OTÁZKA: Je možné, aby příspěvkové organizace zřízené obcí samy uzavíraly smlouvy na pronájem nebytových prostor v budovách, které byly dány organizacím do správy k vlastnímu hospodářskému využití zřizovací listinou? ODPOVĚĎ: Ano, pokud zřizovatel ve zřizovací listině vymezil svůj souhlas s tím, aby...
OTÁZKA: Je možné, aby příspěvkové organizace zřízené obcí samy uzavíraly smlouvy na pronájem nebytových prostor v budovách, které byly dány organizacím do správy k vlastnímu hospodářskému využití zřizovací listinou?
ODPOVĚĎ: Ano, pokud zřizovatel ve zřizovací listině vymezil svůj souhlas s tím, aby organizace uzavírala smlouvy o nájmu nebytových prostor (podle zákona č.116/1990 Sb.) a vymezil organizaci práva a povinnosti spojené s takovým pronájmem nebytových prostor. Toto oprávnění zřizovatel musí vyjádřit ve zřizovací listině příspěvkové organizace /viz § 27 odst. 2 písm. f) zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů/. Jinak by totiž o uzavírání nájemních smluv rozhodovala rada /viz § 102 odst. 2 písm. m) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích/.
Souhlas zřizovatele s tím, aby příspěvková organizace pronajímala nebytové prostory, je obvykle formulován jako souhlas s krátkodobými pronájmy nebytových prostor. Zřizovatel obvykle rovněž definuje dobu pronájmu, při které bude považovat smlouvu za smlouvu o krátkodobém pronájmu nebytových prostor. Obvyklé je také to, že zřizovatel si vyhradí předložení návrhů smluv na dlouhodobý pronájem nebytových prostor a teprve po poskytnutí souhlasu zřizovatele je statutární orgán příspěvkové organizace oprávněn takovou smlouvu uzavřít.
Smlouva o nájmu nebytových prostor musí mít všechny náležitosti, které předepisuje zákon (č.116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor), jinak je neplatná. To znamená, že smlouva musí mít písemnou formu, dále musí obsahovat předmět a účel nájmu, výši a splatnost nájemného a způsob jeho platby; a nejde-li o nájem na dobu neurčitou, také dobu, na kterou se nájem uzavírá.
|