Realizace největšího projektu v oblasti životního prostředí Labe-Loučná, konkrétně ochrany vod v Pardubickém kraji, již skončila. Stavební práce trvaly dva roky a vyžádaly si 32,2 milionu eur, z nichž téměř 40 % uhradila EU prostřednictvím Fondu soudržnosti. Celkem bylo vybudováno 41 km kanalizace,...
Realizace největšího projektu v oblasti životního prostředí Labe-Loučná, konkrétně ochrany vod v Pardubickém kraji, již skončila. Stavební práce trvaly dva roky a vyžádaly si 32,2 milionu eur, z nichž téměř 40 % uhradila EU prostřednictvím Fondu soudržnosti. Celkem bylo vybudováno 41 km kanalizace, na niž bylo nově napojeno 7200 obyvatel. Bylo postaveno 10 velkých čerpacích stanic, 381 domovních čerpacích stanic a kapacita čistíren byla zvýšena o 6350 tzv. ekvivalentních obyvatel. To umožňuje, aby se vyřešily letité problémy s odkanalizováním bytové zástavby v Pardubicích, Holicích, Lázních Bohdanči, Žvanicích, Ostřešanech, Holicích a Opatovicích nad Labem.
Dalším významným cílem projektu byla ochrana zdrojů pitné vody v Nemošicích a zachování kvality lázeňských vod na Bohdanečsku. Rovněž se sledovalo zkvalitnění protipovodňové ochrany krajského města. Nově byly proto v jeho některých částech vybudovány čerpací stanice pro přečerpávání odlehčených dešťových vod z kanalizací do Labe. Zároveň byly rekonstruovány stávající výústní objekty, aby se zabránilo vniknutí vody z řek a říček do kanalizace v období vysokých vodních stavů. Podle přesvědčení investora - společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice i hlavních zhotovitelů stavby, obavy z důsledků třeba i prudkých přívalových dešťů již mohou patřit minulosti.
»Zůstávají ale ještě další úkoly. Patří mezi ně modernizace čistírny odpadních vod v Pardubicích, jejíž cena se odhaduje zhruba na 640 milionů korun. Zbývá také dořešit kanalizaci a čištění odpadních vod přibližně na desetině plochy pardubického okresu. To se dotkne především obcí s méně než 2000 obyvateli,« uvedl Ing. Josef Fedák, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
Výústní objekty zabraňují v období vysokých stavů řek zpětnému vniknutí vody do kanalizace - na snímku jsou zpětné klapky.
FOTO: ARCHIV