Sdružení místních samospráv a Spolek pro obnovu venkova vítají odklad změny financování matrik

Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) a Spolek pro obnovu venkova ČR (SPOV ČR) ve svém dnešním společném prohlášení uvítaly rozhodnutí ministra vnitra Jana Hamáčka odložit plánovaný přechod financování matričních úřadů na čistě výkonový model. Ten by totiž podle zástupců obou organizací vedl k tomu, že agendu matrik v menších obcích by samosprávy musely financovat ze svého vlastního rozpočtu, nebo by matriky na řadě míst zanikly.

Jsme rádi, že ministerstvo upustilo od záměru přejít na nový způsob financování matrik již od příštího roku,“ říká poslankyně Veronika Vrecionová, předsedkyně Spolku pro obnovu venkova. „Takový krok by znamenal skokové snížení financí, které by obce dostávaly na chod matričních úřadů, a nutil by obce platit matriky z vlastního rozpočtu, nebo matriční úřady v některých obcích zrušit. To by ale znamenalo zhoršení dostupnosti státní správy ve venkovských oblastech,“ dodává předsedkyně SPOV ČR.
Organizace zastupující zájmy obcí se přitom nebrání diskusi o novém modelu financování matrik. „Jsme připraveni jednat o kompromisu, který by zohledňoval počet úkonů, které matriky provádějí. Tyto úkony však nemohou být zredukovány jen na takzvané prvozápisy, jak navrhovalo ministerstvo, agenda matrik je mnohem širší,“ vysvětluje europoslanec Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv ČR.

Zároveň upozorňuje na to, že SMS ČR i SPOV ČR budou nadále trvat na tom, aby matriční úřady dostávaly určitou část financí paušálně jako odměnu za to, že zajišťují dostupnost služeb, jež jsou výkonem státní správy. „Původní návrh ministerstva byl vůči obcím nespravedlivý a nebyl s nimi dostatečně projednán. Jsme proto rádi, že ministr Jan Hamáček avizoval ochotu se starosty obcí o celé věci diskutovat,“ konstatuje Stanislav Polčák.

SMS ČR v reakci na slova ministra vnitra zrušilo petici, kterou sdružení proti zamýšlené změně financování matrik vyhlásilo minulý týden. „Peticí jsme chtěli dosáhnout toho, aby ministerstvo o tak zásadním kroku s obcemi intenzivněji jednalo, a to se nám podařilo,“ vysvětluje předseda SMS ČR.

Není podle nás přijatelné, aby výkon státní správy zůstal na bedrech obcí, tedy samosprávných rozpočtů. Zároveň odmítáme, aby obyvatelé venkovských oblastí byli znevýhodňováni tím, že by se pro ně dostupnost státní správy zhoršovala a oni museli kvůli úkonům, které provádějí matriky, cestovat nepřiměřeně daleko,“ říká závěrem Veronika Vrecionová.*

/zr/

 

Ve městě Olešnice na Blanensku (na snímku) měla být matrika původně zrušena již v příštím roce

Ilustrační foto: web města Olešnice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down