01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Provozovatelé loterií nabízejí obcím spolupráci při regulačních opatřeních

Ústavní soud zrušil přechodné ustanovení pro provoz videoloterních terminálů (VLT) na území obcí a měst, které jejich provoz regulují obecně závaznou vyhláškou. Podle provozovatelů jde o prohru obecních rozpočtů, neziskových organizací a veřejně prospěšných projektů, které jsou na prostředcích z loterií závislé.

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS) varuje zejména před tím, že současná situace se může dotknout zaměstnanosti.

»Začnou-li obce a Ministerstvo financí verdikt Ústavního soudu ihned prosazovat, o práci přijdou nejen přímí zaměstnanci loterních společností, jichž je v republice zhruba 11 tisíc, ale i obsluha heren či barů, dodavatelé, výrobci softwarových řešení a další. Celkem jde až o 50 tisíc osob! Hospodským se sníží tržby, o své příjmy přijdou majitelé nemovitostí, v nichž jsou loterie provozovány, kteří v dobré víře v kontinuitu provozu investovali a rekonstruovali,« uvedl Ing. Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS, v reakci na článek Matěje Hollana Hazard lze už konečně z úrovně obcí regulovat! (viz MO č. 5/2013, str. 38 - pozn. redakce).

»Je třeba si uvědomit, že ve městech a obcích zůstává až 60 % z celkových tržeb provozovatelů. Rozhodně totiž nejde pouze o loterní daň a další povinné odvody. Největší část tvoří prostředky, které získávají provozovatelé hospod a restauračních zařízení, v nichž jsou loterie provozovány. Ti pak následně ze svých příjmů odvádějí daně a platí zaměstnance, jejichž mzdy jsou samozřejmě rovněž zdaněny - tedy peníze jdou opět státu, potažmo městům a obcím,« pokračoval Petr Vrzáň.

PŘÍRUČKA, KTERÁ BY MOHLA ZAUJMOUT I RADNICE

Jak dále upozornil, SPELOS, který obcím a městům nabízí součinnost i odborné rady, spolupracuje také s Českým institutem pro výzkum závislostí, a aktivně tedy přistupuje k problematice zodpovědného hraní. SPELOS nyní vytvořil průvodce regulací loterií, který je doplněn vzory obecně závazné vyhlášky a deklarace.

(Příručku lze stáhnout z webu SPELOS www.spelos.com pod odkazem »Jak správně regulovat«.)

»Věříme, že k této problematice budou obce přistupovat uváženě s ohledem na možné důsledky unáhlených rozhodnutí a loterie na svém území ponechají až do doby vypršení platnosti povolení, případně zvolí jiné kompromisní řešení. Jde např. o dohodu s provozovateli ve formě deklarace, která představuje účinné a osvědčené samoregulační opatření, týkající se hlavně veřejného pořádku, odstranění reklam a jackpotů, úprav vzhledu provozoven apod. Tento regulační koncept se už osvědčil v řadě měst a obcí,« dodal Petr Vrzáň.

Podle výkonného ředitele SPELOS je v opačném případě velmi pravděpodobné, že u nás - jako např. v Polsku nebo na Ukrajině, kde došlo k obdobné situaci - začne bujet nikým nekontrolovaný a neregulovatelný nelegální hazard s tím, že z něj stát ani obce nebudou mít žádné finanční prostředky a nebude zde ani existovat řádný dohled nad dodržováním zákazu hry dětí a mladistvých.

Videoloterní terminály: Zakázat je hned, či počkat na vypršení platnosti povolení?

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV HN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down