Záměr novelizovat zákon o odpadech a zvýšit umělý poplatek za skládkování finančně zatíží obce. Pocítí to rodiny. Obce chtějí třídit, recyklovat a snižovat náklady. Ve svém dnes vydaném tiskovém prohlášení před tímto záměrem varuje Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR).
Sdružení disponuje informacemi o připravovaném poslaneckém pozměňovacím návrhu k novele zákona o odpadech. Tímto způsobem změny zákona o odpadech však nebudou mít možnost obce, kterých se to nejvíce dotkne, uplatnit svoje připomínky v rámci veřejného připomínkování. Zdůrazňuje to i předseda pracovní skupiny pro životní prostředí SMS ČR Karel Ferschmann, starosta obce Němčovice na Rokycansku: „Zákon o odpadech tímto může být změněn bez možnosti otevřeného veřejného připomínkování, bez jakékoli analýzy dopadů na obce a města, i bez možnosti vypořádání připomínek.“
Základním bodem snah o změnu zákona o odpadech je podle SMS ČR opakovaně prosazované výrazné zvýšení skládkovacích poplatků, jejichž plátci jsou obce a města. Důvodem je záměr navýšit cenu všech ostatních a levnějších způsobů nakládání s odpady na úroveň nákladů na výstavbu spaloven a spalování odpadu. Místo toho bývá za důvod označována potřeba rychlého zákazu skládkování v ČR – a to k roku 2024, s odkazem na Evropskou unii.
Navrhované čtyřnásobné zdražení bylo naposledy odmítnuto ve vládním návrhu zákona o odpadech, když ani na počtvrté neprošlo Legislativní radou vlády ČR. Jedním z hlavních důvodů byla absence dostatečné analýzy ekonomických dopadů na obce a města a analýzy nezbytnosti navrhovaného zdražení. Základní skutečností je, že hlavní dopady zdražení zatíží obce a města jakožto původce komunálních odpadů, potažmo občany jako poplatníky. Na konci roku 2016 se odmítavým způsobem postavilo proti ministerstvem navrhovanému zásadnímu zdražení a dalším bodům více než 800 obcí a měst formou petice.
Jak upozorňuje Sdružení místních samospráv, základním cílem, který se však v budoucí novele pravděpodobně opět objeví, je finální částka skládkovacího poplatku ve výši zhruba 2000 Kč/t místo současných 500 Kč/t. K tomuto poplatku se pak načítají také náklady na svoz a technologickou úpravu, což obce již nyní hradí svozovým společnostem. Karel Ferschmann k tomu dodává, že „obce se mohou brzy ocitnout v nepříjemné situaci, kdy budou nuceny zdražovat odpadové hospodářství pro své občany.“
Sdružení místních samospráv ČR proto na základě současných informací odmítá zvýšení skládkovacího poplatku a změnu zákona o odpadech v tomto duchu.*
/tz/
K foto:
Z dnešního jednání Pracovní skupiny pro životní prostředí SMS ČR v Praze
Foto: https://www.facebook.com/search/top/?q=Sdru%C5%BEen%C3%AD%20m%C3%ADstn%C3%ADch%20samospr%C3%A1v