01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Receptem na úspěch je i domluva s podnikateli

Titul Historické město roku 2007 patří od poloviny dubna Jindřichovu Hradci jako vítězi soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Pokud by si někdo pamatoval vzhled Jindřichova Hradce na konci minulého režimu a nyní, po dvou desítkách let, do něho opět zavítal, pak by město snad ani nepoznal: Většina domů má opravené malebné fasády, upravily se výkladní skříně obchodů a významně přibylo příležitostí pro stravování. Státní hrad a zámek, které jako ucelený komplex jsou po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově třetím nejrozsáhlejším památkovým objektem v ČR, se otevřely veřejnosti a oživují je mnohé významné kulturní akce. Městská památková rezervace si stále udržuje svůj působivý krajinný rámec s velkými vodními plochami Velkého a Malého Vajgaru a s meandry řeky Nežárky, propojené s Malým Vajgarem umělým vodním náhonem pod zámkem. Nové je však to, že během posledních let se v historickém centru podařilo obnovit památkovou podstatu převážné části objektů.

V PROGRAMU OD ROKU 1993

Jak připomíná starosta Ing. Karel Matoušek, Jindřichův Hradec se do programu regenerace zapojil již od jeho počátku. "V roce 1993 jsme zadali zpracování programu Státnímu ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů. Posléze bylo naše město spolu se Žatcem a Jaroměří-Josefovem vytipováno jako modelové pro celý program. Do konce roku 2007 bylo u nás v rámci programu investováno více než 108 mil. Kč, přičemž státní dotace tvořila téměř 44 %." Starosta vyzvedává, že celková částka vložená vlastníky památkově chráněných objektů do programu včetně města, pokud šlo o objekty v jeho vlastnictví, přesáhla do konce loňského roku už 54 mil. Kč. Vlastníkům památek bylo jako součást povinného podílu města na využívání pomoci z programu poskytnuto téměř 7 mil. Kč z rozpočtu města.

Díky programu regenerace radnice přikročila i k obnově objektu bývalé jezuitské koleje a toto své několikaleté úsilí loni završila dokončením úprav rajského dvora. "Objekt tak sice není využit v celém svém objemu, má však kompletně dokončený vnější plášť a okolní prostranství. Uvnitř funguje Národní muzeum fotografie a relativně samostatný provoz koncertní a obřadní síně v kapli sv. Maří Magdalény," konstatuje starosta s tím, že obnovená kolej byla hlavním důvodem, proč město v roce 2007 podalo přihlášku do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ.

Tím druhým se stala úspěšná obnova části městských hradeb, kdy po několika předchozích dílčích opravách se loni nákladem 2 mil. Kč zrekonstruovala fortifikace města v mezihradebním příkopu.

KONZULTACE SE OSVĚDČUJÍ

"Nejvíce nás trápí nárůst automobilové dopravy s velkými nároky na odstavování vozidel a parkování rezidentů i návštěvníků města," říká Ing. Karel Matoušek. "Podnikatelé se pochopitelně zajímají hlavně o památky ve svém vlastnictví a o jejich plné využití. Pokud se tak děje s respektem k památkovým hodnotám, nelze proti takovému oživení památek nic namítat. Abychom omezili případné střety mezi zájmy podnikatelů na jedné straně a památkové péče na straně druhé, pořádáme pravidelné konzultační dny. Na nich se mj. koordinuje postup stavebního úřadu a orgánu památkové péče," dodal starosta.

Město úspěšně využívá i další vnější zdroje. Ať už jde třeba o Program záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR (obnova západního křídla bývalého minoritského kláštera, kde sídlí Muzeum Jindřichohradecka). Nebo o finanční podporu ze strany Jihočeského kraje (opravy střešních krytin, restaurování portálů, výroba repliky historických vrat apod.).

PAMATUJÍ NA MÍSTNÍ ČÁSTI

Letos se radnice chystá z prostředků programu regenerace opravit průčelí dvou domů na náměstí Míru, historickou dlažby objektu ve Svatojánské ulici, dokončit restaurování ná-hrobků na židovském hřbitově, zahájit opravy fasády proboštství a opravit další z koželužských domů v podhradí. Mimořádnou a nejvýznamnější akcí regenerace bude obnova budovy ve vlastnictví města na Masarykově náměstí zvaná Bajnkoles. Mimo program regenerace se bude restaurovat sousoší Nejsvětější Trojice na náměstí Míru atd.

Za zanamenání stojí fakt, že město pokračuje v obnově památek ve svých místních částech. Například v Matné letos přikročí k rozsáhlé rekonstrukci návesní kaple, zatímco v Buku za přispění peněz z kraje budou obnovena boží muka.

A milion korun, který se jako peněžitá prémie pojí s Cenou za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ? "Předběžně bylo navrženo, aby byl vložen rovnoměrně jak do akcí města, tak do oprav několika kulturních památek ve vlastnictví fyzických osob i církve. Na úspěších památkové péče se totiž u nás symbolicky podílejí všichni vlastníci," uzavřel starosta Jindřichova Hradce Ing. Karel Matoušek.

IVAN RYŠAVÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down