01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sbírka zákonů

Je povinností obecních úřadů vlastnit alespoň jeden výtisk Sbírky zákonů?Odpověď: Podle § 13 odst. 2 zákona č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv, ve znění pozdějších předpisů, jsou obce v úředních...

 Je povinností obecních úřadů vlastnit alespoň jeden výtisk Sbírky zákonů?

Odpověď: Podle § 13 odst. 2 zákona č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv, ve znění pozdějších předpisů, jsou obce v úředních hodinách povinny umožnit každému, kdo o to požádá, nahlížet do Sbírky zákonů. Tato povinnost se vztahuje vždy na celou částku s výjimkou rozsáhlých příloh právních předpisů, které je možno vyhlásit v samostatných přílohách částek Sbírky zákonů, vydaných současně s příslušnou částkou, v níž je vyhlašován text právního předpisu, o jehož přílohu se jedná. Krajské úřady, Magistrát hlavního města Prahy, magistráty měst Brno, Ostrava, Plzeň jsou navíc za stejných podmínek povinny umožnit každému, kdo o to požádá, nahlédnout vedle Sbírky zákonů i do Sbírky mezinárodních smluv.

Z uvedeného lze dovodit, že obce nemají zákonem stanovenou povinnost vlastnit Sbírky zákonů; pouze jsou povinny umožnit každému, kdo o to požádá, nahlížet v úředních hodinách do Sbírky zákonů. Tuto zákonnou povinnost mohou obce v podstatě zabezpečit i jiným vhodným způsobem (např. výpůjčkou apod.), než je jejich samotné nabytí do vlastnictví (zpravidla koupí), což se v praxi týká především malých obcí s příjmově nižším obecním rozpočtem. 

Musí mít obce Sbírky zákonů v tiskové podobě vydávané Ministerstvem vnitra ČR (MV ČR), anebo ji mohou mít v elektronické podobě?

Odpověď: Obce využívají možnosti zakoupit si od komerčních subjektů, zpravidla pro svoji vlastní potřebu, různé databáze v elektronické podobě, které obsahují texty právních předpisů a jiných aktů státních orgánů vyhlašovaných ve Sbírce zákonů. Tyto "elektronické Sbírky zákonů" mají nejrůznější formu (uvádějí právní předpisy v jejich úplném znění či v graficky totožné podobě s tištěnou Sbírkou zákonů apod.) a též jejich aktualizace je zpravidla odlišná podle požadavků a finančních možností jednotlivých obcí.

Je však nutné zdůraznit, že ve smyslu § 9 odst. 1 zákona č. 309/1999 Sb. je dovoleno užívat název Sbírka zákonů pouze pro označení Sbírky zákonů podle tohoto zákona. Podle 10 odst. 1 zákona č. 309/1999 Sb. Sbírku zákonů (a Sbírku mezinárodních smluv) vydává, zajišťuje její tisk a distribuci pouze MV #198#R. Ministerstvo vnitra sice v souladu s § 12 odst. 1 zákona č. 309/1999 Sb. zveřejňuje způsobem umožňujícím dálkový přístup stejnopis Sbírky zákonů vydávané po 4. květnu 1945 a Sbírky mezinárodních smluv, nicméně ani tento stejnopis se ze zákona nepovažuje za Sbírku zákonů a Sbírku mezinárodních smluv.

Z uvedeného tak vyplývá, že znění právních předpisů dostupná v jednotlivých elektronických nebo tištěných informačních systémech jiných subjektů nejsou - na rozdíl od "tištěné" Sbírky zákonů - obecně závazná. Pouze Sbírka zákonů obsahuje autentický a úředně ověřený obecně závazný text právních předpisů a dalších aktů státních orgánů v ní vyhlašovaných. Texty právních předpisů uveřejněné v jiné podobě a subjektem odlišným od MV ČR, nejsou podle platné právní úpravy "Sbírkou zákonů", byť by byly graficky zcela totožné.

Zákonnou povinnost stanovenou obci spočívající v umožnění každému, kdo o to požádá, nahlédnout v úředních hodinách do Sbírky zákonů, lze tak naplnit toliko prostřednictvím Sbírky zákonů vydávané MV ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down