01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ROP Severovýchod: Stejný přístup ke všem

Region soudržnosti Severovýchod tvoří tři kraje: Liberecký, Královéhradecký a Pardubický. Každý z nich má svá specifika. Jsou podmíněna nejen jejich současnou situací, ale třeba i odlišným vývojem osídlení nebo průmyslového potenciálu. Tím nutnější byla jejich spolupráce při tvorbě Regionálního operačního programu Severovýchod.

Vedoucím zpracovatelem Regionálního operačního programu Severovýchod bylo Centrum evropského projektování - regionální rozvojová agentura Královéhradeckého kraje. Na přípravě úzce spolupracovalo s Agenturou regionálního rozvoje Libereckého kraje a Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje.

CÍLE A VÝZVY

Při formulování konečného cíle ROP se kromě jiného vycházelo z výsledků analýzy sociálně ekonomické situace a SWOT analýzy regionu soudržnosti Severovýchod. Po zohlednění všech získaných údajů bylo jako globální cíl definováno "zvýšení kvality fyzického prostředí regionu, což povede ke zvýšení atraktivity regionu pro investice, pod- nikání a život obyvatel". Právě až "prostřednictvím zvýšení atraktivity regionu bude docházet k jeho konvergenci k průměrné úrovni socioekonomického rozvoje Evropské unie".

Zároveň bylo nutné stanovit specifické cíle programu. Ty odrážejí kombinaci ekonomických, sociálních a ekologických aspirací. Současně počítají se skutečností, že rozvoj regionu musí být založen na iniciativách veřejného, neziskového a soukromého sektoru. Integrovaný přístup se odrazil v jejich formulacích:

zvýšit dostupnost regionu a efektivnost dopravy při respektování životního prostředí,

zlepšit kvalitu života a veřejných služeb pro obyvatelstvo s důrazem na snižování regionálních disparit,

zvýšit efektivnost využití přírodního a kulturního potenciálu regionu,

zvýšit atraktivitu regionu pro podnikání a investice.

Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod již vytváří podmínky, aby se regionální operační program, na který je vyčleněno 656,46 mil. eur (18,51 mld. Kč), začal naplňovat. Již v roce 2007 vyhlásila dvě výzvy na předkládání projektů, a to do těchto oblastí podpory: 1.1 Rozvoj regionální silniční dopravní infrastruktury, 5.1 Podpora aktivit spojených s realizací a řízením ROP, 2.2 Rozvoj měst, 2.3 Rozvoj venkova, 3.1 Rozvoj základní infrastruktury a doprovodných aktivit v oblasti cestovního ruchu, 3.2 - Marketingové a koordinační aktivity v oblasti cestovního ruchu.

Letos 7. ledna byla vyhlášena třetí průběžná výzva pro prioritní osu 5 Technická podpora (5.1 Podpora aktivit spojených s realizací a řízením ROP). Žádostí o poskytnutí dotace je možné předkládat do 31. 12. 2008.

POMOC MALÝM OBCÍM

Zkušenosti z předchozího programového období ukázaly, že zejména malé obce budou mít určité potíže při přípravě žádostí. Jak však zdůrazňuje Mgr. Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, musí se přistupovat stejně ke všem potenciálním žadatelům. Úřad jako orgán, který má na starosti administraci programu ROP, nemůže obcím pomáhat s vypracováním žádostí, jelikož by šlo o střet zájmů. Co však může pro ně udělat, to je poskytování veškerých informací o podmínkách programu buď prostřednictvím individuálních konzultací, nebo pořádáním seminářů. Veškeré kontakty lze nalézt na webových stránkách www.rada-severovychod.cz. Přitom ovšem platí, že informace pro žadatele poskytují především územní odbory realizace programu.

FINANCOVÁNÍ PROJEKTŮ

Nezanedbatelná je rovněž otázka, jak budou obce předkládané projekty spolufinancovat. Proto jsme se Mgr. Semoráda zeptali, zda je například stanoveno, kolik prostředků na jeden projekt budou moci získat maximálně, případně minimálně. Odpověď byla jednoznačná: "Minimální limity jsou stanoveny pouze u celkové velikosti projektu podle jednotlivých oblastí podpory. Minimální podíl dotace na projektu stanoven není." V případě maximální dotace obce získávají celkem 92,5 % celkových způsobilých výdajů, které vyplatí regionální rada. Ty se skládají z 85 % finančních prostředků z rozpočtu Evropské unie (a to v případě, že nejde o projekt, kterým je narušena hospodářská soutěž formou veřejné podpory), dále ze 7,5 % prostředků ze státního rozpočtu. Zbytek výdajů si musí žadatel hradit z vlastních zdrojů.

Přestože není stanoven finanční limit pro každý kraj v rámci regionu soudržnosti Severovýchod, neočekává se, že by v některé výzvě vyčerpali prostředky žadatelé z jednoho nebo dvou krajů. Teoreticky je to sice možné, ale regionální rada předpokládá, že žadatelé z jednotlivých krajů budou mít vesměs projekty na stejné kvalitativní úrovni a ona sama nemůže předem upřednostňovat žadatele z konkrétního kraje.

Předem je už také zajištěno, aby se prioritní osy ROP, respektive způsobilé aktivity v rámci prioritních os ROP nepřekrývaly s prioritními osami tematických operačních programů.

"Pokud projekt svým zaměřením nebude spadat do podporovaných aktivit ROP, bude vyloučen z dalšího procesu administrace a nebude moci získat příslušné finanční prostředky. K těmto krokům by mělo ovšem docházet jen výjimečně, neboť žadatelé si mohou sami předem zjistit, zda jsou jejich aktivity financovatelné z jiného operačního programu, a to například na stránkách www.strukuralni-fondy.cz, na nichž najdou dokumentaci ke všem operačním programům v rámci České republiky. Zároveň by mu to měla být schopna říci zpracovatelská agentura," uzavírá Mgr. Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.

Další informace o ROP Severovýchod i aktuálních výzvách získáte na www.rada-severovychod.cz.

MILOŠ CHARBUSKÝ
JAN STEJSKAL

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down