01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sčítání lidu přináší obcím méně povinností než v minulosti

Sčítání lidu, domů a bytů v České republice naplno vypukne 7. března, kdy pracovníci České pošty v roli sčítacích komisařů vyrazí do všech domácností. Rozhodným okamžikem, ke kterému sčítání proběhne, bude půlnoc z 25. na 26. března 2011. Toto sčítání přináší celou řadu novinek pro obce. Především budou mít proti sčítání před deseti lety minimum úkolů.

Některé jim však přesto zůstaly. Které to jsou a jak by se s nimi měly obce co nejlépe vypořádat, na to jsme se ptali místopředsedy Českého statistického úřadu (ČSÚ) Ing. Stanislava Drápala.

Z čeho pro sčítání lidu, domů a bytů pramení povinnosti obcí?

Sčítání se řídí zákonem č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011. Vše jsme se snažili připravit tak, aby s ním obce měly co nejméně práce. Podstatná část úkolů, na nichž se podílely, je už hotova z minulého roku. Myslím tím například kontrolu, aktualizaci a doplnění seznamů budov s domovním číslem, kontrolu správnosti vymezení částí obcí, ověření aktuálnosti soustavy základních sídelních jednotek atd. Velmi rád bych všem, kteří nám s těmito úkoly pomohli a podílejí se na přípravě celého sčítání, hluboce poděkoval.

Přinese letošní sčítání obcím nějaká data, která dříve neměly k dispozici?

Ano, jedna velká novinka se týká všech měst a obcí. Poprvé v historii totiž sčítání přinese odpověď na to, kde lidé skutečně bydlí. Všechny výsledky totiž zveřejníme podle faktického bydliště občanů, nikoliv podle trvalého pobytu, jako to bývalo v minulosti. Starostové menších obcí kolem velkých měst by o tom jistě mohli vyprávět. Trvale hlášených mají jen pár lidí, ale ve skutečnosti jich v dané obci žije často dvojaž trojnásobek. V tomto směru bude letošní sčítání přelomové, protože všem obcím budeme připraveni dát informace o počtech skutečně bydlících občanů.

To mluvíte pouze o počtu lidí, skutečně bydlících v obci, nebo i o nějaké jejich bližší charakteristice?

Nabídneme výsledky sčítání včetně kompletní charakteristiky obyvatel každé obce. Třeba kvůli plánování dopravy jistě budou důležité informace o tom, jak tito lidé dojíždějí do zaměstnání. Za povšimnutí určitě budou stát rovněž data, jestli jde o mladé rodiny s dětmi, stejně jako to, kolik a jak starých dětí v obci žije. To snad ocení všichni starostové, kteří budou potřebovat plánovat kapacitu jeslí či mateřských a základních škol. Také druhá strana věkové škály bude zajímavá z hlediska plánování služeb pro seniory. Tyto informace není možné zjistit jinak než ze sčítání.

Ve formulářích je také otázka, jestli má rodina možnost používat počítač a připojení k internetu. Mohou tato data nějak pomoci obcím?

Starostové díky nim zjistí, kolik obyvatel a v jaké věkové, vzdělanostní i jiné struktuře má možnost číst například webové stránky obce a využívat nejnovější informační technologie ke komunikaci s jejím úřadem. Tyto informace se jistě pro obce stanou významným vodítkem pro volbu dalších moderních komunikačních nástrojů, aby se ještě lépe domlouvaly se svými občany.

Musí také obec vyplňovat nějaké sčítací formuláře?

Ano, ale jen pokud je vlastníkem domů určených k bydlení. V takovém případě vyplní příslušné domovní listy. Může je odevzdat sčítacímu komisaři, odeslat prostřednictvím datové schránky na ČSÚ, poštou v obálce převzaté od sčítacího komisaře či vyplnit elektronicky na www.scitani.cz.

A jak to bude s lidmi, kteří jsou trvale hlášeni k pobytu na obecním úřadě? Jim doručíte formuláře přímo tam?

