01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt odpovídá potřebám regionu

V dubnu letošního roku skončí projekt Vytvoření pěti e-learningových specifických vzdělávacích programů pro veřejnou správu Královéhradeckého kraje a jejich pilotní realizace. Proč se rozhodlo Vzdělávací centrum pro veřejnou správu tento projekt uskutečnit?

Vycházeli jsme z dlouholetých zkušeností se vzděláváním zaměstnanců veřejné správy. Všichni víme, že další profesní vzdělávání je jednou z nezbytných podmínek fungování státní správy a samo-správy. Bohužel tuto činnost limitují mnoha omezení. Finanční zdroje jsou nedostatečné. Jeden několikahodinový seminář znamená pro účastníky ze vzdálenějších míst mnohahodinové cestování. Semináře se konají v určitých dnech, které nemohou vyhovovat všem. Vůbec už se nezmiňuji o zdravotně handicapovaných zaměstnancích, pracovnicích na mateřské dovolené atd.

NEJŽÁDANĚJŠÍ JSOU ZÁKONY

Projekt jsme připravovali v roce 2005, kdy jsme ho rovněž předložili a vybrali k realizaci. Ta začala v únoru 2006. Nejdříve bylo třeba určit témata vzdělávání. Proto jsme ve spolupráci s firmou Edukol, s. r. o., analyzovali vzdělávací potřeby regionu. Dotazovali jsme se všech subjektů veřejné správy a třiceti neziskových organizací. Zajímala nás totiž odpověď na otázku, v čem by se měla veřejná správa vzdělávat, a to nejen z pohledu jí samé. Výsledná zvolená témata jsou následující:

1. Správní právo procesní,

2. Správní právo a přestupková agenda,

3. Stavební zákon,

4. Stavební řízení a umisťování staveb,

5. Projektové řízení.

Potvrdil se náš předpoklad, že půjde o nejpoužívanější právní normy, popřípadě o nedávno novelizované či nové zákony. Výběr problematiky projektového řízení dokazuje fakt, že se města a obce stále více zapojují do čerpání peněz z evropských fondů.

HLAVNÍ AKTIVITY PROJEKTU

Pak už zbývalo jen vybrat dodavatele technologie a mohli jsme začít. Postupně uskutečňujeme všechny projektem předepsané aktivity. S potěšením konstatuji, že již máme splněny všechny monitorovací ukazatele. Uvádím stručný přehled aktivit projektu:

Analýza vzdělávacích potřeb a nároků na e-learning z cílem stanovit pět témat vhodných pro vzdělávání.

Analýza nároků na e-learningový software, návrh logické struktury programu a technického zabezpečení a vytvoření testovací verze programu.

Odladění programu a jeho dokončení, vypracování uživatelských příruček.

Příprava vzdělávacích modulů podle výsledků analýzy vzdělávacích potřeb a naplnění produktu pěti tématy podle výsledků analýzy.

Certifikace pěti vzdělávacích programů.

Pilotní vzdělávací cyklus - příprava projektového týmu, lektorů a tutorů (10 osob).

Pilotní vzdělávací cyklus 5x - realizace metodou 24/7.

Evaluace pěti kurzů.

Závěrečná konference, představení produktu.

V současnosti již pouze testujeme a snažíme se doladit vyšší funkce systému. To znamená možnost nadřízených účastníků vzdělávání sledovat jejich postup ve studiu a většího využití e-konference pro komunikaci mezi tutorem a studujícími atd.

Metoda e-learningu umožňuje dopad zmiňovaných negativ ve vzdělávání zaměstnanců veřejné správy snížit nebo úplně eliminovat. Náklady jsou nižší, vše probíhá prostřednictvím počítače připojeného na síť, tedy nemusí se někam cestovat.

Nejpodstatnější je však časová flexibilita celého systému. Semináře jsou k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Školený si sám rozhoduje, kdy a po jakou dobu se bude vzdělávání věnovat. Minimalizuje se tak vliv vzdělávání na plynulý chod úřadu.

S trochou nadhledu lze tvrdit, že optimálním frekventantem e-learningového kurzu je zaměstnanec veřejné správy na rodičovské dovolené, který nechce ztratit kontakt s aktuálním děním ve svém oboru a plánuje návrat na svou bývalou pracovní pozici.

V současnosti předkládáme nově vytvořené kurzy k akreditaci na ministerstvo vnitra ČR. Po jejich (předpokládám úspěšné) akreditaci je nabídneme jako společnost s celostátní působností všem zájemcům v České republice.

JIŘÍ KŘEČAN
vedoucí projektu, Vzdělávací centrum pro veřejnou správu ČR, o. p. s.

Financování projektu

Celkové náklady projektu jsou 2 553 860 Kč. Ze 75 % ho financuje Evropský sociální fond a 25 % nákladů hradí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Realizátorem projektu je Vzdělávací centrum pro veřejnou správu ČR, o. p. s.

Více informací naleznete na www.vcvscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down