Obliba nákupů v internetových obchodech rapidně stoupá. Měly by tedy i úřady přijímat platby po internetu? A pokud ano, jaké typy plateb budou lidé provádět touto formou?
Úřady poskytují veřejnosti řadu služeb, za které inkasují - počínaje například vybíráním poplatků za odvoz odpadu přes nájem bytu či poplatek za domacího mazlíčka (obvykle pravidelné platby rezidentů) až třeba po poplatky za parkovné, kolky nebo jízdenky.
KDYŽ PLATBA TOLIK »NEBOLÍ«
Tradiční způsoby placení platbou v hotovosti, složenkou, inkasem, převodem z bankovního účtu či některé další jsou však už překonávány moderními platebními metodami. Nejenže jejich obliba mezi plátci stoupá, ale přinášejí navíc také řadu výhod příjemci platby.
Ten totiž obvykle získá peníze okamžitě (nebo je platba předem potvrzena). Zvyšuje se rovněž ochota zaplatit. To když třeba nemusíme hledat drobné na zaplacení parkovného. Kromě toho úhrada poplatku tímto způsobem je rychlá a tolik »nebolí«, než kdybychom měli platit hotově.
ÚHRADA KARTOU: ZLATÉ ČASY JI U NÁS TEPRVE ČEKAJÍ
Moderní technologie nabízejí řadu způsobů, jak tyto platby provádět. Především jde o úhradu platební kartou prostřednictvím terminálu nebo internetu s využitím speciálního zařízení (například textová zpráva, speciální karta typu opencard aj.) či ryze internetovými platebními instrumenty (platební tlačítka různých bank, PaySec, PayPal). Internetové platební nástroje jsou často označovány jako e-commerce.
Platba kartou prostřednictvím terminálu je již poměrně rozšířenou možností, jak uhradit poplatek přímo na úřadě. Výhody této platební metody spočívají v její poměrně vysoké oblibě a v rozšíření karet ve veřejnosti. Také získání platebního terminálu (tzv. POS terminál) není ani pro úřad veřejné správy nikterak složité. Naopak platby bývají zatíženy vysokými transakčními poplatky (až 4 %) a platbu nelze uskutečnit vzdáleně.
Kartu pro placení přes internet nevyužívá v České republice hodně lidí, pravděpodobně z obavy před zneužitím, přestože v zahraničí jde o nejrozšířenější e-commerce platební metodu. Je tedy pravděpodobné, že zlaté časy pro platby kartou přes internet do naší země teprve dorazí.
SYSTÉMY PRO MIKROPLATBY
Platby pomocí speciálního zařízení (příkladem může být textová zpráva v mobilním telefonu, speciální karta) jsou vhodné pro placení drobných plateb (tzv. mikroplateb), tedy jízdenek (jako je třeba SMS jízdenka v pražské MHD, Plzeňská karta), úhrada služeb v knihovně, parkovné atd. Speciální karty umožňují i další služby, například funkci tzv. elektronické peněženky - karta po nabití penězi může sloužit pro placení i mimo »městské« systémy (za stravování ve školní jídelně apod.).
Tyto systémy jsou vhodné pro velká města, resp. dopravní podniky. Textové zprávy lze relativně snadno zavést, transakční poplatky však bývají extrémně vysoké (desítky procent). Naopak systémy městských karet jsou náročné z hlediska počáteční investice. Pro menší města či obce může být zajímavá spolupráce, především pokud patří do spádových oblastí, které jim tak zajistí dostatek »zákazníků«.
CO PŘINESOU BEZKONTAKTNÍ ČIPY?
V této kategorii platebních instrumentů se začíná hovořit o tzv. bezkontaktních čipech, kterými lze vybavit běžně používané zařízení (například mobilní telefon). Drobné platby by pak bylo možné provést přiblížením tohoto zařízení ke »čtečce« (například v parkovacím automatu).
Odborníci odhadují, že tento způsob plateb se může brzy velmi rychle rozšířit právě pro jednoduchost své obsluhy a snadnou integrovatelnost do již běžně používaných zařízení.
On-line platby - ryze internetové platební systémy - tvoří závěrečnou kategorii moderních platebních metod. Navzdory jejich dosavadnímu malému využití existuje už mnoho nabídek, obvykle od různých bankovních ústavů. V této nabídce figurují především tzv. platební tlačítka, která umožňují nakupujím zaplatit v internetových obchodech. Tato platební tlačítka jsou propojena s bankovním účtem a v zásadě zjednodušují platbu převodem přes internet. Navíc příjemce platby získá potvrzení o platbě okamžitě.
ELEKTRONICKĚ PENĚŽENKY: PŘIPRAVME SE NA JEJICH NÁSTUP
Vedle toho se objevují »nezávislé« platební systémy - za všechny už zavedené uveďme alespoň český PaySec (vytvořený ČSOB) nebo ve světě oblíbený PayPal. Tyto systémy fungují jako elektronické pěněženky (viz vysvětlení výše). Jejich výhodou jsou částečně nižší transakční poplatky než u platebních karet a okamžité získání peněz. V zahraničí je tento způsob placení oblíbený, v České republice zatím nikoliv. Zajímavé však může být spojení těchto systémů se zařízeními s bezkontaktními čipy.
CO SI POŘÍDIT UŽ »TEĎ« A NA CO SI JEŠTĚ POČKAT
Využití moderních platebních metod úřady se v současnosti zatím nezdá být nutností. Rozhodně však lze doporučit dát občanům možnost platby kartou pomocí terminálu. Eventuálně lze zvážit spolupráci s již existujícím systémem »městské karty«, pokud z toho poplynou nějaké výhody, jako je nepříliš vysoké zatížení investičními náklady, velký zájem veřejnosti v místě atd.
Naopak on-line platby, případně i platby kartou přes internet, zatím nepatří mezi hojně využívané. Podle průzkumu uskutečněného magazínem NetShopper.cz koncem roku 2009 použily tyto platební metody pro nákup na internetu pouhé jednotky procent nakupujících. Proto nyní nemá smysl tyto metody na úřadech zavádět. Kdyby však úřady poskytovaly některé zpoplatněné služby přes internet (kupříkladu výpis z katastru nemovitostí) nebo zřídily internetový obchod ( pro prodej suvenýrů apod.), pak by on-line platby své využití našly. Otázkou však i přesto zůstane objem takto realizovaných transakcí vůči souvisejícím nákladům.
MARTIN HLADÍK
odborný poradce společnosti ANTEE