01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reforma vzdělávání

Reforma vzdělávání Hlavním východiskem pro vzdělávání a pro vytváření vzdělávacích produktů pro zaměstnance ve veřejné správě je Systém vzdělávání pracovníků ve veřejné správě, který projednala vláda ČR a ke kterému přijala usnesení č. 814/2000. Systém člení vzdělávání o veřejné správě do bloků, v...

Reforma vzdělávání

Hlavním východiskem pro vzdělávání a pro vytváření vzdělávacích produktů pro zaměstnance ve veřejné správě je Systém vzdělávání pracovníků ve veřejné správě, který projednala vláda ČR a ke kterému přijala usnesení č. 814/2000.

Systém člení vzdělávání o veřejné správě do bloků, v rámci kterých se vzdělávají stanovené cílové skupiny. Pro pracovníky, kteří se ucházejí o práci ve veřejné správě nebo kteří již ve veřejné správě pracují. Další cílovou skupinou jsou ti, kteří se na práci ve veřejné správě připravují v rámci středoškolského nebo vysokoškolského studia.

V neposlední řadě jde o obecné vzdělávání o veřejné správě a jejich širších souvislostech pro občanskou veřejnost, neziskový sektor, případně pro podnikatelský sektor.

V návaznosti na první etapu reformy veřejné správy, při které došlo ke vzniku krajských úřadů a přistupuje se k postupnému přenosu kompetencí ze státu na krajskou a obecní samosprávu, byla připravena i reforma systému vzdělávání určeného právě pro cílovou skupinu zaměstnanců zajišťujících veřejnou správu na úrovni obcí, okresů (do doby jejich zrušení) a krajů.

Cílem nového systému vzdělávání je zavedení celoživotního vzdělávání, který zachytí veškeré požadavky na zkvalitnění jak odborných znalostí a dovedností, tak osobnostních vlastností každého zaměstnance veřejné správy, a to v každém okamžiku jeho profesního i kariérního růstu.

Systém vzdělávání zaměstnanců úřadů obcí, okresů a krajů reaguje na nově stanovené úkoly a požadavky veřejné správy, vyplývající z rozsáhlosti přenášených kompetencí na úřady obcí, krajů a okresů. Je postaven na těchto základních pilířích:

[*] vstupní školení,

[*] ověření zvláštní odborné způsobilosti,

[*] inovační semináře a kurzy,

[*] vzdělávání řídících zaměstnanců,

[*] vzdělávání profesních skupin.

Institut pro místní správu

Předmětný systém od obecní do krajské úrovně zabezpečuje Institut pro místní správu, který je zřízen Ministerstvem vnitra ČR. V polovině roku 2000 prošel institut rozsáhlou organizační přestavbou, která reagovala na reformu veřejné správy. Organizační struktura institutu je založena tak, aby bylo možné kvalitně plnit úkoly, vycházející z vládou schváleného Systému přípravy pracovníků ve veřejné správě.

Dvojstupňový systém řízení byl, z důvodu naprosté nefunkčnosti řídících procesů, změněn na třístupňový.

Vstupní školení

Jde o naprosto nový produkt vytvořený k naplnění již zmiňovaného systému vzdělávání. Tvoří základnu vzdělávací pyramidy a je základním školením pro zaměstnance ve veřejné správě od krajské po obecní úroveň. Jeho úkolem je seznámit všechny zaměstnance, zejména ty, kteří vstupují do pracovního poměru ke kraji, obci či okresnímu úřadu se základy fungování veřejné správy.

Vstupní školení má část obecnou, která je společná pro všechny zaměstnance a část profilační, která se liší podle druhu výkonu práce.

Obecná část

Obecná část pojednává o základních otázkách veřejné správy. Seznamuje zaměstnance se systémem veřejné správy v ČR, se vztahem veřejné správy a občana, státu a veřejné správy, s konstrukcí veřejné ekonomiky, právním rámcem veřejné správy, se základy psychologické práce a komunikativních dovedností, etikou a morálkou ve veřejné správě atd.

