01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulace nájemného končí. Co bude dál? /5

Ke konci roku skončí proces deregulace nájmů v posledních městech. Výsledky průzkumu Institutu regionálních informací (IRI) ukazují, že ve většině krajských měst tržní nájemné dále klesá, případně stagnuje. Trendy vývoje v jednotlivých městech jsou podobné, žádné dramatické změny se neočekávají ani v příštích měsících.

Během třetího čtvrtletí letošního roku tržní nájemné výrazněji kleslo v Liberci, Karlových Varech, Jihlavě a Českých Budějovicích, v ostatních městech byl pokles mírnější. K opačnému vývoji, tedy ke zvýšení nájemného standardního bytu došlo v Olomouci, Pardubicích a Ostravě.

Ze žebříčku krajských měst podle výše tržního nájemného vyplývá, že vedle Prahy (132 Kč/m2) je nejdražší tržní nájemné samozřejmě v Brně (114 Kč/m2) a dále ve Zlíně (109 Kč/m2), Olomouci (105 Kč/m2) a Pardubicích (103 Kč/m2). Naopak nejnižší tržní nájemné je v Ústí nad Labem (85 Kč/m2), Liberci a Karlových Varech (v obou městech 87 Kč/m2). Výraznější nárůst tržního nájmu ve srovnání s předchozím obdobím byl zjištěn pouze v Pardubicích (+3,0 %) a Ostravě (+ 2,2 %), naopak tržní nájemné kleslo v Liberci (-5,5 %), Karlových Varech (-4,4 %) a v Jihlavě (-3,3 %).

TRH POZNAMENÁ OSUD PŘÍSPĚVKU NA BYDLENÍ

»Konec deregulace zřejmě nebude znamenat výraznější impuls pro změnu úrovně tržního nájemného, neboť tato skutečnost je již z velké části v nájmech promítnuta. Vývoj tržních nájmů je pod tlakem nastavení sociálních dávek na bydlení,« říká jednatelka IRI Ing. Milada Kadlecová. Podle jejích slov právě avízované záměry snížení výše příspěvku na bydlení, který pobírají v ČR občané s nízkými příjmy, by mohly znamenat pokles poptávky a přispět k poklesu nájemného zejména u větších bytů (3+1). Jinak obecně na trhu převládá trend, že majitelé bytů z řad měst a obcí jsou ke zvyšování nájmů poměrně opatrní a když se rozhodnou nájemné zvýšit, tak pouze o inflaci.

»V případě městských bytů u radnic často převládá názor nájemné již nezvyšovat,« poznamenává předseda Sdružení nájemníků ČR Ing. Milan Taraba. »V našich domech jsme nastavili tržní nájmy na takovou úroveň, aby se k nim regulované nájemné přiblížilo a dorovnalo se to. Předpokládám, že v nejbližších dvou třech letech se s tím nic nestane,« konstatuje zástupce soukromých pronajímatelů bytů, ředitel společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal.

VĚTŠÍ BYTY SE STÁLE ČASTĚJI PRONAJÍMAJÍ UŽ OBTÍŽNĚJI

Ještě obtížnější situace je s případným zvyšováním nájemného ve větších bytech. Po nich je totiž slabší poptávka. »V menších bytech majitelé většinou zvyšovali nájemné na maximum, které jim dovoloval zákon. Ve větších bytech už to tak vždy nebývalo. V mnoha případech majitelé slušným nájemníkům nájemné na maximum totiž nezvyšovali, anebo častěji poskytli nájemci slevu na nájemném,« připomíná mluvčí Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR Ing. Aneta Červenková.

Podle Jiřího Pácala si obce i soukromníci uvědomují, že dosáhnout stabilního obsazení třípokojových a větších bytů dnes není snadné, a proto vycházejí nájemníkům vstříc. »U některých bytů bychom byli schopni dosáhnout výrazně lepšího nájemného. Otázkou však je, na jak dlouhou dobu. Myslím si, že takové byty se pronajmou na rok a nájemce po celou dobu přemýšlí, kde by sehnal něco levnějšího,« uzavírá Jiří Pácal z Central Europe Holding.

TOMÁŠ JOHÁNEK

Building News

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down