V tomto a následujících číslech vám představíme důležité programy, které podporují integraci ČR do Evropské unie (EU). První z nich je program Phare.
Na zasedání Evropské rady v Essenu v roce 1994 Evropská unie potvrdila závazek podporovat integraci s přidruženými zeměmi prostřednictvím rozvoje infrastruktury a spoluprácí na projektech s celoevropským rozměrem a navíc podporovat integraci v oblastech zahraniční a bezpečnostní politiky, spravedlnosti a vnitřní politiky. Finanční podporu pro tyto účely poskytuje program Phare.
Phare nabízí dva základní typy programů: decentralizované národní programy (tři čtvrtiny celkového rozpočtu) řízené přímo jednotlivými kandidátskými zeměmi a centralizované programy řízené Evropskou komisí (EK). Centralizované programy např. financují poradenství, školení, studie nebo výstavbu užitečnou pro několik zemí zároveň. Projekty vybírá EK na základě konzultací s představiteli všech dotčených zemí. Význam centralizovaných programů se postupně snižuje, protože finanční pomoc připravená každé zemi na míru je mnohem efektivnější. Decentralizované programy jsou dvojího druhu: národní programy a programy přeshraniční spolupráce (tzv. CBC Phare). Za přípravu programů, celkovou koordinaci nástrojů předvstupní pomoci a za monitorování využívání této pomoci je zodpovědný tzv. národní koordinátor pomoci. V ČR tuto funkci vykonává první náměstek ministra financí.
Národní programy představují hlavní nástroj technické pomoci při přípravě ČR na členství v EU. Důležitým dokumentem je Národní program 2000, ve kterém jsou stanoveny priority ČR, resp. problémy, na jejichž řešení jsou poskytovány finanční prostředky. Evropská společenství financují v ČR Národní program Phare 2000 do maximální výše 59 mil., přičemž program musí být realizován do 31. října 2003. Programy přeshraniční spolupráce jsou zaměřeny na hospodářský rozvoj a překonávání problému na obou stranách společných hranic a na posílení přeshraniční spolupráce.
Jednotlivé programy jsou řízeny tzv. implementačními agenturami, v ČR existuje několik těchto agentur. Agentury odpovídají za administrativní řízení projektů, kontrahování a vyplácení finančních prostředků za projekty spadající pod jejich správu.
Výzvy k podávání návrhu projektů jsou publikovány v Oficiálním věstníku společenství, jednotlivými implementačními agenturami a na stránkách Evropské komise - Europe Aid Co-operation Office (http://europa.eu.int/). Seznam implementačních agentur a důležité dokumenty jsou k dispozici na internetových stránkách Ministerstva financí: http://phare.mfcr.cz.
Igor Černý,
Centrum pro evropská studia,
VŠB - TU Ostrava
|