17.06.2016 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

reSITE 2016: středobodem kvalitního urbanismu jsou lidé

Leitmotivem konference reSITE 2016: Města a migrace o vytváření měst příjemných k životu je člověk. Důraz na potřeby lidí, komunit, migrantů, uprchlíků i starousedlíků při koncepci rozvoje měst, bydlení a veřejného prostoru zazněl ve vystoupeních většiny přednášejících prvního dne. Dnes se konference zaměří na politiku dostupného bydlení, Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy představí Metropolitní plán Prahy a odpoledne reSITE zapojí stovky účastníků konference do hry Play the City.

Konferenci včera zahájila světově proslulá socioložka Saskia Sassen a zabývala se velkými tématy – souvislostí mezi ekonomikou a geopolitikou a podílem západního světa na migrační krizi. „Sama jsem migrantkou. Cílem dnešních migrantů většinou není lepší život, ale holý život.“ Upozornila na problém neviditelných hranic uvnitř měst, které vznikají vždy, když lidé nemohou dosáhnout na dostupné bydlení. Podle profesorky Sassen žádné město nemůže být kosmopolitní, aniž by otevřelo náruč kulturám imigrantů.

 

„Sociální změny jdou ruku v ruce s proměnou města a dostupné bydlení je problém číslo jedna,“ navázal ve své přednášce kritik The New York Times Michael Kimmelman. Fascinující a inspirující příběh přesunu celého města Kiruna přijel představit architekt města Kiruna ze Švédska Krister Lindstedt. Jeho recept na úspěšný urbanistický megaprojekt zní zdánlivě jednoduše: „Než jsme přesunuli město – prostorově i mentálně – rozhodli jsme se, že musíme mluvit s lidmi.“

 

Marcus Westbury, iniciátor Renew Newcastle a Renew Australia, který v Austrálii vrací život do opuštěných budov, se snaží propojovat nápady a kapitál: „Lidé, kteří měli peníze, neměli představivost. A lidé s bohatou imaginací byli bez peněz.“

Politicky provokativní a vizuálně i myšlenkově strhující Martin Rein-Cano představil genezi parku Superkilen v Kodani, který je inspirován všemi různorodými kulturami obyvatel přilehlých čtvrtí. „Přijetí imigrantů se netýká jen nově příchozích, stejně důležitá je práce se stávajícími residenty.“ A přispěl i radou pro Prahu: „Turisté jsou pro Prahu jako plevel. Imigranti by byli pro město daleko větším přínosem.“

Druhý konferenční den se bude věnovat především dostupnému bydlení jako klíčovému úkolu pro města. Vystoupí Carl Weisbrod, newyorský expert na bytovou politiku a komisař územního plánování s více než třicetiletou zkušeností, i newyorská architektka Mimi Hoang, absolventka Harvardu, MIT a hostující docentka na Kolumbijské univerzitě,  se přímo specializuje na mikrojednotky pro mladé rodiny. Odpoledne čeká hosty konference hra Play the City, v rámci níž si vyzkouší různé role při plánování města.

reSITE je nezisková platforma, jež podporuje pochopení a vzájemné působení urbanismu, politiky, kultury a ekonomiky ve světě stále rostoucích měst. Poznatky a projekty mezinárodně uznávaných odborníků představuje široké odborné i laické veřejnosti. Již pátým rokem zve reSITE do Prahy světové špičky z oblasti městského plánování, architektury a městského rozvoje a politické lídry inspirativních měst. reSITE není uzavřenou konferencí, přináší množství doprovodných akcí, diskusí, filmových projekcí, výstav nebo cyklojízd, určených pro širokou veřejnost. reSITE založil v roce 2012 krajinný architekt Martin Barry původem z New Yorku. Programovým ředitelem reSITE je architekt Osamu Okamura.

 

Konference reSITE se dosud účastnilo přes 2300 hostů a do Prahy zavítalo přes 250 osobností globálního významu, mezi nimi inženýr a filozof Cecil Balmond, bývalý primátor Reykjavíku Jon Gnarr, bývalý primátor Bogoty Enrique Peñalosa, šéfka dopravního plánování města New Yorku Janette Sadik-Khan, šéf městského plánování města New Yorku a krajinný architekt Alexandros Washburn a architekt James Corner, oba spojení s projektem newyorské High Line, Craig Dykers z norského studia Snohetta, urbanista a kritik architektury Michael Sorkin, urbanista Reinier de Graaf ze špičkového studia OMA, Michael Kimmelman, kritik architektury a urbanismu z The New York Times, profesor a městský ekonom Edward Glaeser z Harvardovy univerzity, architekt a urbanista Adriaan Geuze ze studia West 8 nebo Greg Lindsay ze Světového ekonomického fóra. Ti všichni dělají z reSITE jeden z nejinovativnějších, nejangažovanějších a nejrozsáhlejších festivalů o navrhování měst, městském rozvoji, veřejném prostoru a architektuře v Evropě.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down