Nedávno vznikla Asociace autorizovaných osob v dopravě, která sdružuje firmy působící v oblasti úředního měření a monitorování dopravní situace v silničním provozu. Asociace chce městům pomoci naplňovat záměry Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, která s měřením a monitorováním dopravy...
Nedávno vznikla Asociace autorizovaných osob v dopravě, která sdružuje firmy působící v oblasti úředního měření a monitorování dopravní situace v silničním provozu. Asociace chce městům pomoci naplňovat záměry Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, která s měřením a monitorováním dopravy za pomoci soukromých subjektů počítá jako s jedním z opatření pro zlepšení chování řidičů. Členové asociace v některých případech nabízejí municipalitám potřebné technické zařízení formou pronájmu nebo měření poskytují jako službu. Obojí obcím umožňuje vyhnout se vysokým počátečním investicím.
Jedním z příkladů je projekt Bezpečná města, který umožňuje kontrolovat rychlost a průjezdy křižovatek na červenou. Měřicí zařízení poskytuje obci soukromá firma formou pronájmu pro potřeby městské policie. Přestupky se automaticky zaznamenávají a ukládají v informačním systému, který je zpracovává do podoby potřebné pro správní řízení s pachateli přestupků.
Město Nepomuk se do projektu Bezpečná města zapojilo již před dvěma roky zkušebním provozem mobilního měřicího zařízení. "Projevil se jeho významný preventivní účinek. Místní lidé o měření rychlosti vědí a počet přestupků se tak podstatně snížil," říká vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Nepomuku Jiří Bešta.
I v Prostějově si ověřili, že chování řidičů lze efektivně ovlivnit. Měřicí zařízení je v provozu na jedné z rušných křižovatek města. Výhodou systému je jeho nepřetržitý provoz. Díky tomu má významný preventivní účinek: Řidiči si mohou být jisti, že každý spáchaný přestupek bude zaznamenán a budeme se jím zabývat," popisuje místostarosta Vlastimil Uchytil.
Ve Vysokém Mýtě bude stálé měřicí zařízení sledovat dodržování rychlosti jízdy před frekventovaným přechodem přes silnici I/35 u základní umělecké školy. "Automobily nerespektující povolenou rychlost znamenají značné ohrožení pro místní obyvatele," uvádí místostarosta Martin Krejza. "Nechceme však primárně řidiče jen trestat. Naším záměrem je preventivní působení a trvalé zvýšení bezpečnosti."
"Do projektu Bezpečná města se již zapojila zhruba desítka měst a obcí, s dalšími zájemci nyní jednáme. V souvislosti s novým silničním zákonem jsou obce v této oblasti aktivnější a chtějí využívat všech možností, jak zajistit bezpečnost svých občanů. Je patrný jejich zájem o kompletní řešení, které bude co nejméně zatěžovat pracovníky města - proto jim kromě pronájmu měřicích zařízení dodáváme i informační systém pro zpracování dopravních přestupků a administrativně právní pomoc," vysvětluje ředitel společnosti Czech Radar a vedoucí projektu Bezpečná města Milan Bednář.
Další informace o projektu jsou na www.bezpecnamesta.cz.
/kž/