Sdružení místních samospráv ČR upozorňuje na problematické aspekty státního rozpočtu pro rok 2025, a to zejména na riziko chybějících prostředků pro financování platů nepedagogických zaměstnanců škol a školských zařízení. Své výhrady adresovalo SMS ČR dopisem i prezidentu republiky Petru Pavlovi, který se má k rozpočtu vyjádřit dnes, v úterý 17. prosince.
„S představenými obrysy převodu financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele, tedy na obce či kraje, zásadně nesouhlasíme. Jednotlivé kroky jsou dnes nevyjasněné a postup převodu financování staví území do obrovské nejistoty. Starostové nevědí, kolik financí v případě převodu jejich obce dostanou, neboť chybí přehledná kalkulačka s konkrétními daty,“ říká Petr Halada, místopředseda SMS ČR a předseda Pracovní skupiny SMS ČR pro školství.
Už nyní je jasné, že finanční prostředky vyčleněné podle obecného návrhu jsou nedostatečné a nepokryjí současné nároky škol. Avizovaný způsob výpočtu na dítě/žáka naopak výrazně poškozuje obce a jimi zřizované školy, a to napříč všemi velikostními kategoriemi. Nejvíce negativní dopad má pak návrh na malé školy a malé obce.
„Převod financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol vyvolá či podpoří nerovnosti ve vzdělávání napříč regiony. Stát by měl přitom garantovat stejnou kvalitu práva na vzdělání ve všech státních školách. Tento návrh je ale pravým opakem,“ konstatuje Oldřich Vávra, místopředseda SMS ČR.
Stovky obcí budou muset platy nepedagogických zaměstnanců svých škol zčásti hradit ze svého rozpočtu a ze svých úspor, které dnes využívají na investice do všestranného rozvoje svého území. Navržený přesun financování může ohrozit i výši platů samotných nepedagogických pracovníků a dlouhodobě je zmrazit.
Podle interního šetření SMS ČR je už dnes až v 75 procentech škol část platu nepedagogů hrazena z prostředků na platy pedagogů. S touto skutečností však vláda nijak nepracuje. Reálně tak může dojít ke snížení platů nepedagogických pracovníků a následně k jejich masivnímu odchodu ze škol.
SMS ČR také upozorňuje, že legislativní řešení přesunu financování nepedagogických pracovníků má proběhnout velmi nestandardní a nejistou formou pozměňovacích návrhů. Žádné právní předpisy upravující převod na zřizovatele přitom doposud nebyly předloženy v podobě návrhů. Přesto státní rozpočet s převodem financování od září 2025 počítá prostřednictvím úpravy rozpočtového určení daní. Už taková úprava RUD sama o sobě není optimální.
„Avizovanou úpravou rozpočtového určení daní, která má z vládního pohledu financování nepedagogických pracovníků řešit, se RUD stane defacto účelově vázaným a obce nebudou moci s financemi, na které mají nárok, svobodně nakládat,“ dodává Oldřich Vávra.
/zr/*
Ilustrační foto: ZŠ a MŠ v Kamýk nad Vltavou na Příbramsku