01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt podpoří moderní řízení úřadů

Obecným cílem územní samosprávy je zvyšovat kvalitu života občanů při respektování zásad udržitelného rozvoje a současně zvyšovat výkonnost a kvalitu úřadem poskytovaných veřejných služeb. Moderní manažerské metody řízení kvality benchmarking, Společný hodnotící rámec (CAF) nebo Balanced Scorecard...

Obecným cílem územní samosprávy je zvyšovat kvalitu života občanů při respektování zásad udržitelného rozvoje a současně zvyšovat výkonnost a kvalitu úřadem poskytovaných veřejných služeb. Moderní manažerské metody řízení kvality benchmarking, Společný hodnotící rámec (CAF) nebo Balanced Scorecard (BSC) představují jeden ze způsobů dosažení tohoto cíle. Rozšířit jejich další aplikaci v obcích a krajích by měl projekt Zavádění moderních metod řízení kvality na úřadech, který od února letošního roku uskutečňuje MEPCO, s. r. o. spolu s partnery - Vzdělávacím centrem pro veřejnou správu ČR, o. p. s, CERT Kladno, s. r. o., a Ministerstvem vnitra ČR. Je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů.

Konkrétně: pět úřadů bude uplatňovat BSC, dvacet se nově zapojí do benchmarkingu a deset zhodnotí svoji činnost pomocí CAF. Zároveň bude vyškoleno osm regionálních manažerů kvality - pracovníků vybraných úřadů, kteří společně s odborníky v oblasti jakosti podpoří úsilí obcí o zavádění těchto metod. Pod vedením expertů už probíhá série pracovních setkání a úvodních seminářů, na jejichž programu je výměna zkušeností, seznámení se s dalšími metodami, jejich přínosy včetně možnosti jejich kombinace. Průběžně aktualizované výstupy a závěry z těchto seminářů a další důležité informace z oblasti modernizace veřejné správy nabízí webová stránka www.mepco.cz.

Projekt počítá rovněž s vytvořením příkladů dobré praxe a případových studií, které vzejdou z pracovních setkání CAF, benchmarkingových skupin a na základě poznatků se zavedením BSC na úřadech. Cenným zdrojem inspirace může být také publikace, kterou obdrží nejen účastníci závěrečné konference projektu v září roku 2007, ale i ostatní města a obce. Její distribuci zajistí společnost MEPCO ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Svazem měst a obcí ČR.

Vybrané aktivity projektu budou díky partnerství s Ministerstvem vnitra pokračovat i v budoucnu, tedy po ukončení jejich financování z Evropského sociálního fondu v říjnu roku 2007.

Výsledky dotazníkového šetření projektu na úvodních seminářích 27. a 29. 3. 2006 v Praze a Olomouci

Ze vzorku 43 vyhodnocených dotazníků má přímou zkušenost s metodami řízení (či jejich částí) a zvyšováním kvality služeb v organizaci 33 respondentů.

Nejčastější zkušenost mají úřady s metodou CAF (22) a Benchmarking (21). Celkovou spokojenost s výsledky po implementaci nové metody vyjádřilo 21 účastníků, částečně spokojených bylo 9 účastníků.

Nejčastějšími důvody, které odrazují od účasti na zavádění metod, jsou časové nároky.

Nejčastější překážkou při zavádění metod řízení je podle respondentů nedostatek lidských zdrojů následován nedostatkem finančních zdrojů.

Největší přínos vidí úřady v zefektivnění činnosti - kvalita poskytování služeb, sjednocení úloh na všech úrovních, vedení řízení, zvýšení výkonnosti.

Z celkového počtu 43 vyhodnocených dotazníků celkem 39 respondentů mělo zájem o zapojení do projektu.

Zdroj: MEPCO, s.r.o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down