Klíčové hlasování 24. září ve výboru Evropského parlamentu pro regionální politiku o tom, které státy dostanou o rok navíc na čerpání evropských peněz, nedopadlo pro ČR dobře.
Konkrétně jde o to, jak poznamenává místopředseda Evropského parlamentu (a rovněž místopředseda Svazu měst a obcí ČR pro evropské záležitosti) Ing. Oldřich Vlasák, že v programovacím období EU 2007-2013 bylo novým členským zemím, ale i Řecku a Portugalsku umožněno (avšak jen pro roky 2007, 2008, 2009 a 2010) použít pravidlo n+3. Tak tyto země mohly peníze EU na daný rok realizátorům projektů buď přímo zaplatit či o ně požádat Evropskou komisi ještě tři roky poté. Pokud by toto pravidlo »závazkování« nestihly v dané lhůtě využít, nevyčerpané evropské peníze, které pro ně byly v daném roce alokovány, by propadly.
Po roce 2010 však i pro uvedené státy platí pouze pravidlo n+2, které bylo zavedeno již v předchozím programovacím období.
Letos v únoru během jednání Evropské rady k víceletému evropskému rozpočtu však byl uzavřen politický obchod, že Slovensko a Rumunsko budou moci pravidlo n+3 vztáhnout i k roku 2011. Protože to lze provést jen legislativní změnou odsouhlasenou Evropským parlamentem, naskytla se podle Oldřicha Vlasáka šance tuto výjimku rozšířit i na další státy, včetně Česka. Oldřichu Vlasákovi se dokonce podařilo k této legislativní změně získat ve výboru pro regionální politiku mandát zpravodaje.
Ačkoliv toto téma při své zářijové misi v Bruselu zmínil rovněž prezident Miloš Zeman a také stanovisko výboru pro rozpočet EP k případnému rozšíření pravidla n+3 i na další státy bylo vstřícné, výbor pro regionální politiku se 24. 9. na jeho podpo-ře nedohodl.
»Zatímco ODS se podařilo přesvědčit britské konzervativce i polské kolegy, takže jsme prodloužení společně jako frakce podpořili, ostatní čeští kolegové tak úspěšní nebyli. Za ČR jsem byl na bojišti sám, jen s logistickou podporou Ministerstva pro místní rozvoj. Je mi moc líto, že europoslanci z řad sociální demokracie a lidovců na klíčové hlasování ani nedorazili,« uvedl Oldřich Vlasák.
Pravidlo n+3 Česko mohlo naposledy vztáhnout jen k roku 2010, a prodloužit si tak o tři roky dobu využití evropských peněz, které pro něj byly určeny. Podle Oldřicha Vlasáka, nestane-li se zázrak, tak Česko už v roce 2014 kvůli nedostatečně rychlému čerpání evropských peněz může přijít o částky v řádu 10 až 20 mld. Kč.
JEDNU BITVU JSME PROHRÁLI, ALE RESPEKT SOUPEŘŮ LZE ZÚROČIT
»Svým bojem jsme však v Evropské komisi vzbudili velkou pozornost a všichni nás ujišťovali, že budou maximálně flexibilní, přijdeme-li s rozumnými návrhy. Pořád je tak ještě možnost přesunout nečerpané peníze do úspěšnějších programů a rychle je využít. Ale to musí vláda a kraje začít urychleně jednat. Navíc velké bohaté státy budou cítit k Česku morální dluh, protože si jsou dobře vědomy, že toto rozhodnutí je nesystémové a nespravedlivé. Uvidíme, zda a jak se nám tento dluh podaří v budoucnu vybrat,« uzavřel Oldřich Vlasák.
Pro programovací období EU 2014-2020 evropská legislativa už opět s pravidlem n+3 počítá.