01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulace nájemného končí. Co bude dál? /4

S posledními okamžiky letošního roku skončí regulace nájemného ve zbývajících městech ČR včetně Prahy. Města se už nyní připravují na nové podmínky od 1. 1. 2013.

Například v Praze a v Liberci už magistráty představily svoje vize zvýšení nájemného u dnes regulovaných bytů. Jisté je, že ve většině krajských měst a zejména v Praze, kde regulace nájemného skončí, si obyvatelé nájemních bytů výrazně připlatí. Samotná výše tržního nájmu by se však neměla nijak výrazně měnit.

Deregulace nájemného zatím přinesla nižší tržní nájemné ve všech krajích ČR. »Je velmi pravděpodobné, že deregulace se začíná postupně projevovat na jednotlivých místních trzích. Pokles by byl ještě vyšší, kdybychom vzali v úvahu inflaci,« uvedla jednatelka Institutu regionálních informací (IRI) Ing. Milada Kadlecová. Deregulace podle ní vede k uvolňování dosud obsazených bytů, především těch velkých.

Tím se však zvedá nabídka, do níž se promítá i kvalitní konkurence na trhu. »Do změn na místních trzích s pronájmy bytů bude nadále promlouvat dokončení deregulace nájemného i ve zbývajících krajských městech a v Praze, k níž dojde od 1. ledna 2013,« upozornila Milada Kadlecová.

NOVÁ PRAVIDLA V PRAZE ZOHLEDNÍ NEJEN LOKALITU

Rada hlavního města Prahy využila své pravomoci a naposledy rozhodla o jednostranném zvýšení regulovaného nájemného v městských bytech z dnešních 73 až 110 Kč/m2 na 90 až 148 Kč/m2. Zároveň ponechala dočasně stávající výši nájemného, a to poskytnutím slevy z nově stanoveného nájemného. Znamená to, že do doby případného rozhodnutí Rady o úpravě poskytnuté slevy, budou všichni nájemci v bytech v majetku hlavního města dále hradit nájemné ve stejné výši jako dosud.

Jak uvedl náměstek pražského primátora pro bytovou oblast Ing. Ivan Kabický, cílem nových podmínek je mj. vytvořit přehledný systém, který by daleko přesněji vystihoval v rámci výše nájemného jejich podmínky bydlení. Podle náměstka proto tento systém bude zohledňovat úroveň bydlení v nájemních bytech v základních parametrech, jako je atraktivita lokality (tedy nejen konkrétní městská část, ale i samotné umístění objektu v dané lokalitě), technický stav domu a bytu a jeho vybavení. V neposlední řadě bude brán zřetel i na dílčí rozdíly mezi jednotlivými byty v jednom objektu - například zda jde o přízemí nebo podkroví, či jak je byt situován. »Zvýhodněni by měli být třeba nájemníci bytů s horším standardem, ať už přízemních bytů či bytů s horším výhledem kvůli sousedním budovám a podobně,« dodal Ivan Kabický.

V LIBERCI SE ZVÝŠÍ NÁJEMNÉ ZHRUBA O TŘETINU

Také statutární město Liberec už ví, kolik bude vybírat od nájemníků ve svých bytech. Bude to až o třetinu více než dosud. »Nová cena nájmu se stanovuje například podle srovnatelného bytu ve stejné lokalitě pronajatého za tržní nájem,« říká Petr Maryško, zástupce jedné z největších správcovských firem Lada - Martimex. Zatím v Liberci lidé v regulovaném bytě platí nájem ve výši 63 korun za metr čtvereční, nově zaplatí kolem 85 korun. V atraktivnějších lokalitách může tržní nájemné stoupnout až na 120 korun za metr čtvereční.

Představitelé libereckého magistrátu připouštějí, že někteří obyvatelé městských bytů nebudou mít na dražší nájem. Město však neočekává, že by to byla nějaká masová záležitost.

TOMÁŠ JOHÁNEK

Buildings News

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down