01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhodčí soud: jednoinstančnost, neformálnost

Řešení sporů před rozhodčího soudem má všechny výhody rozhodčího řízení obecně - je rychlé, jednoinstanční, méně formální, vydaný rozhodčí nález nabývá právní moci dnem doručení a je soudně vykonatelný, říká JUDr. Marie Moravcová, tajemnice Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární...

Řešení sporů před rozhodčího soudem má všechny výhody rozhodčího řízení obecně - je rychlé, jednoinstanční, méně formální, vydaný rozhodčí nález nabývá právní moci dnem doručení a je soudně vykonatelný, říká JUDr. Marie Moravcová, tajemnice Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

Vedle rychlosti, jednoinstančnosti a neformálnosti jsou i další přínosy rozhodčího řízení?

Například poplatek za rozhodčí řízení vedené u našeho Rozhodčího soudu činí 3 % z hodnoty předmětu sporu, minimální částka je 7000 Kč, maximální jeden milión. Strany si mohou vybrat rozhodce, kteří jejich spor rozhodují (což u obecného soudu nelze), a rozhodčí řízení může probíhat i mimo sídlo Rozhodčího soudu. Ve spolupráci s hospodářskými a agrárními komorami se nám podařilo to, že máme kontaktní místa po celé republice.

Jaké zásady je třeba dodržet, aby se takto mohl spor řešit?

Zákon č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů stanovuje okruh sporů, který mohou rozhodci rozhodovat; zpravidla jsou to majetkové spory, s jejichž předmětem mohou strany volně disponovat, například uzavřít smír.

Které kauzy se před Rozhodčím soudem nejčastěji projednávají?

V poslední době jsou to spory ze smluv kupních, úvěrových a smluv o dílo. Musím také konstatovat, že se snad daří informovat veřejnost o možnostech rozhodčího řízení, neboť počet sporů roste. V letošním roce jsme obdrželi již 1000 žalob (ve srovnání s rokem 1998, kdy jsme měli za celý rok podáno 90 žalob).

Do jaké míry využívají možnost rozhodčího řízení samosprávy?

Města a obce začínají podle mého názoru využívat rozhodčí řízení, protože si uvědomují nejen jeho rychlost, jednoinstančnost, neformálnost, ale i ekonomickou stránku vedení sporu.

Přesto si myslím, že tyto atributy je třeba neustále opakovat a upozorňovat všemi dostupnými prostředky na možnosti využívání rozhodčího řízení - smlouva o provedení díla (stavba, kanalizace apod.), nájemní smlouva, smlouva o půjčce - tam všude je možné rozhodčí doložku zapracovat. Navíc si strany mohou dohodnout již ve smlouvě možnost rozhodčího řízení do jednoho měsíce. To znamená, že poplatek se sice zvyšuje o 75 %, nicméně rozhodčí nález musí být vydán do 1 měsíce od zaplacení tohoto zvýšeného poplatku. V případě, že se tak nestane z důvodů na straně rozhodců, zvýšená část poplatku se vrací. Nebo může strana žalující požádat o urychlené řízení, poplatek se zvyšuje o 50 % a rozhodčí nález musí být vydán do tří měsíců ode dne úhrady tohoto zvýšeného poplatku.

Od poloviny roku 2005 lze vyřizovat spory před Rozhodčím soudem přes internet. Je o tuto nabídku zájem?

O možnosti řešit spory pomocí online řízení jsme již informovali několikrát. Tato naše "nabídka" znamenala ve svých důsledcích, že nás Evropská komise vybrala jako instituci, která řeší spory o doménová jména .eu s působností pro státy EU ve všech úředních jazycích. A v současné době jsme již vyřešili více než 500 podaných žalob, všechna rozhodnutí jsou publikována na webu: www.adr.eu.

EVA SADÍLKOVÁ

Může se hodit

Vzory rozhodčích doložek, Řády a Pravidla, Sazebníky poplatků najdete na adrese: www.soud.cz , prostřednictvím kterých můžete vyhledat odpovědi na FAQ dotazy, či poslat vlastní, pokud potřebujete poradit s nějakým problémem týkajícím se rozhodčího řízení u našeho Rozhodčího soudu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down