01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projednávání přestupků občanů

V obci nejsme v současné době schopni zajistit projednávání přestupků občanů. Jak bychom měli postupovat? Za dané situace v podstatě přicházejí v úvahu dvě možnosti. V prvé řadě má obec možnost uzavřít s jinou obcí veřejnoprávní smlouvu, na jejímž základě bude pro obec přestupky projednávat jiná...

V obci nejsme v současné době schopni zajistit projednávání přestupků občanů. Jak bychom měli postupovat?

Za dané situace v podstatě přicházejí v úvahu dvě možnosti. V prvé řadě má obec možnost uzavřít s jinou obcí veřejnoprávní smlouvu, na jejímž základě bude pro obec přestupky projednávat jiná obec. Tuto možnost zákon o obcích upravuje v § 63 a násl.

Veřejnoprávní smlouva musí splňovat zákonem dané požadavky:

smlouvu lze uzavřít pouze s obcí ze stejného správního obvodu obce s rozšířenou působností,

předmětem veřejnoprávní smlouvy nemůže být přenesená působnost, která je na základě zákona svěřena orgánům jen některých obcí, tzn. převést lze pouze tu působnost, která je vykonávána všemi obcemi bez rozdílu,

veřejnoprávní smlouva musí být uzavřena písemně a musí obsahovat označení účastníků smlouvy, dobu trvání smlouvy, určení rozsahu přenesené působnosti, která bude smlouvou převáděna, a způsob úhrady nákladů spojených s výkonem převáděné působnosti.

Měli byste se tedy obrátit na některou z obcí ze správního obvodu téže obce s rozšířenou působností, zda by nebyla schopna zabezpečit výkon přestupkové agendy i pro vaši obec. Pokud ano, a dohodnete se i na ostatních ujednáních smlouvy (rozsahu zabezpečované přestupkové agendy, výši a úhradě nákladů, době trvání smlouvy aj.), je smlouvu třeba schválit v příslušných orgánech obce. Následně se obcemi schválená a podepsaná veřejnoprávní smlouva zasílá k udělení souhlasu příslušnému krajskému úřadu. Teprve v případě, že krajský úřad udělí souhlas k uzavření smlouvy, je možné podle ní postupovat (smlouva je uzavřena dnem právní moci rozhodnutí krajského úřadu o udělení souhlasu).

Uzavřená veřejnoprávní smlouva se následně zveřejní na úředních deskách obcí, které smlouvu uzavřely, ve Věstníku právních předpisů kraje a na úřední desce kraje.

Druhou možností, kterou zákon dává, je, že krajský úřad podle § 65 zákona o obcích rozhodne o převodu výkonu přenesené působnosti, nebo její části na příslušný pověřený obecní úřad, tzn. že krajský úřad rozhodne, že za obec, jejíž orgány neplní povinnost zabezpečovat výkon přenesené působnosti, bude přenesenou působnost nebo její část vykonávat pověřený obecní úřad, do jehož správního obvodu obec patří.

Nutno zdůraznit, že případné rozhodnutí o převodu výkonu přenesené působnosti by vždy mělo být opatřením výjimečným a dočasným. Obec je povinna zabezpečit výkon přenesené působnosti, a je proto povinna učinit opatření směřující k tomu, aby byl výkon státní správy zajištěn jejími orgány, případně na základě smluvního ujednání prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy, a autoritativní rozhodnutí krajského úřadu by mělo nastoupit teprve v případě, že obec z vážných, objektivních důvodů není schopna výkon přenesené působnosti zabezpečit.

Obdobně zákon o obcích upravuje výše uvedené možnosti převodu výkonu přenesené působnosti pro obce s rozšířenou působností s tím rozdílem, že ve vztahu k těmto obcím, respektive jejich působnosti, je orgánem příslušným k udělování souhlasu k uzavření veřejnoprávních smluv, příp. k rozhodování o převodu výkonu působnosti, namísto krajského úřadu Ministerstvo vnitra ČR.

Mgr. PAVLA SAMKOVÁ
právnička

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down