01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regionální nástroje čerpání evropských peněz se osvědčily

V období zveřejňování hodnoticích zpráv a přípravy nových strategií na národní i evropské úrovni jsme požádali o názor také ředitelky a ředitele jednotlivých úřadů regionálních rad.

1. Jak jste spokojen/a s dosavadním fungováním »svého« programu? Daří se plnit cíle stanovené pro období 2007-2013?

2. Jak a v čem by se z pohledu vašeho regionu mělo pokračovat v dalším programovém období?

 

Mgr. Marta Sargánková, ROP Jihovýchod

1. Jsme za poločasem a daří se nám dosahovat cíle programu stanovené plánem, což ověřujeme několika způsoby. Jedním z nich je plnění tzv. indikátorů, tj. měřitelných výstupů, které máme za pomoci prostředků z Evropské unie v regionu zabezpečit. Jde např. o nové produkty a služby cestovního ruchu, nová pracovní místa nebo plochy revitalizovaných území.

Mj. i prostřednictvím on-line aplikace eCBA (analýzy nákladů a přínosů) se projekty snažíme vybírat tak, aby uspěly pouze ty, které za poskytnutou dotaci přináší nejvyšší přidanou hodnotu pro rozvoj regionu. Dalším povzbudivým ukazatelem je průběh čerpání dotací. Jihovýchod má dnes proplaceno na účtech příjemců už více než 8 miliard korun a řadí se k nejlépe čerpajícím programům.

2. Ze šesti nejlépe čerpajících operačních programů v České republice je pět regionálních. To potvrzuje, že má smysl řešit regionální rozvoj na regionální úrovni. Věřím, že tento model bude uplatněn i v budoucím období a kraje, resp. regiony využijí dosavadních zkušeností k ještě kvalitnějším strategiím rozvoje, které budou financovány z evropských peněz.

Ing. Klára Böhmová, ROP Jihozápad

1. Z pohledu cílů našeho programu je dosavadní realizace úspěšná. Od začátku fungování programu jsme příjemcům v Jihočeském a Plzeňském kraji vyplatili již 5 miliard korun, což významně přispělo k rozvoji celého regionu soudržnosti. Zároveň se nám daří naplňovat i stanovená kritéria a indikátory. To nám průběžně potvrzují hodnoticí studie.

2. Jde o koncepční otázku rozvoje krajů a ta míří spíše na politickou reprezentaci a členy Výboru Regionální rady. Z pohledu úředníka je ale zřejmé, že oba naše kraje umí v rámci stanovených priorit velmi dobře a účinně využívat přidělené finanční prostředky. Bylo by proto jistě i do budoucna dobré zachovat formu regionálního čerpání dotací s předem stanovenými cíli podle potřeb a možností regionů.

Ing. David Sventek, MBA, ROP Moravskoslezsko

1. Má spokojenost s fungováním ROP Moravskoslezsko je přímo úměrná tomu, jak se nám daří plnit dlouhodobý plán. Z jeho vyhodnocení na konci loňského roku vyplývá, že se nám to daří velmi dobře. Např. celospolečenská výnosnost schválených projektů v celkové výši přes 11 miliard korun činí 11 %. Chováme se jako zodpovědný veřejný investor a z toho mám radost. Hospodářská krize a omezení zdrojů ve veřejném sektoru tento přístup ještě potrhují.

2. Jednoznačně by se mělo pokračovat v průhledném výběru těch nejúčelnějších projektů rozvíjejících infrastrukturu regionu. A potřeb je ještě celá řada. Kromě toho je však žádoucí podporovat investice do konkurenceschopnosti regionu.

Z nové evropské strategie EU 2020 je zřejmé, že podpora zaměstnanosti, energetické efektivity, vzdělávání či výzkumu a vývoje budou aktuální témata. Osobně se s nimi ztotožňuji, je však nezbytné se na ně v regionu připravit, abychom nových příležitostí opět beze zbytku využili. Region Moravskoslezsko si prostředků v regionálním programu velmi váží. A pokud dostane příležitost připravovat nový program, přistoupí k ní zodpovědně.

Mgr. Zdeněk Semorád, ROP Severovýchod

1. ROPy již prokázaly, že když se přistoupí i v rámci rozdělování dotací ze strukturálních fondů k opravdové decentralizaci, bude čerpání peněz rychlejší, účinnější a často i smysluplnější. Praktická realizace ROP Severovýchod to dokazuje. Příjemcům jsme již proplatili téměř 7 miliard korun, což je více než 40 % všech dostupných prostředků pro léta 2007-2013.

Zavedli jsme také pružný systém financování projektů. A to jak s ohledem na periodicitu proplácení výdajů, tak i na skutečnost, že kontrolujeme také žádosti, které obsahují dosud nezaplacené faktury dodavatelů projektu.

