01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Režii správních firem je možné snížit

Správa obecního bytového fondu nepatří k mediálně frekventovaným tématům. Jako nemnozí byli ochotni se k ní konkrétně vyjádřit v Městské části (MČ) Praha 2.

Zástupce starostky Ing. Jiří Paluska uvedl, že o správu zhruba 250 domů s 4364 byty, které vlastní městská část, se stará pět správních firem. Nejsou velké - počet jejich zaměstnanců se pohybuje mezi třemi až pěti. Na úřadě městské části je zastřešuje oddělení správy bytového fondu, kde je rovněž pět lidí.

Roční výběr nájemného z bytů představuje kolem 200 milionů korun. Z této částky připadá na režii správních firem zhruba 10 %; pokud se ale započítá i nájemné z nebytových prostor v těchto domech, je to asi jen 5 %. Místostarosta Paluska říká, že tato čísla jsou hluboce pod celopražským průměrem.

VŽDY TOMU TAK ALE NEBYLO

Hlavním důvodem, ale nikoli jediným, je stoupající výše tzv. regulovaného nájemného. Druhým pak zásadní změna při správě domovního a bytového fondu, k níž přistoupila městská část před rokem a půl a která znamenala snížení režie správních firem téměř na polovinu původní výše. Až do té doby totiž platily smlouvy uzavřené se správními firmami v 90. letech minulého století. Byly koncipovány tak, že odměna správců vycházela z vybraného nájemného; pochopitelným důvodem byla snaha motivovat je k tomu, aby se snažili o řádný výběr nájemného. Postupným jednostranným zvyšováním nájemného se tím ale přímou úměrou zvyšovaly i jejich odměny.

Zastupitelstvo a rada MČ Praha 2 se proto rozhodly ukončit činnost původních správních firem a vypsat nové výběrové řízení. Na jeho základě byly uzavřeny nové smlouvy s uvedenými pěti správcovskými firmami za nových podmínek, které mj. znamenají, že zvyšování vybraného nájemného už nehraje v odměňování roli.

KONTROLA PO NĚKOLIKA LINIÍCH

Kontrola hospodaření s finančními prostředky vynakládanými na údržbu, rekonstrukce a podobně se uskutečňuje podle místostarosty Palusky po několika liniích. Veškerý příjem z nájemného jde na účty městské části, přičemž jednotlivé správní firmy mají svůj vlastní podúčet. Každý platební příkaz vydaný správní firmou jde na městský úřad ke kontrole a pokud je vše v pořádku, podepisuje ho nakonec místostarosta. Existuje i určitý mechanismus kontroly výkonu správy v jednotlivých domech, úklidem počínaje a vyúčtováním konče.

Zajímavé poznatky poskytla nedávno uskutečněná anketa mezi nájemníky o spokojenosti se správními firmami. Anketní lístky vyplnilo a vrátilo přes 700 domácností, což lze považovat za celkem slušný výsledek. Patrně jej podpořila i zároveň vypsaná soutěž pro respondenty, kteří mohli ve slosování anketních lístků získat menší věcné ceny. Anketa si však zachovala anonymitu, protože lístky byly označeny jen kódem.

Respondenti odpovídali na tři skupiny otázek. První se věnovala technickým problémům v domě, druhá ekonomickým a třetí komunikaci s nájemníky. Poměrně překvapivě vyjádřilo v prvních dvou skupinách dvakrát tolik lidí výraznou spokojenost proti těm, kteří projevili výraznou nespokojenost. Přesně naopak tomu bylo ale u okruhu otázek zaměřených na komunikaci.

Závěr je tedy jasný - kámen úrazu spočívá zde, a je proto třeba s tím něco dělat.

O správu zhruba 250 domů s 4364 byty, které vlastní Městská část Praha 2, se stará pět správních firem.

FOTO: DAGMAR HOFMANOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down