Největší zájem o modul Veřejné finance pro obce. Ale stranou pozornosti nezůstaly ani zbývající tři moduly - Veřejné zakázky zadávané obcemi, Správní řád a Nový stavební zákon. Tak lze charakterizovat dosud nejrozsáhlejší vzdělávací projekt pro členy zastupitelstev měst a obcí Plzeňského kraje - a patrně i jeden z největších svého druhu mezi ostatními kraji.
Od letošního dubna až do konce července se projektu "Vzdělávání a školení zástupců obecních samospráv v Plzeňském kraji" zúčastnilo 285 lidí. Téměř polovinu (130) tvořili starostové či místostarostové. Další účastníci se rekrutovali z ostatních členů zastupitelstev obcí a měst, případně zaměstnanců obecních a městských úřadů.
Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje v roli hlavního realizátora projektu si jako úspěch může na své konto připsat i fakt, že o semináře projevili značný zájem představitelé malých obcí do 800 obyvatel, kterých se na ně do Plzně sjíždělo 129. Zajímavé je rovněž to, že zhruba 40 % přihlášených tvořily ženy.
I SBORNÍKY DOKUMENTŮ
V kraji projekt označují jako pilotní, neboť by v pořádání obdobných seminářů rádi pokračovali. Nešlo však jen o semináře. Základem projektu byl sborník vzdělávacích dokumentů (obdržela jej každá obec, jejíž zástupce se do projektu přihlásil) zpracovaný zvlášť pro každou oblast. Teprve na tento sborník navazovaly jednotlivé semináře.
"Naším cílem je účinně a aktuálně seznamovat s legislativními změnami zejména volené zastupitele," poznamenávají Bc. Marek Sýkora a Mgr. Michal Vozobule z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, o. p. s. "Tak třeba pro aplikaci nového správního řádu byli úředníci už vyškoleni. Jenže tato norma řadě starostů zůstává vcelku neznámá. Projekt byl proto určen hlavně menším sídlům, která na svých úřadech nemají dostatek odborných kapacit - a přitom i tam je nezbytné zajistit kvalitní řízení a rozvoj území."
HRANICÍ BYLO 800 OBYVATEL
Proto se účastníci seminářů rozdělili do dvou skupin - na zástupce obcí nad 800 a pod 800 obyvatel. "Máme zkušenost, že zhruba na tomto rozhraní se obce dělí na ty s uvolněným a ty s neuvolněným starostou," vysvětlují Bc. Marek Sýkora a Mgr. Michal Vozobule. Tomuto rozdělení se uzpůsobily i časy seminářů. Pro větší obce a města včetně deseti městských obvodů statutárního města Plzně semináře začínaly dopoledne, pro menší sídla naopak až odpoledne, kdy většina neuvolněných starostů už měla po pracovní době.
Že se sdružení měst a obcí spolu s regionální rozvojovou agenturou "trefily do noty" menším obcím, potvrzuje Jaroslava Chaloupková, starostka obce Olbramov (necelých sto obyvatel) na Tachovsku. "Semináře mně rozšířily vědomosti a pro Olbramov jako malou obec s nízkým rozpočtem byly výhodné i finančně," říká.
Na její slova navazuje Ing. Marie Koderová, starostka obce Dražeň (160 obyvatel) v okrese Plzeň-sever: "Všechna témata byla podána přehledně a srozumitelně. Mně osobně semináře pomohly lépe se zorientovat ve stavebním zákoně. Doporučovala bych však příště se více zaměřit na dotační tituly a granty z různých oblastí pro malé obce. Sdružení měst a obcí i regionální rozvojové agentuře ale za projekt patří poděkování." Obcím, které nyní nabídku nevyužily, starostka Draženě vzkazuje: "Rozhodně si ji podruhé už nenechte ujít!"
SPOKOJENOST I V PLZNI
Také Marta Dolejšová, předsedkyně Kontrolního výboru Zastupitelstva Městského obvodu Plzeň 3, byla spokojena: "Jiné semináře obvykle sklouznou do roviny státní správy. Tyto naopak poskytly ucelený přehled v jednotlivých oblastech z pohledu samosprávy. Uvítala jsem možnost na místě si ujasnit řešení některých problémů a získala jsem i kvalitní podkladový materiál. Ačkoliv se vztahuje k řadě zákonů, dokáže právnickou mluvu převést do srozumitelné řeči, což lidé z praxe vždy uvítají."
Podle Marty Dolejšové by stálo za to příště semináře věnovat i kontrolním výborům. "Zákon o obcích je totiž v tomto směru velmi strohý. Dokonce ani přednášející si s tímto tématem nevěděli příliš rady a zaměřovali se více na kontroly státní správy."
Marta Dolejšová také upozorňuje, že kategorie obcí nad 800 obyvatel je příliš široká, a proto by pro účastníky seminářů příště měla existovat i kategorie větších měst: "Zkušenosti obcí s jedním či dvěma úředníky, kde není uvolněný ani sám starosta, jsou přece jen diametrálně odlišné od města, které má řekněme 130 zaměstnanců radnice i několik uvolněných zastupitelů."
Předsedkyně kontrolního výboru jednoho z největších plzeňských obvodů uzavírá: "Je správné, že úředník radnice zná řekněme zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. Ale znát by jej měli i starostové a další zastupitelé. Aby totiž věděli, co mohou a co musí od úředníků požadovat. Tuto znalost však neovlivní žádná agentura. To je problém přístupu lidí, kteří se nechali do funkcí v samosprávě zvolit."
IVAN RYŠAVÝ
Základní fakta o seminářích
Celkem 26 seminářů (12 pro obce pod 800 a 14 pro obce nad 800 obyvatel) se věnovalo základním tématům:
veřejné finance pro obce;
veřejné zakázky zadávané obcemi;
správní řád;
nový stavební zákon včetně navazující legislativy.
Každý seminář trval tři hodiny a účastníkům poskytl i prostor klást lektorovi otázky z dané oblasti a s jeho pomocí hledat řešení konkrétních problémů v obcích a městech.
Semináře byly určeny nanejvýš pro 20 lidí, průměrná účast činila 11 osob.
Semináře se konaly v Plzni, obvykle dvakrát týdně - pro zástupce velkých obcí či měst dopoledne, pro zástupce malých obcí odpoledne.
ZDROJ: RRA PLZEŇSKÉHO KRAJE
Financování projektu
Projekt v rozsahu 0,766 mil. Kč byl finančně podpořen z grantového schématu Plzeňského kraje "Rozvoj kapacit dalšího profesního vzdělávání" v rámci OP Rozvoj lidských zdrojů, spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.
Realizátor projektu a příjemce podpory: Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje
Spolurealizátor projektu: Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, o. p. s.
Partner projektu: Vědeckotechnická společnost západních Čech
ZDROJ: PLZEŇSKÝ KRAJ