01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulace veřejného osvětlení není pouhé vypínání svítidel

Pojem regulace veřejného osvětlení (VO) se dnes skloňuje ve všech pádech. Sice však všichni hovoříme o úsporách, jenže pouze málokdo z budoucích uživatelů posuzuje nabízené regulační systémy v širších souvislostech.

Základním, velmi často používaným způsobem regulace je vypínání určité části osvětlovací soustavy (OS). O nevhodnosti tohoto způsobu bylo již napsáno dost. Podle mého názoru největší nevýhodou takové praxe je zhoršení zrakové pohody uživatelů veřejných prostor a zvýšení bezpečnostního rizika ve špatně osvětlených či vůbec neosvětlených částech obcí. Z pohledu uživatele je tedy spíše žádoucí zavést regulaci formou stmívání svítidel.

ZPŮSOBY REGULACE S PŘIHLÉDNUTÍM K BUDOUCÍMU NASAZENÍ LED SVÍTIDEL

Centrální napěťová regulace. Jedním ze způsobů navrhovaných systémů regulací osvětlovacích soustav je centrální napěťová regulace. Principem je snižování napájecího napětí v jednotlivých napájecích větvích OS. Celá soustava je provozována při snížené úrovni napětí. Systém je vhodný pro rozsáhlé OS, v nichž se nekladou požadavky na rozdílné úrovně stmívání v jednotlivých částech soustavy. V době výrazného nástupu LED technologií je však využití napěťové regulace omezené. Způsob regulace LED zdrojů je založen na jiném principu a vyžaduje v celé osvětlovací soustavě standardní napětí 230 V. Za výhodu lze považovat nízký počet regulátorů. Výbojková svítidla mohou být vybavena standardní elektrovýzbrojí na 230 V. Při napěťové regulaci je také problematické provozování kombinace světelných zdrojů různého typu (např. sodíkové výbojky pro ulice a metalhalogenidové výbojky pro osvětlení přechodů).

Regulace jednotlivých světelných bo-dů. Z pohledu možnosti kombinovat různé technologie provedení svítidel (např. výbojková svítidla pro sodíkové či metalhalogenidové výbojky se svítidly LED) je nezbytným předpokladem zachovat v napájecí soustavě standardní napětí 230 V. Uvažujete-li tedy do budoucna o nasazení nových technologií a v současné době instalujete LED svítidla po částech do celé osvětlovací soustavy, je vhodné použít pro stmívání svítidel různá zařízení umístěná přímo ve svítidlech. Naprogramovaná zařízení pak automaticky regulují soustavu. Podle složitosti požadavku na regulaci osvětlení je možné použít výbavu s různými stupni možnosti ovládání svítidla.

- Základní a jednoduchou možností pro výbojková svítidla je použití tlumivky se dvěma stupni výkonu. Přepínač umístěný ve svítidle mění skokově příkon svítidla.

- Vyšším komfortem jsou elektronické předřadníky, které již umožňují určité formy programování.

Poznamenejte si: Vezměte v úvahu vývoj osvětlovací techniky a její budoucí požadavky na napájecí soustavu.

VÝZNAM PROGRAMOVÁNÍ SVĚTELNÝCH SCÉN V OBLASTI VO

Předpokládejme, že jste se již rozhodli pro regulovanou OS. Nad čím dále uvažovat? Vyhovuje vám jednoduchý způsob regulace (jednotný průběh regulace v celé obci), nebo existují místa v obci či celé části obce, které s ohledem na bezpečnost či aktivity vyžadují jinou úroveň osvětlení než ostatní? Příkladem jsou křižovatky, okolí zastávek, přechody, osvětlení před radnicí, bankou, poštou apod. Odpovíme-li si kladně, logicky bude následovat snaha regulaci OS naprogramovat.

Poznamenejte si: Pro správnou funkci naprogramované OS je nezbytná přesná evidence jednotlivých osvětlovacích bodů.

Pevně naprogramovaná soustava. Je schopna naplnit představu jak o úspoře energie, tak o zrakové pohodě a bezpečnosti obyvatel. U pevně naprogramované osvětlovací soustavy je relativně výhodný poměr cena/výkon a lze ji bez výhrad doporučit pro osvětlovací soustavy menšího rozsahu. Svítidla jsou vybavena stmívatelnými, programovatelnými, elektronickými předřadníky, do nichž je možné nahrát diagram časového průběhu regulace výkonu. Každý světelný bod má svoji adresu a může pracovat podle jedinečného programu. Teoreticky může každé svítidlo svítit jinou intenzitou. Celá soustava pak pracuje automaticky podle nahraných diagramů bez zásahu obsluhy. V případě nutnosti je možné změnit regulační diagramy v jednotlivých svítidlech či skupině svítidel. Většina takto postavených řídicích systémů neumožňuje kontrolu funkčnosti soustavy řídicím počítačem.

Dynamicky řízená soustava. Je komfortní nadstavbou pro pevně naprogramované regulované soustavy. I dynamicky řízené soustavy naplňují představy o úsporách energie, úspoře nákladů, zrakové pohodě i bezpečnosti obyvatel. V řídicím počítači mohou být předdefinovány jednotlivé scény osvětlení, které lze podle potřeby přepínat. (Například: Po ukončení kulturní akce se na určité časové období rozsvítí naplno cesta od místa konání na parkoviště či na nádraží apod.) Některé systémy mohou pro předávání příkazů využívat možností sítě internetu a řídicí počítač může být umístěn kdekoli, kde je přístup na internet. Výbava svítidla je doplněna o zařízení, které umí přijímat příkazy z centrální řídicí jednotky a provést požadovaný úkon. Ve výbavě ovládacího zařízení jsou většinou bezdrátové řídicí moduly ovládající desítky svítidel. Většina systémů umožňuje sledovat stav OS on-line, a umožňuje tak optimální plánování oprav a údržby celé soustavy. Tento systém je vhodný pro velmi rozsáhlé osvětlovací soustavy s požadavkem na zpětnou vazbu o stavu OS.

Poznamenejte si: Optimalizujte pečlivě své požadavky na řízení OS a nezvyšujte zbytečně investiční náklady.

PETR MÍKA

Artechnic Schréder a. s.

V levé části je soustava veřejného osvětlení bez regulace. V pravé části je soustava VO regulovaná: Osvětlení hlavní komunikace a křižovatka je zapojeno na 100 % výkonu, osvětlení ostatních částí obce pouze na 50 %.

FOTO: ARCHIV ARTECHNIC SCHRÉDER

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down