01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Recept na péči o památky? Spolupráce obce, státu a vlastníků

Uherské Hradiště má to štěstí, že patří k městům, v nichž se snoubí bohatá historie s tradicemi, lidovými řemesly, folklorem i moderní kulturou. Avšak hlavní věcí, které z města dělají skutečné a přirozené centrum Slovácka, jsou historické památky. Jak těchto »darů« správně využít pro...

Uherské Hradiště má to štěstí, že patří k městům, v nichž se snoubí bohatá historie s tradicemi, lidovými řemesly, folklorem i moderní kulturou. Avšak hlavní věcí, které z města dělají skutečné a přirozené centrum Slovácka, jsou historické památky. Jak těchto »darů« správně využít pro rozvoj města? Osobně prosazuji zásadu, že péče o zachování, využití a zpřístupnění památek obyvatelům i návštěvníkům města je jednou z našich prvořadých povinností.


Koncepční proces obnovy a péče o městskou památkovou zónu (MPZ) se datuje od roku 1992 a jeho nejvyužívanějším nástrojem je pravidelně aktualizovaný Program regenerace MPZ. Všechny památkové areály prošly komplexní rekonstrukcí, urbanistická struktura byla plně obnovena a téměř veškeré stavební mezery a proluky zacelila nová výstavba. Některé památkové areály prošly dvojím cyklem obnovy v důsledku katastrofální povodně v roce 1997. Od roku 1992 už město investovalo do obnovy památek bezmála 900 milionů korun.

Zdaleka se však neomezujeme jen na památky v centru, ale každoročně je obnoveno několik památek či prvků drobné architektury mimo MPZ. Letos Uherské Hradiště již počtvrté aspiruje na Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ.

Za úspěch považuji rovněž to, že nenarážíme na významnější problémy týkající se památkových objektů, které nejsou v majetku města. Dokladem kvalitní spolupráce s jejich vlastníky je skutečnost, že také ony jsou každoročně zpřístupňovány široké veřejnosti v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek.

Dobré spolupráci se soukromými vlastníky památek a historicky cenné architektury prospívá rozumné rozdělování dotací z programů Ministerstva kultury, kraje ale také z ryze městského Fondu obnovy historické architektury. Město ve své památkové zóně nemá žádné kulturní památky, jejichž havarijní stav by ohrožoval jejich existenci či ztrátu historických hodnot.

Obchodní síť a služby jsou do MPZ začleněny v dostatečném rozsahu - a jsou-li památné domy užívány ke komerčním účelům, děje se tak důstojně a při zachování veškerých pravidel. V samotné MPZ podnikatelé využívají ke své činnosti osm památkových objektů ve svém vlastnictví a pět ve vlastnictví města.

Je škoda, že zatím ztroskotala veškerá jednání o nabytí nevyužívané památky justičního paláce s věznicí, která je v majetku státu a jejíž osud dnes už jen stěží dokážeme ovlivnit.

Památky i veřejná prostranství v historickém jádru vyžadují ustavičnou péči a regenerace MPZ je permanentní proces, který v poslední době zahrnuje i boj s negativními projevy současnosti, s živlem reklamy, vandalismem i graffiti. Přesto jsem rád, že se mohu podílet na tom, aby Uherské Hradiště bylo městem, kde je radost žít a které stojí za to navštívit.

Ing. STANISLAV BLAHA
místostarosta Uherského Hradiště, jednoho ze tří letošních kandidátů na titul Historické město roku 2011

FOTO: ARCHIV

Prosazuji zásadu, že péče o zachování, využití a zpřístupnění památek obyvatelům i návštěvníkům města je jednou z našich prvořadých povinností.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down