V severní části okresu Mladá Boleslav leží obec Boseň, která v soutěži "Vesnice roku 99" získala v rámci středočeského regionu druhé místo. Území obce je součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Více než třetina z celkového počtu obydlí slouží k rekreaci, nastálo zde žije 370 obyvatel....
V severní části okresu Mladá Boleslav leží obec Boseň, která v soutěži "Vesnice roku 99" získala v rámci středočeského regionu druhé místo. Území obce je součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Více než třetina z celkového počtu obydlí slouží k rekreaci, nastálo zde žije 370 obyvatel.
"Myslím, že toto ocenění jsme získali za celkový obraz naší vesnice, její život, aktivitu členů zastupitelstva a zájem obyvatel," říká starostka Marie Pšeničková. Svoji funkci zastává od roku 1990, kdy se Boseň znovu osamostatnila. Obec tvoří čtyři místní části - Boseň, Mužský, Zásadka a Zápudov. V Mužském, který je vesnickou památkovou rezervací, můžeme nalézt krásnou roubenou architekturu.
"V roce 1992 jsme zpracovali program obnovy obce. Hlavní záměry, jejich naplňování, nové náměty a informace pravidelně projednáváme dvakrát ročně na veřejných celoobecních schůzích, kterých se zúčastňuje 50-60 občanů. O tato setkání je mnohem větší zájem než o řádná jednání zastupitelstva obce," komentuje obecní život starostka.
PRÁCE JE MÁLO
Příležitostí, jak se uživit, je poskrovnu. "Pár lidí zde podniká, několik lidí je zaměstnáno v ovocnářském středisku. Většina ale dojíždí do Mnichova Hradiště nebo Mladé Boleslavi. V obci je mateřská škola. Do základní školy děti dojíždějí do sousedního Kněžmostu nebo do Mnichova Hradiště. Dopravní obslužnost je přitom špatná. Pro Zásadku, Zápudov a Mužský jsou pouze dva ranní spoje a jeden odpolední. Vlastní Boseň jako průjezdová obec několika linek je na tom lépe.
Přesto obec žije poměrně bohatým společenským životem a snaží se i o zachování starých tradic a obyčejů. "Organizujeme poutě a posvícení, velikonoční pomlázku, pálení čarodějnic, dětský den, hasičské a maškarní bály, nezapomínáme na nové občánky ani na životní jubilanty.
Zakládáme ale i tradice nové. V roce 1994 koupila obec zříceninu skalního hradu Valečov, státem chráněnou památku, a vždy v květnu, červenci a září zde pořádá tzv. "Valečovské slavnosti," dodává starostka Pšeničková.
Každá slavnost má jiný charakter a střídají se při nich různé atrakce a žánry. Country hudba, vážná hudba i dechovka, folklór, ochotnické divadlo, historický šerm, ukázky výcviku psů, bojového umění, soutěže, hry pro děti apod. Zatím pokaždé se slavnosti podařilo finančně pokrýt ze sponzorských darů a vstupného, které je ovšem spíše symbolické.
"Mohu říci, že Valečovské slavnosti jsou velmi navštěvované a výrazně přispívají k obohacení kulturního a společenského života obce a okolí. Samozřejmě by se to neobešlo bez dobrovolné účasti většiny členů zastupitelstva a dalších občanů. U hradu se vůbec scházíme často. I na Štědrý den," komentuje kulturní pospolitost Boseňských starostka.
DOKONCE I STROMY
Boseň je součástí Českého ráje a pyšní se mnoha památkově chráněnými objekty, místy i stromy. Obec je tak exponovaným místem letní turistiky.
"Celkem postačující jsou pohostinské služby, chybí však ubytovací kapacity. Obec je členem Sdružení Český ráj, které reprezentuje region v oblasti cestovního ruchu na různých veletrzích a internetu, a spolupracuje s Českou centrálou cestovního ruchu. Shání také různé granty a vydává pro členy propagační materiály, např. "Cyklotrasy v Českém ráji," dodává starostka Pšeničková.
Z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí byly upraveny některé stezky pro pěší, ale potřeba je daleko větší. Za přispění prostředků z různých programů a nadací se podařilo udělat řadu potřebných kroků pro zachování chráněné vesnické architektury v Mužském, udržuje se zmíněný hrad Valečov, dokončila se 1. etapa výstavby přírodního amfiteátru v jeho předhradí a probíhají některé další akce.
Havarijní je zatím stavebně-technický stav kostela sv. Václava v Bosni, který je v majetku církve. Obec přispívá na zpracování projektové dokumentace opravy, iniciuje některá jednání na získání finančních prostředků a zařazení akce do Programu záchrany architektonického dědictví.
Z MÁLA DOST
Veřejný vodovod zabezpečuje vodu pro tři ze čtyř částí obce, pouze v Zápudově jsou studny. V současné době se zpracovává projektová dokumentace na výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizace. Zatím jsou zde pouze jímky na vyvážení, ale letos již mají být práce zahájeny. Pokračuje rovněž telefonizace, skončila už zemní pokládka.
"Snem lidí je ovšem také plynofikace, ale já jsem v této věci poněkud skeptická. Předně nemají plynárny zájem, protože u nás nemáme žádného velkoodběratele. Plynofikace by připadala v úvahu jen pro část obce, zbytek je značně roztroušený. A mám také obavy, že mnoho lidí by si v současné době přípojku na plyn ani nemohlo finančně dovolit. Generel plynofikace sice máme hotový, ale upřednostnili jsme výstavbu kanalizace. To je pro nás aktuální úkol," vysvětluje situaci v občanské vybavenosti Marie Pšeničková.
Obecní úřad vydává pro občany Boseňský občasník. V něm může každý nalézt informace týkající se kulturního a společenského života, jakým způsobem a za kolik se bude zajišťovat odvoz domovního odpadu, něco z historie obce a také přehled uskutečněných akcí i s uvedením zdrojů finančního zabezpečení. Zdá se, že zastupitelstvo v Bosni se starostkou v čele příspěvky z různých fondů a nadací získat dokáže. "Není toho mnoho, ale alespoň něco," říká starostka. Pak tedy z mála dokáží dost.
- mh -