02.09.2021 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S finančním vzděláváním pomáhají školám i banky. ČSOB nyní nabízí moderní aplikaci a olympiádu ve finanční gramotnosti

Nároky na zřizovatele i ředitele škol se neustále zvyšují. V posledních letech je potřeba do učiva zařadit nové předměty jako je mediální gramotnost, kybernetická bezpečnost a finanční gramotnost. Školy musejí hledat nové způsoby výuky a zajistit potřebné vzdělání učitelů v nových tématech. V případě výuky finanční gramotnosti se nabízí pomoc. Podporou finančního a digitálního vzdělávání nejen dospělých, ale i školních dětí se v nějaké formě zabývají velké banky a finanční instituce.

Jedním z takových projektů je Finanční a digitální vzdělávání ČSOB. Tento program funguje pro školy zdarma již šestým rokem. Jeho základem jsou atraktivní přednášky pro školáky, které dětem představují svět financí interaktivní formou a doplňují běžnou výuku zajímavými příběhy a poznatky z praxe.

Ambasadoři ČSOB navštíví školu a v dohodnutém rozsahu s dětmi probírají nejen nástrahy finančního světa, ale i rizika, která na ně čekají v kybernetickém prostoru. Pro výuku digitální bezpečnosti, ve které banka radí, jak se vyhnout nástrahám v online prostředí, vytvořila speciální výukový program #Tvoje cesta onlinem ve spolupráci s Policií ČR. Banka navíc od roku 2019 nabízí vzdělávací program pro učitele zaměřený právě na finanční gramotnost. Tento program je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a započítává se do dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Nic nenahradí osobní setkání s žáky a studenty, ČSOB ale umí program realizovat i v rámci online výuky.

 

Moderní aplikace nejen pro výuku

Na základě zkušeností ambasadorů, kteří pravidelně docházejí přímo za žáky do škol, pak banka vyvinula virtuálního pomocníka, moderní mobilní aplikaci Filip – Poznej svět financí, kterého mohou děti i rodiče používat samy, nebo ve skupinách. Učitelé mohou aplikaci zahrnout do výuky, nechat se jí inspirovat a využívat ji celou, nebo jen její části online i offline.

 

Filip a jeho olympiáda

 

„Dalším nástrojem, který školám pomůže jim plnit rámcové a školní vzdělávací programy, je Filipova olympiáda finanční gramotnosti, jejíž první ročník spouštíme letos na podzim,” říká Stanislav Hötzl, který má v ČSOB program na starosti. Olympiáda je určena pro minimálně pětičlenné týmy žáků 6. tříd a vítězové krajských kol se utkají tváří tvář během zábavné znalostní soutěže. Vítězné týmy vyhrají zajímavé ceny. Školy se mohou do olympiády přihlásit do 5. listopadu na webu www.csob.cz/olympiada.

 

Eva Vízková, ambasadorka finanční a digitální gramotnosti ČSOB

Proč jste se rozhodla do projektu zapojit?

S finančním vzděláváním se má začít už od malička. Setkávám se při své práci s osudy lidí, kteří se z nevědomosti či nepozornosti stali obětmi podvodníků. Ti je často připravili o nemalé částky a postižení se s následky potýkali i několik let. Chci přispět k osvětě a kde jinde začít než výukou těch nejmenších.

Co vás na práci ambasadorky baví nejvíc?

Nejlepší je vidět, jak jsou do toho děti zapálené. Mají mnoho otázek a diskuse často pokračuje i po zvonění. Mám i zpětnou vazbu, že děti o naší návštěvě ještě dlouho mluví a snaží se vzdělat i své rodiče a prarodiče.

Jaké téma děti zajímá nejvíc?

Děti nejraději poslouchají příklady ze života – co se komu stalo a jaké to mělo následky. A taky rády řeší modelové situace, pro které někdy přichází s hodně unikátním řešením.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down