Letošní vodácká sezóna na Vltavě je v plném proudu a tak, jak gradují počty návštěvníků řeky, jsou čím dál tím viditelnější i výsledky druhého ročníku projektu Jedu vodu. Tato akce, kterou podpořila Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) a Lesy České republiky, je zaměřená na ochranu životního prostředí a bezpečné splouvání řeky. Vodáci jsou akcí nadšeni a odpad v řece berou útokem.
„Na celkové hodnocení výsledků je samozřejmě ještě hodně času, přesto si již můžeme částečnou bilanci dovolit. Projekt má velký ohlas, o čemž svědčí především zapojení lidí do sběru odpadu z řeky a jejích břehů,“ uvedl zástupce trojice autorů projektu Jedu vodu Martin Pavljuk.
Letošní novinkou projektu Jedu vodu je „Šrot“. Fiktivní postava vodáka „záporáka“ má návštěvníkům řeky připomenout základní pravidla chování v přírodě při sjíždění řeky. Součástí je i aktivní sběr odpadu v průběhu celé sezóny. Tedy nejen před jejím zahájením a po jejím skončení.
Jen za červen odevzdali vodáci desítky pytlů odpadu, který by jinak zůstal ležet na vltavských březích. Odpadky sbírají děti, dospělí, celé rodiny. A že nejde jen čerstvý odpad, je vidět na první pohled - jedná se o starý odpad z koryta řeky a jejích břehů. Množství vodáky sebraného odpadu se již pohybuje v tunách.
Symbolem aktivit Jedu vodu a pomocníkem všech, kteří nechtějí znečišťovat vltavskou přírodu, se letos stal takzvaný „pohodář“, vratný kelímek s logem Jižní Čechy pohodové. „Projekt jedu vodu zapadá do strategie podpory a propagace čistého turistického ruchu v regionu a sám o sobě plní hned několik úloh. Přispívá k ochraně životního prostředí v okolí Vltavy, která je velmi cenným přírodním skvostem kraje a současně reprezentuje zkvalitňování služeb pro turisty v regionu,“ konstatoval v této souvislosti ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.
Značný ohlas má i doprovodná informační kampaň „Nebuď Šrot“, která návštěvníky na nejfrekventovanějším úseku vodácky mimořádně populární české řeky mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou celou cestu doprovází. Své loňské zkušenosti a praxi znovu bezezbytku zúročuje zdravotnická služba projektu Jedu vodu pod vedením školeného záchranáře Martina Pöschla. Ta představuje významnou pomoc v kritických místech na řece, především u jezů. Průběžně monitoruje pohyb největších skupin vodáků po toku a podle potřeby se přesouvá na nejvytíženější místa. Úrazů, vyžadujících ošetření, bývá z dlouhodobě vysledovaného průměru až sedm denně.
Všechny zmiňované aktivity a služby hradí organizátoři projektu Jedu vodu, trojice poskytovatelů služeb na řece, Martin Pavljuk, Martin Švarc a Filip Hrdina, z partnerských příspěvků, vlastních zdrojů a z propadlých záloh na vratné nápojové kelímky.*
TZ