle 3 Evropské územní spolupráce.

Cílem programu je napomoci ekonomickému, ekologickému a sociálnímu rozvoji střední Evropy díky partnerské spolupráci subjektů z různých zemí. Priority programu, dále rozdělené na oblasti intervence, sledují usnadňování a umožňování inovace, zlepšování její dostupnosti, odpovědné využívání životního prostředí a zvyšování konkurenceschopnosti i atraktivity měst a regionů.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

Programové území Střední Evropa kromě České republiky zahrnuje Rakousko, Polsko, některé regiony Německa, Maďarsko, Slovinsko, Slovensko, část Itálie a část Ukrajiny. Každý projekt musí mít minimálně tři partnery ze tří zemí, z čehož dva musí pocházet z programového území. Aktivity těchto partnerů koordinuje zvolený vedoucí partner.

Obvyklý finanční rozpočet na projekt se pohybuje od 1 do 5 milionů eur. Partneři z ČR obdrží formou refinancování podporu ve výši 85 % nákladů na projekt. Celkový rozpočet programu je 298 milionů eur a je spolufinancován Evropským fondem regionálního rozvoje.

Program podporuje neinvestiční projekty a investice menšího rozsahu formou pilotních akcí. Vhodnými projekty jsou například studie či příprava investic.

Představu o složení projektových partnerů si lze udělat podle již probíhajících projektů schválených v první výzvě. Z 45 českých projektových partnerů je sedm obcí (viz rámeček). Město Brno se účastní dokonce tří projektů.

PROJEKTY OBCÍ

Jako ukázku možného přínosu tohoto evropského programu pro municipální sféru uvádíme obsah projektů, kterých se účastní některá česká města. Vyhlášení další výzvy na předkládání návrhů projektů se předpokládá ve druhém čtvrtletí příštího roku. Přihlásit se do výzvy bude možné s vlastním projektem, který již bude řešit problémy daného města či obce.

Města Most a Ústí nad Labem: Účastní se projektu COBRA MAN, který bude pomáhat obcím střední Evropy při revitalizaci pozemků bývalých průmyslových areálů, tzv. brownfields.

Město Brno a Útvar koncepce a rozvoje města Plzně: Staly se partnery projektu REURIS, zabývajícího se revitalizací řek v městských oblastech. Pilotními akcemi na české straně jsou vytvoření zeleného koridoru podél řeky Stará Ponávka v postindustriální oblasti Brna a sportovní a rekreační stezky v říčním údolí v Plzni.

Město Brno: Účastní se projektu UrbSpace, který se zaměřuje na úlohu a design otevřených městských prostranství s jejich vlivem na vnímání místního ducha i společenský život místních obyvatel a návštěvníků. Městská část Brno - Nový Lískovec předložila k řešení pilotní projekt obnovy lesoparku.

Město Ostrava: Zapojilo se do projektu ACT4PPP, který pomůže městům a regionům lépe spolupracovat se soukromým sektorem. To umožní zefektivnit veřejné služby a infrastrukturu, sociální bydlení, rozvoj průmyslových zón atd.

Město Brno: Účastní se projektu CEN-TROPE CAPACITY, který by měl zajistit udržitelnou spolupráci měst a regionů pro polycentrický územní rozvoj v konkurenceschopném regionu střední Evropy.

Řídicí orgán a společný technický sekretariát programu sídlí ve Vídni, webové stránky jsou www.central2013.eu.

V České republice plní funkci Národního kontaktního místa Ministerstvo pro místní rozvoj ČR - viz www.strukturalni-fondy.cz.

Lze se také obrátit na e-mail: nadnarodni@mmr.cz nebo tel.: +420 234 154 (014).

 

VĚRA KORKISCHOVÁ

NAĎA MACHKOVÁ PRAJZOVÁ
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

 

Čeští projektoví partneři podle právní subjektivity (rámeček)

- Veřejné subjekty: obce - 7, kraje - 13, ostatní - 2

- Instituce odpovídající svým charakterem veřejným orgánům: 17

- Soukromé subjekty: 6

 

Co od projektu UrbSpace očekává Nadace Partnerství?

"Projekt je pro nás příležitostí jak sdílet, rozvíjet a sumarizovat zkušenosti s plánováním a tvorbou kvalitních veřejných prostranství. Naše nadace v této oblasti působí řadu let a snaží se rozvíjet spolupráci i na mezinárodní úrovni, ať už s našimi dlouhodobými partnery z USA (Project for Public Spaces), nebo v rámci našeho konsorcia Environmental Partnership for Sustainable Development, kde působíme společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Naše očekávání jsou jak praktická - realizace pilotních projektů v ČR, tak metodologická - utřídění a rozvíjení know-how," říká projektový manažer Mgr. Martin Nawrath.

 

Jak se nadace finančně podílí na projektu?

Podílíme se zejména na nákladech spojených s plánováním a fyzickými úpravami pěti veřejných prostranství.

Máte zkušenosti se zahraničními partnery?

Přestože projekt již trvá skoro rok, spolupráce bohužel funguje spíš na úrovni manažerské - organizační. Na sdílení zkušeností nezbývá mnoho času. Administrativa projektu zabírá hodně prostoru. S partnery, se kterými jsme se znali před projektem, je spolupráce intenzivnější a méně formální. Jistou bariérou je pochopitelně jazyk. Vytíženost všech partnerů také způsobuje, že některé výstupy se uskutečňují v časovém presu. Přínosem jsou pracovní setkání projektu, kde je větší prostor pro seznámení se s činností jednotlivých partnerů.

Jaká je komunikace s vedoucím partnerem?

Vedoucí partner pracuje profesionálně a projekt "drží pohromadě". Pochází ze Slovenska, jazyková bariéra je tak minimální. Administrativní problémy se řeší velmi pružně.

 

Vizualizace nové rozhledny, která by měla stát v obnovovaném lesoparku brněnského Nového Lískovce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down