Pojem EPC (Energy Performance Contracting) se již stal v oblasti energetiky známým. Jedná se o postupné uhrazování investice do energeticky úsporných opatření, garantované snížením nákladů za energii. První poznatky o netradičních přístupech k energetickému managementu a financování energeticky...
Pojem EPC (Energy Performance Contracting) se již stal v oblasti energetiky známým. Jedná se o postupné uhrazování investice do energeticky úsporných opatření, garantované snížením nákladů za energii.
První poznatky o netradičních přístupech k energetickému managementu a financování energeticky úsporných projektů se u nás objevily před sedmi lety a přinesl je propagátor úspor energie společnosti SEVEn. Informace pocházely především ze USA a z Kanady, kde v té době probíhaly rozsáhlé programy podobných projektů ve veřejném sektoru. Dnes je tento způsob poskytování energetických služeb obvyklý prakticky ve všech rozvinutých zemích.
FIRMY ENERGETICKÝCH SLUŽEB
Krátce po průniku prvních informací do ČR začaly vznikat firmy energetických služeb (jsou používány také zkratky FES nebo ESCO z angl. Energy Service Company). Nejstarší je společnost EPS ČR, která vznikla na podzim roku 1993 v Praze již počátkem roku 1994 uzavřela první smlouvu o energetických službách. Od té doby má za sebou řadu projektů z veřejné sféry (zdravotnictví a komunální energetika) i z průmyslu.
Další firmou s největším počtem realizovaných projektů, především z oblasti školství a zdravotnictví, je Společnost pro úspory energie (SÚE) z Litvínova.
Později zahájily v tomto oboru činnost česká zastoupení předních světových výrobců energeticky úsporných zařízení Honeywell a Landis & Gyr. Zatímco společnost Honeywell tuto činnost v roce 1998 ukončila, druhá firma po fúzi do společnosti Landis & Staefa ve své činnosti pokračuje. V polovině roku 1999 byla, po zapojení do jedné z divizí nadnárodní společnosti Siemens, založena samostatná společnost Landis & Staefa ESCO (CZ).
Poměrně novou firmou energetických služeb je společnost Energy Services Company, která vznikla koncem roku 1998 v Praze.
Významným krokem pro vznik nových firem energetických služeb byla v roce 1996 iniciativa Evropské unie, kdy byl prostřednictvím programu Phare zorganizován týdenní intenzivní kurz pro firmy, které o takový druh podnikání projevily zájem. Tehdy bylo proškoleno devatenáct firem, z nichž většině se doposud nepodařilo pro svou aktivitu nalézt správný typ projektu. Přesto by bylo možné vyjmenovat více než deset firem, které se na trhu energetických služeb snaží působit. Mnohým se i daří uzavírat smlouvy obsahující modifikovanou podobu EPC.
USKTUTEČNĚNÉ PROJEKTY
Od roku 1993, kdy začaly existovat první firmy energetických služeb, bylo již v ČR realizováno 22 projektů EPC. Z těchto projektů bylo 6 splaceno (splatnost projektu do 4 let) a veškeré výnosy z uspořených nákladů již patří zákazníkům. Více než 10 dalších projektů je ve fázi přípravy nebo realizace. U šesti splacených projektů dosáhly prokázané úspory energie výše minimálně 30 % (maximální výše úspor dosáhla 61 %).
Projekty byly dosud realizovány především ve veřejném sektoru, a to v oblasti školství a zdravotnictví. Objevují se však také projekty z oblasti komunální energetiky a průmyslu. Realizované projekty představují roční úspory energie několika set tisíc gigajoulů. Po splacení nákladů projektů tak spotřebitelé energie získají do svých rozpočtů finanční prostředky několika desítek miliónů korun ročně.
Za projekty EPC jsou v uvedených případech považovány projekty, kdy dochází ke splácení investice pouze z úspor nákladů vzniklých realizací energeticky úsporných opatření a kdy jsou úspory energie firmou energetických služeb zaručeny. V současné době existují desítky dalších projektů, které jsou realizovány podobně, formou splácení investice z uspořených nákladů, ovšem uspořené náklady obvykle nepostačují krýt celkové investiční prostředky a realizační firmy mnohdy neručí za výši uspořené energie.
ZDROJE PRO EPC
Zpočátku bylo velmi obtížně nalézt pro projekty EPC finanční zdroje pro pokrytí investic. V roce 1993 začala vyvíjet aktivity Evropská unie prostřednictvím programu Phare a nabídla ČR částku 5 miliónů ECU pro vznik speciálního fondu, ze kterého by bylo možné poskytovat zvýhodněné úvěry pro projekty energetických úspor, mj. i pro projekty realizované metodou EPC. V roce 1997 byl Fond pro úspory energie založen a jeho administrátorem se stala Československá obchodní banka. Za dobu působení fondu z něj bylo podpořeno již více než 20 projektů.
K podpoře se připojila Česká energetická agentura, která v rámci svých programů podporuje projekty EPC. Již druhým rokem je vyhlášen samostatný program pro podporu projektů realizovaných metodou EPC.
Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) má rovněž zájem o podporu úspor energie ve střední Evropě. Nabídla proto poskytnutí svých prostředků do finančního zdroje, z něhož mohou být financovány energeticky úsporné projekty. V uplynulém roce skončila jednání se společností Siemens, která vytvořila finanční zdroj, z nějž budou financovány projekty realizované metodou EPC.
Přístup k těmto finančním prostředkům má společnost Landis & Staefa ESCO (CZ), která je dceřinou společností divize Landis & Staefa v rámci koncernu Siemens.
BUDOUCNOST METODY
Ačkoliv prosazování metody EPC naráží v českých podmínkách na řadu problémů a překážek, ze zájmu firem energetických služeb a z realizovaných projektů je zřejmé, že tento přístup je pro zákazníky jednoznačným přínosem a má v oblasti úspor energie budoucnost. Přesto lze z úspěšnosti pouze některých firem vyvodit, že dojednání projektu EPC je velmi složitou procedurou, která není jen obyčejným prodejem služby.
Velký potenciál pro uplatnění projektů EPC představuje zejména veřejný sektor. Ten je ve srovnání se soukromým sektorem podstatně stabilnější, nepodléhá tolik konjunkturálním výkyvům a spotřeba energie je relativně snadno předvídatelná. Na druhou stranu existuje ve veřejném sektoru překážka spočívající v nutnosti vyhlášení veřejné soutěže, kdy projekt EPC nemůže soutěžit s nabídkou řešení jiným způsobem. Zde je nutná správná formulace již při vyhlášení výběrového řízení. Úpravu v tomto smyslu se však stát již snaží řešit.
V soukromém sektoru, tedy i v oblasti průmyslových podniků, lze také najít dostatečný prostor pro realizaci projektů metodou EPC. Pozitivní pro zákazníka je, že může vlastní neinvestované prostředky využít na investice přímo do výroby. Pro FES je největším rizikem nestabilita partnera, která zvyšuje náročnost při výběru vhodného partnera.
VLADIMÍR SOCHOR
Landis & Staefa ESCO (CZ), s.r.o.