01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ROP Jihozápad je zatím nejúspěšnější

Nejlepších hodnot dosáhl podle kritéria počtu podaných žádostí o podporu a prvenství si připsal i v hodnocení podle počtu schválených projektů. V obou kategoriích jsou před ním jen tematické operační programy Doprava, Životní prostředí, nebo Podnikání a inovace, tj. programy s celostátní působností.

Takové je hodnocení Regionálního operačního programu (ROP) regionu soudržnosti Jihozápad v měsíčníku EU Office České spořitelny z prosince 2008.

"Výsledky ROP Jihozápad ještě zvýrazňuje skutečnost, že některé operační programy vykázaly v objemu schválených projektů dokonce nulu," poukazuje na výrazné rozdíly mezi jednotlivými operačními programy Petr Zahradník, manažer EU Office České spořitelny.

Druhou příčku mezi regionálními programy obsadil ROP Jihozápad v kategorii prostředků již proplacených příjemcům. K říjnu 2008 bylo jeho žadatelům vyplaceno již 86,6 milionu korun. Lepší byl v tomto ohledu pouze ROP Moravskoslezsko se 183,5 milionu korun.

Klíčovým kritériem pro hodnocení úspěšnosti operačního programu jsou ale prostředky předložené k certifikaci, tj. schválené žádosti o dotaci, které prošly závěrečným kontrolním procesem na ministerstvu financí a které byly odeslány k proplacení Evropské komisi. ROP Jihozápad vykázal v této kategorii 52,1 milionu korun jako jediný ze všech operačních programů ČR.

"Je to prakticky nejdůležitější ukazatel ze všech uvedených v měsíčníku EU Office ČS. Znamená, že se peníze z EU reálně čerpají," vysvětluje Jiří Trnka, ředitel Úřadu Rady regionu soudržnosti Jihozápad.

LECKDY ROZHODOVALY DETAILY

Po přibližně dvou letech existence ROP Jihozápad lze na základě výsledků již tří uzavřených výzev konstatovat, že nejčastějšími příjemci dotací z EU jsou obce a města.

Žadatelé z Jihočeského a Plzeňského kraje doposud získali 6,5 miliardy korun na celkem 353 projekty, z toho města a obce na celkem 184 projekty téměř 2,5 miliardy korun.

"Průběžné výsledky čerpání dotací z evropských fondů řadí ROP Jihozápad k nejúspěšnějším regionálním operačním programům. K tomuto výsledku přispěly nejen široce koncipovaná druhá a třetí výzva, v rámci kterých bylo možno předkládat projektové žádosti o dotaci téměř pro všechny oblasti podpory, ale také schopnost našeho regionu tyto prostředky čerpat. I v předchozím programovém období byl Jihočeský kraj v získávání dotací ze Společného regionálního operačního programu velmi úspěšný a žadatelé tak mohou využívat již získané zkušeností," konstatoval ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka.

Obce se ve druhé a třetí výzvě nejvíce zajímaly o oblasti rozvoje místních komunikací, revitalizace částí měst a obcí a také o rozvoj školství. "Uspěly však jen ty nejkvalitnější projekty. Leckdy o úspěšnosti projektové žádosti rozhodovaly detaily a maličkosti. Důležité je i srovnání rozdělení dotací mezi města a obce. V obcích, které se ucházely o prostředky ve třetí výzvě, připadne na jednoho obyvatele 2591 korun, zatímco ve městech jen 1496 korun. Nedá se tedy hovořit o větší podpoře měst na úkor obcí," doplnil ředitel Jiří Trnka.

VÍCE POZORNOSTI "BÍLÝM MÍSTŮM"

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad se v dalším období více soustředí na větší územní rovnoměrnost čerpání dotací. "Chceme podpořit zejména oblasti, které v předchozích výzvách nebyly tak aktivní jako regionální centra a obce v jejich blízkosti. Koncem letošního března bude vyhlášena pátá výzva k předkládání projektových žádostí téměř pro všechny oblasti podpory ROP Jihozápad. Na toto období chystáme sérii informačních seminářů pro žadatele v "bílých místech" regionu, konkrétně v obcích, kde byl počet podaných žádostí relativně nižší než v jiných místech regionu soudržnosti Jihozápad. Účastníky těchto setkání budeme seznamovat s všeobecnými podmínkami a dokumentací ROP Jihozápad, s oblastmi podpory, do nichž je možné směřovat žádosti, s možnou výší poskytnuté dotace podle typu projektu a typu žadatele, s rozdělením výdajů na způsobilé a nezpůsobilé. Školitelé jim též předvedou elektronickou formu žádosti a seznam povinných příloh žádosti i další povinnosti žadatele. Předběžně semináře připravujeme v Blatné, Blovicích, Jindřichově Hradci, Kralovicích, Nepomuku, Písku, Stodu a ve Strakonicích," uvedla Klára Böhmová, vedoucí odboru řízení programu Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad. "Díky prodloužené lhůtě pro předkládání projektových žádostí, proti poslední výzvě výrazně delší, a to v trvání dvou měsíců, budou mít žadatelé více času na přípravu kvalitního projektu," uzavřela Klára Böhmová.

/sk/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down