01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prostřednictvím Community policing k občanům

V současnosti se ukazuje, že jedním z aktuálních úkolů obecních policií je předcházení kriminalitě. Pardubice jako jedny z 50 měst přímo zařazených do projektu Ministerstva vnitra Strategie prevence kriminality 2008-2011 proto vypracovaly samostatný program Community policing. Ze svého rozpočtu na něj uvolnily zhruba 200 tisíc korun, dalších 75 tisíc získaly jako dotaci od Ministerstva vnitra.

Autorem pardubického projektu je velitel jednoho z okrsků městské policie Mgr. Miroslav Šíma. »V nedávném sociologickém šetření jsme zjistili, že až 60 % lidí z našeho okrsku se nikdy nesetkalo osobně se strážníkem a nemá ani představu o tom, co děláme,« vysvětluje důvody, které ho vedly ke zpracování projektu. Na jedné straně je to zjištění dosti potěšující, neboť z něho vyplývá, že významná část občanů nikdy nepotřebovala asistenci městské policie. Na druhé straně je však neznalost obsahu práce městských strážníků naléhavou výzvou ke změně.

NEBUDE TO SNADNÉ

Cestu, jak jí dosáhnout, ukazuje uvedený projekt. Pardubická městská policie ho uskuteční v průběhu tří let v jednom ze svých čtyř obvodů. Jak zdůrazňuje Ing. Petr Kvaš, velitel městské policie, bude přitom zapotřebí překonat stav, kdy »v naší práci převažuje represe nad prevencí«. Sám za sebe by považoval za úspěch, »kdyby obě složky byly v rovnováze«.

Dosažení zmíněného stavu nebude jistě snadné. Předpokladem bude, aby strážníci nepřicházeli do kontaktu jenom s lidmi, vůči nimž je nutno použít represivní prostředky. Musí za své přijmout vědomí, že je zapotřebí obracet se rovněž na ty občany, kteří neporušují zákony a dosud od nich nepotřebovali poskytnutí jakékoliv pomoci. Proto již v průběhu roku 2009 okrskáři, kteří nejvíce přicházejí do styku s veřejností, absolvovali kurz komunikačních dovedností, aby věděli, jak postupovat.

Při svých kontaktech s občany by měli nejen oni, ale i další strážníci prokázat, že jsou více partnery a pomocníky slušným lidem než složkou řešící ex post již vzniklé konflikty. To je názor ředitele Městské policie Pardubice, který k němu ještě dodává: »Strážníci musí do budoucna zjišťovat problémy a potřeby těchto lidí, více spolupracovat s příslušnou samosprávou, domovy pro seniory, školami, sdruženími vlastníků nemovitostí a podobně.« Jen tak lze změnit mezi občany dosti rozšířené mínění, kdy podle slov Ing. Petra Kvaše je dnes právě i městská policie brána jako vysloveně represivní orgán, který má možnost si dodržování práva vynutit.

Tím spíše je zapotřebí, aby se v každé jednotlivé lokalitě neřešily až následky vzniklých problémů, ale jejich příčiny. Na to sama městská policie, byť by byla sebe početnější a vybavena tou nejlepší technikou, ovšem nestačí. V této souvislosti zdůrazňuje, že do řešení často i názorově konfliktních situací je nejvhodnější zapojit všechny důležité subjekty, kterých se týkají. Nelze tedy opomíjet stanoviska občanů, zvláště když mají například formu petic. Stejně tak bude nutné brát v potaz postoje v místě působících zájmových organizací, spolků, sportovních klubů a podobně.

ODEZVA U STRÁŽNÍKŮ

Ředitel městské policie si je vědom, že žádoucí úspěch schváleného projektu bude především záviset na tom, jak se k němu veřejnost i jednotliví strážníci postaví. Proto jsme se ho zeptali, s jakou odezvou se zásady projektu setkaly v řadách strážníků a po jejich publikování v místním tisku též mezi veřejností. »Samozřejmě, že nové věci nejsou vždy vítány s nadšením. Platí to pro naše občany a úplně stejně pro naše zaměstnance.« I proto se bude projekt nejdříve realizovat na menším území. Až později se zvolená metodika uplatní v celém městě. »Nový styl nemusí všem strážníkům vyhovat, takže se zpočátku budu spoléhat spíše než na nařizování na jejich spontánní aktivitu,« dodává.

KOMUNIKACE NA »ULICI«

Ze schváleného projektu přitom vyplývá, že základní úroveň komunikace musí probíhat přímo na »ulici«, tedy v konkrétním místě. Předností »zkušební« lokality je přitom skutečnost, že v ní proběhla privatizace bytů do společenství vlastníků bytů. Právě ti se již delší dobu z nejrůznějších důvodů obracejí na městskou policii, takže bude využívat i jejich podněty. Vycházet může také z předchozích kontaktů s místní samosprávou, které až dosud byly bezproblémové. V obou případech bude vyhledávání kontaktů a zpracování informací jedním ze základních úkolů okrskového strážníka.

Samotná pardubická městská policie má již zkušenosti, jak navazovat kontakty s různými věkovými kategoriemi obyvatelstva. Například ucelený systém školení v základních školách má již dlouhodobé trvání. Samozřejmostí je rovněž dopravní výchova na vlastním dopravním hřišti. Jako dlouhodobé partnerství se navíc v mnoha školách uskutečňuje program zvyšování právního vědomí žáků.

NEZAPOMÍNÁ SE NA SENIORY

V posledních letech bylo ve vztahu k seniorům vypracováno několik projektů. Velmi oceňovaným je projekt Signál v tísni, v jehož rámci je chráněno více než 40 osob. V poslední době je zároveň až nečekaně úspěšná přednášková činnost, probíhající zejména v prostorách městské policie. Zástupce ředitele městské policie Pavel Čejka k tomu ještě doplňuje, že se v rámci projektu Community policing v případě získané důvěry uskuteční podpůrné programy, kdy senioři budou moci získat osobní alarmy, sousedskou výpomoc a bezpečnostní řetízky na dveře.

Teprve průběžné vyhodnocování výsledků projektu Community policing ukáže, jaké přináší konkrétní výsledky. Nesporně půjde také o to, aby se v jeho závěrečném roce 2011 potvrdila důvěra veřejnosti.

Již dnes proto městská policie nabízí občanům, aby se na ni obraceli se svými problémy prostřednictvím nově zřízené e-mailové adresy klidne.mesto@mppardubice.cz. Jistě by bylo přínosné, kdyby se co nejdříve naplnilo též předsevzetí Ing. Petra Kvaše a základním měřítkem pro hodnocení práce městské policie nebyly již statistiky o počtu vyřešených přestupků, ale spokojenost občanů.

Tu by měl prokázat sociologický průzkum, který se na celém území města uskuteční na začátku zmiňovaného projektu a poté v jeho závěrečné fázi. Zaměří se právě na otázky související s pocity bezpečí občanů. Bude jistě zadostiučiněním pro Městskou policii v Pardubicích, když pozitivní posun bude co největší.

Ucelený systém školení včetně dopravní výchovy městské policie v základních školách má již dlouhodobé trvání.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down