Vůbec ne. Obce se vůbec nemusejí obávat toho, že by při sčítání lidu musely vyplňovat formuláře za osoby hlášené k trvalému pobytu na ohlašovně pobytu. Při sčítání komisaři zastihnou tyto lidi tam, kde skutečně bydlí, a to bez ohledu na jejich trvalé bydliště. Komisaři totiž poctivě půjdou do všech domácností v celé zemi včetně rekreačních objektů.

Už zmíněný zákon č. 296/2009 Sb. mj. říká, že by obce kvůli sčítání měly zdarma zpřístupnit lidem internet, pokud to místní podmínky dovolí. Co se rozumí formulaci, »pokud to místní podmínky dovolí«?

Při letošním sčítání lidu, domů a bytů mohou lidé poprvé sčítací formuláře vyplnit také on-line na internetu. To bude možné od 26. března do 14. dubna 2011 na internetové adrese www.scitani.cz. Na základě zákona č. 296/2009 Sb., mají obce zabezpečit podle místních podmínek bezplatný přístup občanů k veřejnému internetovému připojení pro vyplňování sčítacích formulářů. Jestliže však v obci v době sčítání internet nebude třeba vůbec fungovat nebo nemá-li obec možnost zajistit jeho bezpečné využívání z hlediska ochrany osobních údajů občanů, tak místní podmínky prostě on-line sečtení neumožní a nic se neděje.

Musí mít obecní počítače pro on-line vyplňování formulářů veřejností nějaký speciální software?

Elektronické sčítací formuláře jsou v technologii Adobe PDF a k vyplnění je nezbytná aplikace Adobe Reader, případně Adobe Acrobat, obě ve verzi 9.0 a vyšší. Adobe Reader bude možné zdarma stáhnout prostřednictvím našich stránek www.scitani.cz

Jak by měly obecní úřady informovat o sčítání veřejnost?

Nyní už by měla na všech úředních deskách viset Oznámení o sčítání lidu, domů bytů včetně vymezení sčítacích obvodů - a také jména sčítacích komisařů a čísla jejich služebních průkazů, stejně jako spojení na jednotlivé komisaře. Tyto materiály obce obdržely od ČSÚ. Kolegové z oddělení public relations na konci ledna také rozeslali informační texty pro občany. Necháváme čistě na obcích, aby se rozhodly, jestli tyto texty vyvěsí třeba na své webové stránky či zda některé informace otisknou v obecním zpravodaji. Vím, že řada obcí takto postupovala, a velmi jim za to děkuji.

A kdyby tyto informace chtěl někdo ze starostů ještě získat?

Všechny informační texty najdou na už uvedené adrese www.scitani.cz v sekci Pro média pod odkazem Základní informace o sčítání a tiskové zprávy.

Zákon hovoří také o tzv. dodatečném sečtení. Jak se tento institut dotkne obcí?

V dodatečném sečtení jde o to, že pokud ani do 10 kalendářních dnů po rozhodném okamžiku se komisaři nepodaří doručit do domácnosti formuláře - třeba proto, že příslušný občan pobývá v zahraničí, pak by si měl tento občan po návratu vyzvednou formuláře do 14. dubna na kterémkoliv pracovišti ČSÚ, na sběrném místě České pošty nebo na kterémkoliv obecním úřadě.

Takže obce budou mít pro tyto případy připravené formuláře?

Přesně tak, formuláře doručí ČSÚ obcím do 4. dubna včetně vysvětlivek, informačních letáků a obálek s předtištěnou adresou, na kterou občan může vyplněné formuláře odeslat. V případě jakýchkoliv komplikací doporučuji kontaktovat příslušné krajské pracoviště ČSÚ. Zároveň mohou obce také využít služeb bezplatné linky 800 879 702, která bude v provozu od 26. 2. do 20. 4.

Budou muset v těchto formulářích zaměstnanci radnic sami něco vyplňovat?

