01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozpočet na strážnících nešetří

Rozpočet na strážnících nešetří Délka Vrchlabí, města o 13 500 obyvatelích, se blíží bezmála dvanácti kilometrům. Tvar města tedy klade vysoké nároky na práci devíti městských policistů, kteří mají na starosti ještě mnohé jiné záležitosti. Přinejmenším se musí mezi půl osmou a osmou hodinou ranní...

Rozpočet na strážnících nešetří

Délka Vrchlabí, města o 13 500 obyvatelích, se blíží bezmála dvanácti kilometrům. Tvar města tedy klade vysoké nároky na práci devíti městských policistů, kteří mají na starosti ještě mnohé jiné záležitosti.

Přinejmenším se musí mezi půl osmou a osmou hodinou ranní věnovat dohledu u několika poměrně rušných silničních přechodů pro děti poblíž škol. Osmičlenný kolektiv strážců pořádku má nyní, po několikerém výběrovém řízení, ve svém čele čerstvého a zkušeného praktika.

Přestože se názory na existenci vrchlabské městské policie neutvářely mezi občany, ba ani mezi těmi vlivnějšími, přímočaře, ukázalo se nejednou, že je útvar třeba posílit o devátého člena.

Naštěstí to umožnil i stav finančních prostředků. Jejich objem pro tuto činnost, sloužící bezpečnosti občanů a pořádku ve městě, byl z někdejších 1,6 miliónu korun zvýšen na 2,6 miliónu korun ročně. Vrchlabští policisté peníze využívají mimo jiné i na pořízení některého vybavení, jež může službu, a tedy i ochranný vztah k občanům ve městě, zlepšit, usnadnit a urychlit.

Vybavení

Je to především výkonný počítač, účelný pro právě zavedený dvousměnný provoz. Následují mobilní telefony, jimiž se strážníci mohou vzájemně domlouvat, operativně zasahovat a spoluúčastnit se integrovaného záchranného systému. To je zvlášť potřebné při noční pohotovosti, kterou denně drží - každý doma, ve svém bytě - vždy dva strážníci. V případě potřeby, například pro zabezpečení občanského majetku, mohou být na udaném místě během několika minut.

Proto členové útvaru chtějí ke své nynější služební felicii přikoupit letos ještě aspoň dvě horská kola. Střed města, které, ač patří už vlastně ke Krkonošům, není příliš kopcovitý a pro zdatnějšího velocipedistu je poměrně dobře a rychle zdolatelný. Současně mohou kola posloužit k pohotovějšímu, mobilnímu zásahu.

Vznik rajónů

Snadněji ve svém podlouhlém městě, obsáhnou právě nedávno vytvořené čtyři rajóny. O tomto opatření - rozdělení do určitých, přibližně stejně rozměrných zón - informoval podrobně občany městský časopis PULS. Dočetli se v něm především to, který policista působí v jejich rajónu.

K činnosti vrchlabských strážníků ovšem patří občas i jevy, které je příliš netěší - mezilidské vztahy. Ne vždycky se shodnou sousedé třeba na společném užívání chodníku.

Pro městské policisty se čas od času objeví i další vlastní finanční vydání. Například když už nastal čas k prolongaci osvědčení. Je to nutnost opakování zkoušky pro výkon služebních úkonů. Obvykle následuje, postupně pro všechny příslušníky, týdenní školení, za jehož absolvování se musí platit.

Vlastní iniciativa

Strážníci si mezi sebou přišli ještě na další prospěšný nápad. Z vlastní iniciativy zvládli kurz pro odchyt toulavých psů. Zaběhnutých čtyřnožců nebývá málo. Kurz i pomůcky, s jejichž užitím by policista mohl psa nejen odchytit, ale také dopravit do provizorního nočního útulku a ráno jej předat k dalším opatřením - zpravidla návrátit majiteli nebo předat účelovému ochrannému zařízení do Svobody nad Úpou - samozřejmě vyžadují také náklady.

Další tato vydání jsou v plánu, protože kurs ještě čeká na všechny zbývající strážníky. Čím pestřejší činnost, která nesestává jen z denních pochůzek nebo ve dvoučlenné hlídce v nočních hodinách, předpokládá i jisté opotřebovávání uniforem. Vzhled městských policistů je však současně vizitkou města - ať pro zdejší občany nebo pro ty, kteří sem přijíždějí z blízka i z dáli.

Potřebná instituce

Hmotné náklady na kvalitní vybavení, uniformy a podobně představují na jedince opět další desetitisíce korun za rok. "Musí je uhradit městský rozpočet," říká Ing. Jan Sobotka, starosta a ze zákona současně velitel městské policie.

Asi 200 000 korun vybraných na pokutách, například za nevhodné parkování a podobně jsou sice také peníze a dokonce dvojnásobek dřívějších částek. Z celkového rozpočtu na městskou policii však nečiní víc než jeho asi jednu třináctinu. Městský rozpočet není činností policie ohrožován. Také letošní rok ukazuje, že městská policie je pro vrchlabské občany potřebnou a osvědčenou institucí.

Josef Farský

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down