Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu zahajuje první fázi výzev na podporu nového celostátního systému energetického poradenství. Cílem je posílit osvětu, odbornost a dostupnost služeb v oblasti úspor energie a renovací budov. Představujeme první čtyři výzvy na podporu dostupného energetického poradenství.
Nový systém energetického poradenství má sloužit jako základní stavební kámen pro nastartování renovační vlny budov v České republice.
„Nový systém propojí stát, kraje, obce i odbornou veřejnost a vytvoří síť poradců, kteří pomohou lidem i samosprávám najít správná řešení energetických úspor jejich budov. Na podzim představíme další část, která se týká zejména renovačních pasů, díky kterým si lidé budou moci vypočítat, co pro ně bude v oblasti renovací nejvýhodnější,“ uvedl Petr Hladík, ministr životního prostředí.
Poradenský systém bude stát na třech pilířích: odbornosti (zajištěné autorizovanými a certifikovanými osobami), nezávislosti (skrze zapojení krajů a veřejnoprávních organizací) a dostupnosti (včetně využití místních akčních skupin, EKIS a školení nových kapacit). Každý zapojený poradce či poradenský subjekt musí být zaregistrován v evidenci poradců SFŽP ČR a dodržovat etický kodex.
„Díky podpoře z Národního plánu obnovy a s ohledem na dosavadní zkušenosti s poradenstvím pro ohrožené domácnosti v rámci NZÚ Light budujeme poradenský systém, který bude funkční, stabilní a srozumitelný pro občany. Výzvy, které dnes spouštíme, jsou jen začátek,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
V první fázi MŽP vyhlašuje tyto výzvy z NP Životní prostředí financované z prostředků NPO:
Jedna miliarda korun je připravena ve výzvě pro kraje a hlavní město Praha na posílení kapacit samospráv v oblasti energetiky prostřednictvím služeb sdílených energetických manažerů. Cílem je zvýšit tempo renovací veřejných budov, nastavit funkční energetický management na úrovni krajů a obcí a přispět k dosažení klimaticko-energetických závazků. Výzva bude otevřená od 5. srpna do 30. září 2025.
Na realizaci osvětových seminářů zaměřených na energetické úspory obytných budov, s cílem zvýšit informovanost veřejnosti a motivovat vlastníky budov ke komplexním renovacím, je připravena výzva s alokací 20 milionů korun. Podpora je určena pro energetické poradce, kteří budou působit v rámci státem podporovaného systému poradenství a budou registrováni v evidenci poradců SFŽP ČR. Žádosti je možné podávat od 5. srpna 2025 do 30. dubna 2026.
Poslední vyhlašovaná výzva poskytuje podporu ve výši 25 milionů korun na realizaci vzdělávacích kurzů zaměřených na posílení odborných kompetencí energetických poradců a manažerů. Podpoří energetické vzdělávání a zajištění kvalifikovaných kapacit v oblasti klimatu, energetiky, renovací budov a prevence energetické chudoby.
Žádat mohou právnické osoby s doloženou zkušeností s organizací kurzů obdobného rozsahu v posledních pěti letech. Finance zamíří na komplexní zajištění odborných kurzů, organizaci závěrečných zkoušek, zajištění lektorů, tvorbu výukových materiálů i zajištění vhodných prostor a techniky. Maximální výše podpory činí 15 tisíc korun na jednoho úspěšného absolventa celého kurzu a 2 000 Kč na osobu, která úspěšně absolvuje pouze závěrečnou zkoušku. Žádosti lze podávat od 15. července 2025 do 30. dubna 2026.
Ve výzvě na přípravu klimaticko-energetických strategických dokumentů typu SECAP+ (Akční plán pro udržitelnou energii a klima) je připraveno 150 milionů korun. Mají pomoci zmapovat současný stav, navrhnout opatření ke snižování emisí skleníkových plynů a posílit adaptační kapacitu obcí na změnu klimatu. Tím se podpoří aktivní zapojení samospráv do Paktu starostů a primátorů pro klima a energii a přispěje se k dosažení klimaticko-energetických závazků ČR i k plánování kvalitních projektů na místní úrovni. Žádosti lze podávat od 5. srpna do 30. dubna 2026, nebo do vyčerpání alokace.
V další fázi, která bude spuštěna letos na podzim, se počítá mimo jiné s kampaní pro veřejnost zahrnující webový portál, s podporou na zřízení kontaktních poradenských míst či s renovačními pasy pro obytné budovy. „Chceme, aby stát hrál aktivní roli nejen v investiční podpoře, ale i v předávání know-how a praktických dovedností, které lidem i samosprávám pomohou zvládnout transformaci energetiky,“ doplnil Jan Kříž, vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí z Ministerstva životního prostředí.
MŽP zároveň připravuje systémové zajištění udržitelného financování služeb i za účasti samospráv. Poradenský systém má být nejen oporou pro splnění závazků ČR v oblasti dekarbonizace, ale také konkrétní pomocí každému, kdo se rozhodne investovat do energetických úspor a modernizace svého domova či obce.
„Právě díky systémovému přístupu včetně správně cílených informací a nového poradenského systému můžeme dosáhnout výrazného snižování energetické náročnosti budov. To se projeví i v úsporách rodinných rozpočtů – snížení nákladů na život souvisejících s bydlením může představovat především v postproduktivním věku výraznou pomoc,“ říká Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy.*
/tz/