O podporu ze Společného regionálního operačního programu (SROP) se ve Středočeském kraji ucházelo 154 individuálních projektů a 247 akcí v grantových schématech. Úspěšní byli předkladatelé 64 projektů a schváleno bylo i 104 akcí. Podpořené projekty a akce si v Regionu soudržnosti Střední Čechy rozdělí v rámci SROP více než 1,2 mld. Kč. Pro individuální projekty však už jsou tyto zdroje vyčerpány.
Úřad Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy novinářům předvedl některé již uskutečněné a ze SROP podpořené projekty. Nás zaujaly projekty Centrum celoživotního vzdělávání s Knihovnou manželů Tomanových v Rožmitále pod Třemšínem a Hornický vláček - Březové Hory v Příbrami.
PRO CELÝ MIKROREGION
Nápad na založení Centra celoživotního vzdělávání byl v Rožmitále vcelku logický. Vždyť celý tento mikroregion patří ve středních Čechách mezi hospodářsky slabé. Jen letos v říjnu tam příbramský úřad práce registroval 184 uchazečů o práci, přičemž míra nezaměstnanosti činila 6,0 %. Město proto v odůvodnění projektu uvádělo i snahu přispět ke snížení nezaměstnanosti a integraci minorit a sociálně slabších skupin. Avšak také ambici zlepšit přístup všech obyvatel mikroregionu k informacím a zvýšit jejich participaci na celoživotním učení.
Centrum bylo otevřeno letos v srpnu, ale již stačilo "ve velkém rozjet" jazykové kursy angličtiny a němčiny a úspěch slaví i s počítačovým kursem. Vedoucí centra Dana Petrášková slibuje, že už napřesrok bude nabídka kursů ještě pestřejší, aby jejich absolventi získali i lepší šance na trhu práce. Ovšem centrum plní také funkci informačního centra pro turisty. Knihovnám okolních obcí poskytuje konzultační a poradenskou činnost, zajišťuje tvorbu výměnných knihovních fondů a pomáhá i při revizi a aktualizaci knihovních fondů. V centru je k dispozici veřejný internet, faxové služby a kopírování apod.
"VŠE SI PĚKNĚ PROŽÍT"
Starosta Ing. Josef Vondrášek tvrdí, že údělem měst velikosti Rožmitálu (zhruba 4500 obyvatel) při realizaci projektů podporovaných z evropských zdrojů je "vše si pěkně prožít". "Žádné najaté drahé externí firmy, ale vlastní tým - to je cesta k úspěchu," tvrdí. "Začínali jsme ve složení: starosta, vedoucí knihovny, projektant, stavař. Záhy přibyl projektant interiéru a zpracovatelé podkladů pro SROP. Z výběrového řízení vzešel dodavatel, na němž jsme nekompromisně požadovali, aby byl generálním dodavatelem, který zajistí také dodávku interiéru i počítačů a další elektroniky včetně vybudování internetové sítě propojující všechny okolní obecní knihovny. Během realizace projektu je nutné mít i někoho, kdo dohlédne na kvalitu odváděné práce, a dalšího, který pomůže starostovi s neustálým vyhodnocováním pro Centrum regionálního rozvoje. Mezi všemi těmito subjekty musí panovat vzorná spolupráce. Podobně je nutné dodržovat zásadu: Vše, co si obec naplánuje v nákladech a obhájí při podání projektu, je svaté. Vždyť všechny plusové náklady se pak stávají neuznatelnými."
Projekt rozdělený do tří etap byl financován z prostředků SROP (Evropského sociálního fondu - ERDF) priorita 3 Rozvoj lidských zdrojů v regionech, opatření 3.1. Infrastruktura pro rozvoj lidských zdrojů v regionech ve výši 14,394 mil. Kč, dále ze zdrojů Ministerstva pro místní rozvoj (1,439 mil. Kč) a z vlastních prostředků města (2,603 mil. Kč).
VLÁČEK NENÍ JEN ATRAKCÍ
Příbram a její městská část Březové Hory (dříve samostatné královské horní město) jsou celou svou existencí spojeny s hornictvím. Nikoliv náhodou je Hornické muzeum Příbram, jehož zřizovatelem je Středočeský kraj, největším svého druhu u nás. V prohlídkovém areálu Ševčinský důl se nyní můžete svézt i důlním vláčkem po obnovené povrchové úzkorozchodné trati, po níž se odtud ještě v 19. století přepravovala vytěžená stříbrná a olověná ruda na úpravnu dolu Vojtěch. Obnova 230 metrů dlouhé tratě na místní komunikaci v lokalitě dotčené historickou důlní činností však nebyla snadná, ani levná. Proto město Příbram, na jehož pozemcích leží zhruba tři čtvrtiny rekonstru ované tratě, požádalo o dotaci ze SROP, která mu v rámci priority 4 Rozvoj cestovního ruchu, podopatření 4.2.2. Podpora místní infrastruktury cestovního ruchu byla poskytnuta ve výši 3,584 mil. Kč. Na potřebných 4,779 mil. Kč k pokrytí uznatelných nákladů město poskytnutou dotaci doplnilo z vlastních zdrojů částkou 1,194 mil. Kč.
Ředitel muzea PaedDr. Josef Velfl konstatuje, že nešlo jen o vznik atrakce, která vábí další návštěvníky. Ale že rekonstrukce historické dráhy zejména přispěla k další revitalizaci industriálního dědictví v Příbrami-Březových Horách.
Mgr. Jiří Schmidt, který se v minulém volebním období jako příbramský radní staral o využívání evropských fondů, upozorňuje i na to, že projekt vláčku navazuje na další dva, které byly rovněž podpořeny evropskými penězi a přinesly Březovým Horám rekonstrukci přístupových komunikací a vybudování parkovacích ploch u prohlídkového areálu a také novou kanalizaci i inženýrské sítě v trase vláčku.
Ing. Martina Dohnálková z Úřadu Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy poukazuje na to, že příští středočeský regionální operační program v podobě, v níž byl odeslán ke schválení české vládě, počítá i s podporou podobných projektů, na které pamatoval už SROP. "Konkrétnější podmínky a podporované aktivity v rámci prioritních os a jednotlivých opatření budou nastaveny v Prováděcím dokumentu a další doprovodné dokumentaci. Jsme opět připraveni poskytovat konzultace a rady potenciálním žadatelům, pořádat pro ně odborné semináře apod.," dodala.
IVAN RYŠAVÝ