Může zastupitelstvo obce rozhodnout o prominutí místního poplatku?Zastupitelstvo obce stanoví sazbu místního poplatku v obecně závazné vyhlášce obce. Místní poplatek může obec prominout z důvodu odstranění tvrdosti a na žádost poplatníka. Poplatek obec...
Může zastupitelstvo obce rozhodnout o prominutí místního poplatku?
Zastupitelstvo obce stanoví sazbu místního poplatku v obecně závazné vyhlášce obce. Místní poplatek může obec prominout z důvodu odstranění tvrdosti a na žádost poplatníka. Poplatek obec může zvýšit až na trojnásobek v případě, že poplatek nebude zaplacen včas nebo ve správné výši. Obec může stanovit poplatek paušální částkou.
Stanovení místních poplatků a podrobností jejich vybírání přísluší podle zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, do samostatné působnosti zastupitelstva obce. Příjmy z místních poplatků ostatně patří do rozpočtu obce, který schvaluje zastupitelstvo.
Místní poplatky ale vybírá do rozpočtu obce obecní úřad ze zákona o místních poplatcích v přenesené působnosti, tj. za stát, neboť zákon o místních poplatcích svěřil do přenesené působnosti obecního úřadu správu místních poplatků podle zákona o správě daní a poplatků. Místní poplatky může promíjet obecní úřad v přenesené působnosti podle zákona o správě daní a poplatků. Při výkonu státní správy je obecní úřad podřízen nadřízeným úřadům, nikoliv zastupitelstvu obce.
Prominutí místního poplatku z důvodu odstranění tvrdosti na žádost poplatníka, násobek zvýšení místního poplatku nezaplaceného včas a ve správné výši a stanovení poplatku paušální částkou nesvěřuje zákon o místních poplatcích obecnímu úřadu, ale obci, ani to nesvěřuje do přenesené působnosti obce.
V samostatné působnosti může rada obce, případně obecní úřad podle pokynů zastupitelstva obce, rozhodovat o prominutí pohledávky a o záležitostech v samostatné působnosti, pokud si to nevyhradí zastupitelstvo obce. Zastupitelstvo obce rozhoduje ze zákona vždy usnesením o prominutí pohledávky nad 20 tisíc Kč ve vyhlášce o sazbě poplatku a podrobnostech vybírání.