Resorty kultury a zemědělství budou pečovat spolu o nehmotné kulturní dědictví

Ministr zemědělství Marek Výborný a ministr kultury Martin Baxa podepsali v pátek 4. dubna 2025 v Heřmanově Městci memorandum o spolupráci obou ministerstev při ochraně a propagaci nehmotného kulturního dědictví. Zároveň odstartovali letošní návštěvnickou sezónu Národního hřebčína Kladruby nad Labem a také oslavy 150. výročí postavení knížecích stájí v Heřmanově Městci.

Memorandum o spolupráci při péči o zachování nemateriálního kulturního dědictví umožní lepší koordinovanost mezi Ministerstvem kultury a Ministerstvem zemědělství„Spojení kulturní a přírodní hodnoty Národního hřebčína ukazuje, jak úzce jsou tyto oblasti propojené. Společně chceme zajistit, aby tento jedinečný skvost českého dědictví vzkvétal a přitahoval návštěvníky z domova i ze zahraničí,“ řekl Martin Baxa, ministr kultury.

„Agrární nemateriální kulturní dědictví, tedy tradiční pěstitelské, chovatelské, šlechtitelské postupy, dovednost řemesel souvisejících se zemědělstvím či péče o krajinu a původní metody zpracování rostlinných a živočišných produktů, jsou součástí našeho národního kulturního pokladu,“ uvedl Marek Výborný, ministr zemědělství.

Nehmotné dědictví UNESCO

Péčí o odborné otázky související s Úmluvou o zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO, zejména s identifikací nemateriálního kulturního dědictví, jeho dokumentací, prezentací a podporou jeho předávání dalším generacím pověřil resort kultury Národní ústav lidové kultury. Za agrární resort bude o nemateriální dědictví pečovat Národní zemědělské muzeum.

„Národní zemědělské muzeum si váží pečlivé práce zástupců obou ministerstev při přípravě Memoranda a těší se na spolupráci s Národním ústavem lidové kultury. Mnoho sbírkových předmětů, které naše muzeum uchovává, je zároveň krásných i účelných a ovlivnily kulturu naší společnosti,“ sdělil Zdeněk Novák, generální ředitel muzea.

V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem dnes také slavnostně zahájili návštěvnickou sezónu a oslavy výročí 150 let od postavení knížecích stájí v Heřmanově Městci. Tato kulturní památka již 80 let slouží k výcviku starokladrubských kočárových koní, což je jedna z činností, která patří k nehmotným kulturním statkům.

Národní hřebčín je jedním z nejstarších na světě a je také významným centrem chovu starokladrubských koní, jež sloužili jako ceremoniální koně na evropských panovnických dvorech. Od roku 2019 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down