Iniciativu Rok lidové architektury 2013, které jsme se v Moderní obci rovněž věnovali, střídá letos Rok lázeňské architektury (RLA). Připravena je řada výstav o vybraných lázeňských městech a také bohatý doprovodný program.
Iniciátoři Roku lázeňské architektury Čech, Moravy a Slezska, nakladatelství Foibos Books a Kotěrovo centrum architektury se sídlem v Trmalově vile v pražských Strašnicích, se jej rozhodli vyhlásit ke 100. výročí úmrtí architekta Gustava Wiedermanna, který byl rodákem a deset let i starostou Františkových Lázní. V tomto městě s unikátně dochovanou lázeňskou architekturou z počátku 19. století také celá akce 11. února slavnostně odstartovala, a to vernisáží výstavy o právě zmíněné osobnosti.
PROJEKT CHCE OŽIVIT ZÁJEM O ARCHITEKTURU I LÁZEŇSTVÍ
»Lázně vždy byly důležitými společenskými centry, kde se zrcadlil lesk a také bohatství každé doby,« říká autor projektu Rok lázeňské architektury, dr. Oldřich Janota. »Na jejich výstavbě a rozvoji se podíleli významní čeští i zahraniční architekti. Také pro ně to byla možnost, jak získat nejen profesní, ale i společenskou prestiž. Rok lázeňské architektury by měl inspirovat lázeňská města, lázeňské organizace, muzea, galerie a výstavní síně lázeňských měst, historiky architektury, památkáře a další a mohl by se stát příležitostí k tomu, jak vzbudit a přitáhnout pozornost široké veřejnosti i zahraničních návštěvníků k bohatství, kterým jsou lázeňské stavby, architektura a lázeňská města.«
Lázeňská architektura má své kouzlo i zvláštnosti a liší se řadou specifických staveb od běžné městské zástavby. Mezi typicky lázeňskou architekturu patří kolonády, fontány, pítka, lesní a parkové altány, sanatoria, léčebné domy a ústavy, lázeňské hotely a penziony. Z urbanistického hlediska nelze opomenout ani parkovou a lesoparkovou úpravu řady lázeňských měst včetně úpravy intravilánu, který bývá také využíván pro potřeby lázeňské péče. Mezi autory lázeňských staveb u nás nalezneme nejvýznamnější české i zahraniční architekty své doby.
Tvůrci iniciativy Rok lázeňské architektury 2014 upozorňují na to, že předchozí generace nám zanechaly dědictví, jehož udržování a rozvoj jsou velkým úkolem, závazkem a také výzvou pro nás i naše pokračovatele, aby i nadále mohlo platit, že součástí lázeňské léčby je i krásné lázeňské prostředí, které samo o sobě léčí.
Cílem projektu tedy je přiblížit jedinečnost lázeňské architektury, pomoci zvýšit přitažlivost lázeňských měst i míst a nepřímo též zájem o nabídku lázeňské péče.
VÝSTAVY ČI ARCHITOULKY
Podíváme-li se na harmonogram akcí RLA, 24. března byla v Trmalově vile zahájena výstava, která představuje dílo Josefa Gočára v Lázních Bohdaneč, a v květnu budou následovat Karlovy Vary s výstavou Francouzské vlivy na lázeňskou architekturu. Druhé čtvrtletí bude též ve znamení zahájení lázeňské sezony v lázeňských městech včetně toulek jejich architekturou.
Na třetí čtvrtletí se připravuje letní putování a výlety po trasách českých, moravských a slezských lázní a komentované prohlídky a vycházky za lázeňskou architekturou - besedy a přednášky v rámci zářijových Dnů evropského dědictví. V posledním čtvrtletí proběhne mj. Víkend s lázeňskou architekturou (4.-5. října) u příležitosti Světového dne architektury a celý projekt završí konference. V průběhu roku bude možno navštívit i putovní výstavu Slavné lázně Čech, Moravy a Slezska a v září vyjde stejnojmenná publikace.
Dodejme, že na projektu spolupracuje Sdružení lázeňských míst, Svaz léčebných lázní, Národní památkový ústav a lázeňská města, např. Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Luhačovice, Karlova Studánka či Poděbrady. Aktuality lze sledovat na webu: www.slavnestavby.cz.
Mezi města, jež se přidala k Roku lázeňské architektury, patří též Karlovy Vary.
ILUSTRAČNÍ FOTO: RENÉ VOLFÍK