01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průmyslové zóny: Stát opět přispěje

"Investoři, kteří u nás loni začali stavět své závody, během následujících tří let vytvoří více než devět tisíc nových pracovních míst," uvedl to Ing. Ivo Semerák, ředitel odboru financování realizace projektů Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Jaké jsou výsledky spolupráce CzechInvestu s obcemi?

Velice úspěšné - během uplynulých pěti let vzniklo 80 průmyslových zón, ve kterých dnes působí více než 200 investorů. Zpočátku bylo často obtížné přesvědčit města o užitečnosti průmyslových zón. Nezaměstnanost v druhé polovině 90. let byla mnohem nižší než dnes a obcím chyběly zkušenosti a úspěšné příklady, kterými by se mohly inspirovat.

Jsou všechny průmyslové zóny obsazeny?

Jsou obsazeny v průměru ze dvou třetin. To představuje "zdravou obsazenost", která by se již neměla příliš zvyšovat, pokud má být zachován potenciál absorbovat nové investice. V některých regionech, jako například v severozápadních Čechách, je většina zón zcela obsazena. Vzniká proto otázka, kam umístit investory, kterých do tohoto regionu míří stále velké množství.

Jak stát letos podpoří výstavbu průmyslových zón?

Dotace nejen na průmyslové zóny, ale obecně na podnikatelské nemovitosti, které zahrnují zejména nájemní haly pro podnikání, je možné letos čerpat na základě dvou programů.

Program na podporu rozvoje průmyslových zón 2001 - 2006 (částka pro rok 2004 - 1,5 mld. Kč) poskytuje veřejnou podporu ze státního rozpočtu a její příjemci mohou opět být kromě obcí, svazků obcí a krajů také rozvojové společnosti. Jeho hlavním posláním je podpora vzniku nových i rozvoj a regenerace stávajících průmyslových zón. Vztahuje se také na rozvoj území postižených redukcí nebo zánikem vojenských posádek.

Program se skládá ze čtyř podprogramů, rozdělených podle předmětu podpory - je to příprava průmyslových zón, regenerace průmyslových zón, výstavba a rekonstrukce nájemních objektů (výrobní haly, objekty pro strategické služby a technologická centra) a akreditace průmyslových zón.

Na základě druhého programu - Reality - bude možné využívat peníze ze strukturálních fondů EU v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání. Příjemcem podpory mohou být tzv. rozvojové společnosti (developeři), obce, svazky obcí či kraje. Podpora se vztahuje také na všechny malé a střední podniky působící v oboru zpracovatelského průmyslu nebo strategických služeb, jako jsou například call centra - centra sdílených služeb, či technologických center, což jsou vývojová, řešitelská centra. Peníze je možné získat na uskutečnění projektů výstavby, rozvoje či regenerace průmyslových a podnikatelských zón a podnikatelských objektů - výrobních hal, objektů pro strategické služby včetně související dopravní a technické infrastruktury.

Samostatným dotačním titulem je podpora projektové dokumentace. Dokončená projektová příprava nových podnikatelských zón a objektů je totiž základním předpokladem pro úspěšné nabízení takového projektu výrobním investorům a koneckonců i velmi dobrým východiskem pro získání případné další podpory v rámci tohoto či jiného programu. Určitou specialitou programu je podpora určená pro developery tzv. spekulativních nájemních objektů, tj. takových, které jsou budovány, aniž by byli předem zajištěni nájemci na celou plochu těchto objektů. V těchto případech bude totiž mj. možné získat podporu na částečné krytí rizik spojených s takto "odvážnými" projekty. Investoři, kteří hledají nové prostory pro své podnikání, totiž často požadují zahájit provoz co možná nejdříve. Přitom se chtějí soustředit pouze na svůj hlavní předmět podnikání a nemají zájem podnikatelský objekt vlastnit. Program klade důraz také na brownfields - na regeneraci nevyužívaného, zpravidla zastavěného území, které lze po jeho revitalizaci využít pro další podnikání. To s sebou většinou nese značné náklady na demolici staveb, odstranění ekologické zátěže včetně skládek škodlivých odpadů, jejichž částečnou úhradu program umožňuje.

V ČR jsou stovky brownfields, jaké bude jejich využití?

CzechInvest se již delší dobu zabývá regenerací těchto nevyžívaných území. Existuje seznam několika desítek brownfields větších než pět hektarů, které je možné financovat v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón. CzechInvest zpracoval také studie, které navrhují strategii, jak s brownfields naložit. Obcím dnes nabízíme účinné nástroje, které mohou pomoci některé projekty regenerace brownfields uskutečnit. Tyto akce umožňují financovat již zmíněné programy - Program na podporu rozvoje průmyslových zón a připravovaný program Reality.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down