Naše cíle při prosazování samostatných ROPů však nebyly definovány pouze ve smyslu flexibilních úředních postupů. Jednalo se nám také o to, aby se díky investicím z ROP Severovýchod zlepšily podmínky pro život v regionu. A oněch téměř 500 projektů, pro které jsme již schválili dotace, jistě potvrzuje. Mohu proto říct, že jsem s fungováním programu spokojen.

2. Dosavadní zkušenosti ukazují, že vedle Operačního programu Doprava jsou právě ROPy nejrychleji čerpající programy v České republice. A jsem si jist, že prostředky z nich jdou do nejpotřebnějších oblastí. Zároveň je nevýhodou, že v ČR máme mnoho velmi pomalu čerpajících tematických operačních programů. Nedochází proto k potřebné vzájemné doplňkovosti a součinnosti jednotlivých aktivit.

V dalším programovém období je nutné vzít si z toho ponaučení. Pro regiony by bylo nejlepší, aby se uskutečňovala opatření, která budou plnit cíle kohezní politiky prostřednictvím na míru šitých intervencí pro region. Pouze taková politika, která bude nejen definovaná, ale i realizovaná přímo v regionu, bude mít úspěch.

Ing. Bc. Petr Kušnierz, ROP Severozápad

1. Jsem spokojen. Od začátku programového období bylo podpořeno již 257 projektů, mezi něž bylo rozděleno téměř 15 miliard korun. Příjemcům, kteří své projekty úspěšně dokončili, bylo proplaceno přes 6,5 miliardy korun. Nastavené cíle se nám daří plnit a doufám, že v tomto duchu budeme pokračovat i v letošním roce.

2. Jednotlivé ROPy by určitě měly zůstat zachovány i v příštím období. Osvědčily se jako regionální nástroj finančního čerpání evropských dotací. Mohou velice rychle reagovat na aktuální stav v daném regionu a podle jeho potřeb zaměřit a vyhlásit výzvy pro příjem projektů. Region Severozápad potřebuje ještě dobudovat základní infrastrukturu a podporu by jistě zasloužila i resocializace krajiny. Úkolů, s nimiž by zde mohl ROP pomoci, je celá řada.

JUDr. Ing. Tomáš Novotný, Ph.D., ROP Střední Čechy

1. S fungováním programu jsem spokojen. Za hlavní úspěch považuji, že se nám podařilo změnit způsob hodnocení projektů. Hlavními kritérii jsou hospodárnost a potřebnost projektu, což pozitivně přijímá i široká veřejnost, neboť finance nejsou »plýtvány« na akce, jejichž přínos pro obyvatele kraje je sporný.

Snažíme se také usnadnit život žadatelům. Zavedli jsme mj. systém proplácení faktur hned po odvedení díla či jeho části - žadatelé si nemusí brát zbytečně úvěry a platit úroky a další náklady. Podpořili jsme přes 450 projektů a uzavřeli smlouvy na dotace přesahující 9 miliard korun, z nichž je téměř polovina už proplacena.

2. ROPy jsou nejlépe fungujícími operačními programy a rádi bychom na tuto skutečnost navázali i po roce 2013. Již nyní pracujeme na přípravě nového programového dokumentu, v němž chceme navázat na minulé úspěchy, na Agendu 2020 (technologie, životní prostředí) i na řešení stávajících problémů - dobudovávání chybějící infrastruktury.

V dnešním globalizujícím se světě jsme personálně vybaveni odborníky s mnohaletou praxí v oblasti fondů EU a jsme schopni kombinovat regionální (detailní) hledisko při rozdělování dotací s nadhledem nejen českým, ale minimálně evropským.

Ing. Ivan Matulík, ROP Střední Morava

1. Patříme mezi programy s největším objemem řádně vynaložených výdajů, a mezi tři ROPy, které mají nejvíce proplacených prostředků žadatelům. Celkově mohu zhodnotit, že dopady investic jsou v obou našich krajích již vidět, i když s drobnými rozdíly. Někde se upřednostnilo dovybavení území infrastrukturou a chybějícími službami a zařízením, jinde k rozvoji přistupovali více koncentrovaně. V každém případě řada investic už dnes významně posunula oba kraje ve vybavenosti území.

2. Očekával bych, že vzhledem k získaným zkušenostem z programování a realizace regionálních programů budou v ČR vytvořeny podmínky, aby bylo možné tyto zkušenosti zúročit i v novém období.

Důležitá je i diskuse, která probíhá na základě výzvy Evropské komise. Nejde jen o to, jak zachovat kohezní politiku, ale hlavně, jaké by měly být její cíle - zda konkurenceschopnost anebo »srovnávání rozdílů«. Závěry se poté promítnou do evropské legislativy, která nastíní podmínky na národních úrovních.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down