01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proměně návsi pomůže i spořitelna

Na návsi v Kozojedech na Plzeňsku je hodně co zlepšovat. Není tam dořešena bezpečnost dětí při cestě do školy, parkování nemá žádný řád, chybí i možnost jen tak si sousedsky posedět a náves neskýtá ani příliš dobré zázemí pro tradičně pořádané akce. Jenže letos se tam vše začne měnit k lepšímu....

Na návsi v Kozojedech na Plzeňsku je hodně co zlepšovat. Není tam dořešena bezpečnost dětí při cestě do školy, parkování nemá žádný řád, chybí i možnost jen tak si sousedsky posedět a náves neskýtá ani příliš dobré zázemí pro tradičně pořádané akce. Jenže letos se tam vše začne měnit k lepšímu.

Kozojedy totiž v závěru loňského roku spolu s dalšími čtyřmi obcemi - Bílovicemi nad Svitavou, Heršpicemi u Slavkova u Brna, Pernolci u Tachova a Týnce u Břeclavi - získaly finanční podporu Nadace České spořitelny. V 5. ročníku grantového programu "Pomáháme lidem zlepšovat místo, kde žijí" se mezi pět obecních projektů rozdělilo celkem 1,05 mil. Kč (vždy po 200 tisících korun na realizaci projektu a dalších 10 tisíc na zhotovení případové studie). Díky programu, jehož správcem je Nadace VIA, se letos upraví dvě návsi, dva přírodní parky a jedna obecní zahrada.

Původní kruhová náves v Kozojedech o zhruba 9000 m2 několikrát ročně ožívá tradičními akcemi, jako je start novoročního lampionového pochodu, prochází tudy masopustní průvod, tančí se tam při Staročeské máji, v září se tam slavnostně zahajuje školní rok, chodí se přes ni i na bohoslužby a koncerty v kostele. Před několika lety při příležitosti odhalení pamětní desky českému obrozeneckému knězi a spisovateli Janu Jindřichu Markovi se tam konalo i divadelní představení. Na návsi je zasazen strom milénia a snad každého tam upoutají rovněž díla účastníků mezinárodního sochařského sympózia v Kozojedech v letech 2004 a 2005.

Místostarostka Dagmar Přibylová říká, že jednotlivé generace občanů se dosud poměrně hodně lišily v názoru na novou podobu návsi. Díky společným jednáním se podařilo dosáhnout shody, jak náves zřetelně rozčlenit na komunikaci, parkovací plochu i zeleň. Zejména díky této dohodě všech skupin občanů obec "bodovala" v grantovém programu. "Projekt bude prospěšný všem. Přednostně však těm, kteří na návsi nebo v její blízkosti bydlí, mají zde své provozovny a samozřejmě i žákům základní a mateřské školy," vysvětluje Dagmar Přibylová.

Prvním krokem se na jaře stane rekonstrukce spojovacího chodníku mezi budovami základní školy a jejich okolím. K tomu v obci využijí i získanou dotaci od Nadace České spořitelny, zbytek do předpokládané výše nákladů 0,8 mil. Kč dorovnají hlavně vlastními penězi.

"S další účastí občanů počítáme také při realizaci projektu," konstatuje Dagmar Přibylová. "Žáci základní školy k tomu už teď převádějí vlastní nápady do výtvarné podoby. Jejich práce budou vystaveny při prvním plánovacím setkání s veřejností nyní v lednu. Návrhy, které ze setkání vzejdou, předáme architektce Ing. arch. Jitce Pohořalé. Ta je na dalším setkání s veřejností představí už v podobě studií. Očekáváme, že do diskusí se zapojí také náš Kulturní spolek a věříme, že s konkrétními úpravami před svými provozovnami pomohou rovněž podnikatelé, kteří v centru obce provozují své živnosti," uzavřela místostarostka.

IVAN RYŠAVÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down