Součástí obecné části je blok školení organizovaný přímo na pracovišti zaměstnance, který umožní seznámení s organizací a vnitřní strukturou v rámci úřadu, s postavením zastávané pracovní funkce v systému atd.

Tato obecná část je shodná pro všechny zaměstnance ve veřejné správě. Absolvování obecné části je podmínkou k přihlášení k profilační části vstupního školení.

Profilace

Profilační část, jako druhá část vstupního školení, je rozdělena podle konkrétního pracovního zařazení působení zaměstnanců v rámci veřejné správy. Je organizována zvlášť pro zaměstnance zabezpečující výkon státní správy a pro zaměstnance zabezpečující samostatné působnosti obcí a krajů.

Pro zaměstnance zabezpečující výkon státní správy je profilační část zaměřena na seznámení se systémem státní správy v ČR, systémem odvolacích instancí prvního a druhého stupně, se správním řádem, vztahem státní správy a občana a podobně.

Pro zaměstnance zabezpečující výkon samostatných působností obce je profilační část zaměřena na seznámení se systémem samosprávy v ČR, systémem petičního práva, samostatnými působnostmi obce a kraje, vztahem samosprávy a občana, strukturou a skladbou veřejných rozpočtů a podobně. O absolvování vstupního školení, které bude zakončeno zkouškou, obdrží účastníci osvědčení.

Odborná způsobilost

V souladu se zněním vyhlášky Ministerstva vnitra ČR č. 345/2000 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti, zajišťuje institut přípravu na ověření zvláštní odborné způsobilosti a následné ověření zkouškou pro 24 působností státní správy. Složení zkoušky je totiž podmínkou pro výkon činností ve státní správě.

Zkouška se skládá ze dvou částí - části obecné, kde se prověřuje znalost zákonů o krajích, o obcích, o hl. m. Praze, o okresních úřadech a dále základů správního řádu a správního řízení. Pozornost je věnována i veřejné správě jako celku a zásadám jejího fungování. Odborná část zkoumá znalost právních předpisů upravujících působnost orgánů územní samosprávy v příslušné čin-nosti.

Inovační kurzy a semináře jsou určeny pro absolventy předchozích stupňů vzdělání a reagují na novinky v právních normách, na změny systémů a nově stanovené postupy při výkonu působností státněsprávních i samosprávných.

Cílem vzdělávání špičkového managementu a profesních skupin je rozšíření znalostí z oblasti ekonomie, práva a humanitních věd, zejména se zaměřením na znalost světového jazyka, etiku osobní i výkonu práce, zkvalitnění práce s lidmi, vystupování, odolnosti proti korupci, studia evropských záležitostí a podobně.

Nedílnou součástí je vzdělávání profesních skupin, mezi které patří mj. personalisté, zaměstnanci informačních kanceláří, tiskoví mluvčí, informatici a další.

Institut spolupracuje i na tvorbě a vydávání učebních textů, skript a dalších publikací. V poslední době bylo do distribuce dáno další upravené vydání Správního rádce. Je to praktická česko-německá brožurka, která je pomůckou pro pracovníky veřejné správy zejména v příhraničních oblastech. Obsahuje nejčastěji používané fráze a výrazy, které se objevují ve styku občana s úřady i mezi úřady navzájem.

Program

Informace o vzdělávacích aktivitách Institutu pro místní správu získají zájemci zejména z programu vzdělávání, který je pravidelně, dvakrát ročně, distribuován okresním úřadům, městským úřadům, pověřeným obecním úřadům a magistrátům měst.

Pro 1. pololetí roku 2001 je program zasílán i krajským úřadům, které jsou novou cílovou skupinou pro tvorbu vzdělávacích programů. Je samozřejmé, že obdobným způsobem, jakým spolupracujeme při tvorbě vzdělávacích produktů s účastníky vzdělávacích akcí a jejich zaměstnavateli, budeme spolupracovat i s managementem krajských úřadů a s jejich zaměstnanci.

Zdenka Procházková,

ředitelka Institutu pro místní správu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down