Budou-li obce předávat formuláře občanům v rámci dodatečného sečtení, je třeba dohlédnout, aby byla vyplněna identifikační část v hlavičce formuláře, tedy okres, obec, část obce, PSČ, sčítací obvod, ulice, číslo domu a pořadové číslo budovy. Část už bude vyplněna od nás z Českého statistického úřadu, ale přesnou adresu osoby je třeba doplnit při předání. Zároveň je nutné, aby se příslušný pracovník obecního či městského úřadu zeptal, jestli dotyčný občan vyplní formuláře na internetu, nebo zda je odešle poštou do P.O. Boxu - v tom případě mu předá pracovník i příslušnou obálku s předtištěnou adresou P.O. Boxu.

Kdo bude obcím kompenzovat náklady, které jim se sčítáním lidu vzniknou?

I na to státní rozpočet pamatuje. Podle Směrnice Ministerstva financí čj. 12/70 384/2010 - 124, mají obce nárok na účelové dotace, které získají prostřednictvím krajských rozpočtů. Čerpat je možné peníze na náklady spojené se zajištěním sčítání lidu, jako jsou poštovní poplatky, nákup kancelářských potřeb, instalace a provoz výpočetní nebo reprografické techniky včetně oprav, zajištění pořádkového dohledu obecní nebo městskou policií v lokalitách, vyžadujících asistenci policie v době distribuce a sběru formulářů, či zabezpečení dohledu a provozu v místě veřejného internetového připojení mimo jeho běžnou pracovní dobu.

 

Základní termíny sčítání lidu, domů a bytů 2011

- 26. února 2011 Začíná fungovat call centrum pro veřejnost, na bezplatnou linku 800 879 702 se mohou lidé obracet s dotazy a nejasnostmi ohledně sčítání každý den od 8.00 do 22.00.

Sčítací komisaři začnou zároveň roznášet domácnostem do schránek informační letáky o blížícím se sčítání. Zároveň s letákem vhodí komisař do schránky lísteček s návrhem termínu, kdy do dané domácnosti přinese sčítací formuláře. Každá domácnost najde ve schránce letáček nejpozději 6. března.

- 7. března 2011 Sčítací komisaři začínají navštěvovat domácnosti a roznášet formuláře. Každý občan dostane zelený SČÍTACÍ LIST OSOBY. Majitelé a uživatelé bytů dostanou navíc žlutý BYTOVÝ LIST a majitelé či správci domů ještě oranžový DOMOVNÍ LIST. Roznáška formulářů končí 25. března 2011.

- 25./26. března 2011 Půlnoc z 25. na 26. března je tzv. rozhodným okamžikem sčítání. Informace do sčítacích formulářů se vyplňují podle skutečnosti platné v tento rozhodný okamžik.

Příklad: Pokud se miminko narodilo dvě hodiny po půlnoci, tak ještě nebylo v rozhodný okamžik na světě a do sčítání se nepočítá. Pokud se však narodilo hodinu před půlnocí, tak bylo v rozhodný okamžik mezi námi a je třeba tuto radostnou novinu do sčítání uvést.

- 26. března 2011 V tento den je možné začít odevzdávat vyplněné sčítací formuláře. Existují tři základní cesty:

  • Internet
  • Předání sčítacímu komisaři
  • Odeslání poštou v obálce nebo odevzdání na kterékoliv poště

- 14. dubna 2011 Do tohoto dne mají všichni podle zákona odevzdat formuláře - ať už je budou odesílat přes internet, poštou v obálce, nebo osobně předávat sčítacímu komisaři.

- 20. dubna 2011 Končí činnost call centra s bezplatnou linkou 800 879 702. Dále bude k dispozici pro informace o sčítání lidu číslo Českého statistického úřadu 274 057 777, které je v provozu v úředních dnech. Stále bude také fungovat informační e-mail info@scitani.cz.

ZDROJ: ČSÚ

Místopředseda Českého statistického úřadu Ing. Stanislav Drápal: Všechny obce dostanou k dispozici výsledky sčítání včetně kompletní charakteristiky jejich obyvatelstva.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down