01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prostějov žije kulturou a sportem

Starosta Prostějova Ing. Jan Tesař nás do "svého" města pozval neodolatelnými slovy: "Poezii mám spojenu s festivalem Wolkrův Prostějov a Wolkrův Prostějov mám spojen s poezií nadcházejících rán mezi třetí a čtvrtou hodinou, kdy bývá v parcích skutečně nejkrásněji." Je vidět, že máte rád krásu,...

Starosta Prostějova Ing. Jan Tesař nás do "svého" města pozval neodolatelnými slovy: "Poezii mám spojenu s festivalem Wolkrův Prostějov a Wolkrův Prostějov mám spojen s poezií nadcházejících rán mezi třetí a čtvrtou hodinou, kdy bývá v parcích skutečně nejkrásněji."

Je vidět, že máte rád krásu, vycházíte z rčení Prostějov město elegance?

Ano, i když toto rčení vychází z tradice největšího podniku na výrobu konfekce a i dnes po privatizaci jsou v Prostějově tři největší výrobci konfekce mezi první dvacítkou v ČR. Městská rada a zastupitelstvo toto rčení použila ve svém programovém prohlášení s názvem Uprostřed cesty. Bylo opravdu vydáno téměř v polovině našeho funkčního období. A my jsme si v něm dali za cíl, aby Prostějov byl městem elegance. Máme zájem, aby zde byl život kvalitní včetně prožívání volného času. Chceme, aby město žilo tím, co si myslíme, že k elegantnímu životu patří: poezie, zpěv, divadlo, hry a tanec, ale i sport, protože tělesná kultura je bezpochyby částí kulturnosti člověka.

Jaké finanční prostředky na kulturu a sport vynakládáte?

V Prostějově je speciální situace. Instituce, které se věnují zájmové umělecké oblasti a organizují kulturní pořady, patří městu. Jde o příspěvkové organizace: městské divadlo, kulturní klub Duha, dům dětí a mládeže, sportcentrum a městská knihovna. Těm město poukazuje kolem 5 - 6 miliónů korun na každou ročně, knihovně i 7 miliónů korun. Kromě toho jsou v rozpočtu vyjmenovávány některé akce zvlášť, například Festival švédských filmů i jiné. A dále přes kulturní komisi, přes komisi pro výchovu a vzdělávání (má asi 300 tisíc Kč) jsou uvolňovány částky pro dané projekty, například keramický workshop, na pečení vánočního a velikonočního cukroví. Hovořil jsem o financování kultury neprofesionální.

Městské divadlo nemá stálou scénu, ale jeho ředitelka vykouzlí velmi dobrý program, máme přehled o představeních divadel z různých měst, navíc koncertní pořady. Při divadle už od dob jeho vzniku - 140 let existuje mužský pěvecký sbor Orlice, jeden z prvních českých sborů na Moravě, a ženský pěvecký sbor Vlastimila. V závěti manželů Vojáčkových, kteří divadlo pro město postavili, podle projektu architekta Kotěry, je vzpomenuto, že tyto dva české sbory zde mají na věčné časy zdarma zázemí, zkušebny i koncertní prostor. My závěť nejen naplňujeme, ale letos jsme ke 140. výročí založení Orlice a městského divadla vydali almanach.

V Prostějově se setkávají sportovní profesionální špičky. Amatérský sport město svými financemi podporuje?

Sport, a to na špičkové úrovni, u nás naopak organizuje a financuje soukromá společnost. Například společnost TK plus pořádá v republice jediný turnaj, či mezinárodní exhibiční utkání plážového volejbalu. Tato společnost vybudovala na zelené louce krásný areál s dvaceti tenisovými dvorci s názvem Moravské tenisové centrum za 40 miliónů korun a město přispěje jedním miliónem korun jako výraz podpory. Největší částkou pro městský rozpočet bylo zakoupení víceúčelové haly za asi 25 miliónů korun, na kterou jsme také dostali státní příspěvek. Město halu transparentně pronajímá hokejovému klubu HC Prostějov. Dále podporujeme odpolední tréninky na školních hřištích, každé škole platíme správce hřiště.

Máme vybudované ve městě cyklistické stezky, jsme v rovině a lidé jsou zvyklí jezdit na kolech. Stezky rozšiřujeme do okolí, jednou budeme mít celé turistické trasy.

Čím se jako zastupitel města pyšníte?

Vším, o čem jsem tu hovořil. To je konkrétní výsledek práce mnoha zapálených šikovných lidí, organizátorů pro spokojenost občanů. Navíc - lidové tradice - Prostějovské hody společně s Hanáckými slavnostmi, kde vystupují národopisné soubory, řemeslníci s tradičními výrobky, zkrátka udržování tradice.

V Bruselu jsme dostali cenu Golden Star. Získali jsme ji za prezentaci našeho regionu ve švédském partnerském městě Borlänge. Jako součást Českého týdne ve Švédsku byla přivezena představení několika národopisných souborů, divadélka, to tradiční hanácké i nové. Projekt dostal uznání, neboť představil obyvatele, jejich tradice a zájmy. Přihlášeno bylo 1400 projektů. Kromě toho jsme dostali hlavní cenu novinářů, líbilo se jim, že naše prezentace nebyla jen ekonomická, ale ukázala, o co se zajímají a jak se baví naši lidé.

Jana Kracíková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down